The Art of Racing in the Rain

Dojemný príbeh psa, ktorý sa cítil byť človekom

Názov: Umenie závodiť v daždi

Autor: Garth Stein

Rok vydania v originálnom jazyku: 2006

Žáner: zvieracie, súčasné, fikcia

Séria: žiadna

“Here’s why I will be a good person. Because I listen. I cannot talk, so I listen very well.”

Enzo je iný, ako ostatní psi. Je na smrteľnej posteli a napriek všetkému je pripravený zomrieť, lebo vie, že sa potom narodí ako človek, ktorým tak veľmi túži byť. A toto je jeho životný príbeh.

“You should shine with all of your light all the time.” 

Milá náhoda sa stala, keď som sa rozhodla získať túto knižku, tak som si myslela, že je to zbierka poviedok nejakého neškodného mierne ľúbostného charakteru. Netušila som, čo všetko sa vo vnútri nachádza, aj keď to po prvej či druhej strane bolo jasné.

Napriek tomu, že našou hlavnou postavou je pes, kniha nie je čisto opisná, čaká nás celkom dosť dialógov. Niektoré pasáže, keď nám Enzo hovorí o pretekároch, ma trochu nudili, ale to nie je zlým štýlom, skôr mojím nezáujmom o danú tému. Na druhej strane náš hlavný hrdina tento celkom prozaický šport (šport?) premenil na zdroj naozaj krásnych metafor.

“The car goes where the eyes go.”

Ale takto je ťažko vám povedať, že čo si o knihe myslím bez toho, aby som prezradila nejaké dôležité body deja.

Čo však môžem povedať je, že postavy pôsobili naozaj reálne a pre zmenu som rozumela tomu, prečo konajú tak, ako konajú. Napriek tomu, ako neuveriteľne a fantasticky viera, že by sa pes prevtelil do človeka znie, tak musím povedať, že ma Enzo presvedčil a strašne som dúfala – a dúfam – že to tak je.

Páčila sa mi aj kombinácia typicky psích vecí, ako psia rutina, spolu s tým, čo podľa autora pes, teda, asi len Enzo, pretože mi prišiel výnimočne iný, tak bežne prežíva. A ešte tu boli tie ľudské prvky, ako fakt, že by chcel veľmi rozprávať a vlastne na nás aj hovorí a čo ktoré gesto znamená a podobne.

“To live every day as if it had been stolen from death, that is how I would like to live. To feel the joy of life.”

Nanešťastie je tu jedna zlá, zlá správa. Kniha je v slovenčine aj češtine beznádejne vypredaná a dotlač sa očividne nechystá. Buď môžete ísť tlačiť na vydavateľstvo – TATRAN – alebo si knihu môžete kúpiť v angličtine. A hoci má niekto na vyššom poste nejakú averziu k anglickým členom, je to tá istá kniha, na obálke je to správne 😀

Čo sa textu v knihe týka, tak aj napriek tomu, že Enzo je pes, jeho gramatika je perfektná a celkovo nás nečaká nejaká zmenená reč, Enzo je v tomto ohľade naozaj človek. Preto sa anglickej verzie knihy nemusí obávať ani anglický knižný amatér.

Nuž, táto recenzia je naozaj krátka. V knihe sa totiž toho nestalo príliš veľa a ako som už povedala, dlhšie rozpisovanie sa by zapríčinilo len zbytočné odhaľovanie zápletky, čo je zbytočné, najlepšie čítať knihu bez prílišných vedomostí.

Ešte by som povedala, že som milovníčka mačiek, nie psov. Aj keď sú niektorí psi celkom zlatí a občas ich aj pohladkám, tak v konečnom dôsledku sú trochu neohrabaní a viac áno ako nie smrdia. A potom sú tu aj rasy, ktoré sú mi vyslovene nesympatické. U mačiek je to celkom inak.
ALE čo týmto chcem povedať? Knihu som si nesmierne užila aj napriek mojim skôr vlažným ako vrelým citom.

Knihu hodnotím na 9/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.