Mŕtve dievča neklame

13 Reasons Why bol tento rok jeden z najočakávanejších a najúspešnejších seriálov. Rieši život.. alebo smrť tínedžerky Hannah Bakerovej, ktorá sa zabila a nechala po sebe 7 kaziet s trinástimi nahrávkami. Každá z nich predstavovala jeden dôvod prečo sa zabila. Každá z nich patrila jednému človeku.

Prečo o tom hovorím? Lebo.. seriál je natočený podľa knižnej predlohy, rovnomennej knihy Jaya Ashera. PREKVAPKO!

Jay Asher sa sám veľmi aktívne podieľal na točení tohto seriálu a na tom aby jeho predstava “came to life”, ožila a splnila sa. Ale hlavne aby sa nestratilo jej hlboké poslanie.

V tomto spracovaní mi v zásade nevadilo nič. Chápala som prečo vynechali alebo si naopak niektoré veci vymysleli a som si istá, že i napriek zmenám dokázali úplne presne a úžasne zachytiť čo bolo treba.

Milovala som ten seriál. Bola na ňom závislá. Pozrela si ho ešte raz. Plakala. Nemohla naň prestať myslieť.

Okej, možno som si knihu prečítala až potom ale.. i tá bola neskutočná. Skvelá. Perfektná.

Poďme sa teda na tie zmeny, hocako malé či veľké pozrieť.

A nezabudnite – SPOILERY.

lets go leave GIF by MIRAMAX

Ako už je zvykom, začnem tými menšími zmenami. A ako som si na všetky tak spomínala, našla som ich celkovo veľmi veľa. 😀 To zvládnete!

 • Clayovi rodičia v knižke hrali veľmi malú rolu, vlastne skoro žiadnu. V seriáli však boli až priveľmi angažovaní a zapletení do dejovej línie. Bolo to.. úplne iné.
 • Clay v spoločnosti bol podľa knihy normálny chalan, ktorého mal každý rád, no v seriáli z neho urobili v podstate asociála. Nie úplne “bifľoša”, ale skôr chlapca, ktorý nebol cool, ktorý bol neviditeľný, k nikomu nepatril.
 • Tylerova znepokojujúca zbierka zbraní a nábojov ukázaná v poslednej časti seriálu v knihe vôbec nebola. Zdá sa, že Tyler už má dosť posmechov v škole a berie veci do vlastných rúk, čo poslúžilo ako… (nepríjemne) šokujúci zvrat v deji.

 • Sheri v seriáli je vlastne Jenny v knihe. Zas a znova tu máme zmenu mena nejakej postavy. NAČO? Navyše Sherin záujem o Claya sa v knihe vôbec nespomína.
 • Jeff, ktorého si snáď každý obľúbil, pretože bol taký úžasný a dobrý a milý a džentlmenský a úžasný, mal takú “veľkú” rolu len v seriáli. Nie som si istá či sa v knihe vôbec spomína, čo je hrozná škoda ale… nevedeli by sme o jeho úžasnosti keby nie je seriálu, takže nie je čo vyčítať.
 • Clay nekonfrontuje Brycea ohľadne jeho.. násilníckych sklonov. Čo je dosť škoda a seriálu táto jeho odvaha len pridala na úžasnosti. Myslím, že všetci sme napäto čakali či sa prizná alebo nie a ďakovali Clayovi za jeho inteligenciu, že si nahral jeho priznanie.
 • Courtney a Hannah sa v izbe podľa knihy neopili a nebozkávali a Courtney ani nie je na dievčatá. V skutočnosti (teda podľa knihy) si len navzájom masírovali chrbát a Courtney o Hannah bezdôvodne začala rozširovať nepravdivé klebety.

Tak… máme z cesty tie menšie rozdiely, teraz na tie veľké!

 • Časová línia
  Podľa knihy si Clay vypočuje kazety za jednu noc a všetko prežije za jednu noc. Na druhý deň ich posiela ďalej. V seriáli je však Clay natoľko rozrušený a psychicky na dne z toho, čo musí počúvať, že si nedokáže vypočuť viac ako kazetu naraz, dokonca ani to nie. Preto si kazety necháva viac ako týždeň a vyrovnáva sa s nimi po svojom. Konfrontuje ľudí, ktorí sú na kazetách tiež a.. koná. V knihe si ich len vypočuje a posunie ďalej, no tu je Clay skôr aktívny. Veľmi veľa zmien, ktoré som tu povedala alebo ešte poviem sa deje hlavne kvôli tejto posunutej časovej línii.
 • Zmenené poradie kaziet
  Clay je v knihe na nahrávke číslo 9 a posúva ich Jenny, no v seriáli z neho urobili číslo 11. Podľa mňa toto bola úžasná zmena, pretože ostatní dvaja (Bryce a pán Porter)… alebo teda číslo 12, Bryce, by kazety určite neposlal ďalej, keďže na nich sú opísané minimálne dva trestné činy, ktoré spáchal. Clay sa preto veľmi správne rozhodol dať ich rovno pánovi Porterovi a Bryceovi o nich ani nepovedať.

 • Žaloba
  V seriáli sa Hannini rodičia rozhodnú podať na školu žalobu kvôli tomu, že si neustrážili šikanu v nej. Celý seriál sa nesie v duchu tejto žaloby, Clayova mama je právna zástupkyňa školy (viď veľká rola rodičov) a rodičia Hanny sa snažia o spravodlivosť. O tú ich spravodlivosť. V knihe žiadna žaloba nie je spomenutá.
 • Halucinácie
  Celým seriálom sa nesú Clayove vízie Hanny. Či ju už vidí plačúcu vychádzať z obchodíku, sedieť na horúcej čokoláde alebo mŕtvu uprostred basketbalového ihriska, Claya tieto vízie dokážu veľmi rozrušiť a priviesť k slzám. Či sa pomaly stáva nepríčetným alebo má len obrovskú a živú predstavivosť, tieto halucinácie sa ho veľmi dotýkajú. Ale boli to vždy úžasné scény. Vidieť naraz dva prepojené svety – ten Clayov po jej smrti a ten jej pred samovraždou. Seriál bol majstrovsky zostrihaný, efekty neskutočné, všetko tak ako má byť a zimomriavky pri týchto scénach určite nechýbali.

 • Uhoľ pohľadu
  Kniha je písaná ja-rozprávaním, rozprávačom je Clay. Vidíme jeho myšlienky z prvej ruky. V seriáli je stále ústredná postava, no takisto i Hannah a jej život. Všetko sa vždy netýka Claya, je tu milión scénok zo životov iných ľudí na kazetách, ktoré sa venujú im a iba im.
 • Samovražda
  A v neposlednom rade, musíme si povedať o Hanninej samovražde. Knižka nám hovorí, že Hannah prehltla nejaké tabletky a tak sa zabila. Seriál (ktorý nám dovtedy už mnohokrát dokázal, že sa ničoho nebojí) nám však poskytol úplne iný pohľad na samovraždu. Jasne a až príliš drsne nám zobrazuje Hannu vo vani podrezávajúc si žily britvou. Režiséri a vlastne celý crew nám chceli ukázať tú škaredú časť samovraždy. Chceli aby sme ju videli ako rozhodnutie, ktoré nikdy nie je ľahké, a ktoré rozhodne nie je ani trochu príjemné. Tu sa i silným povahám (viď ja) tisli slzy do očí, lebo no tak, bolo to fakt..drsné a príliš grafické (ozajstné).

Aby som to všetko nejako zhrnula – úžasné, ÚŽASNÉ dielo, ktorého poslanie bude ešte dlho doznievať. Musíme sa naučiť vychádzať s ľuďmi, byť dobrými, pretože nikdy nevieme aká maličkosť dokáže spustiť lavínu nešťastí v živote druhých.

Evi

4 thoughts on “Mŕtve dievča neklame

 1. Moc pěkná recenze. Taky ten seriál miluju :-). Ale co se týče knihy, tak u té jsem bohužel byla těžce zklamaná. Hannah mi tam přišla těžce nesympatická a důvody, proč se zabila, byly neskutečně malicherné. Ona si vlastně v té depresi libovala. V seriálu to bylo všechno jiné, víc do hloubky. Takže u mě rozhodně vede seriál :-).

  Páči sa mi

  • S týmto názorom “bojujem” aj ja.. Hannine dôvody sa mi zdali neskutočne povrchné, ale i v seriáli. I tu aj v knihe bolo vidieť, že napríklad ku koncu už dôvody len vyhľadávala, chcela nejaké nájsť. Ja sa neviem rozhodnúť, čo mám radšej ale.. obe si zobrali kúsok zo mňa 😦 😀
   Evi

   Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.