Dočítaná séria alebo čo so životom

“Okej, hor sa na novú knižku po tejto emocionálne vyčerpávajúcej knižnej sérii, ktorú som nedokázala celých desať dielov odložiť.”

imacelebrityau GIF by I'm A Celebrity... Get Me Out Of Here! Australia

..NIE.

Tento článok môže byť vzdialene podobný Čitateľskej kríze, no verte mi, s toľkými problémami, ktoré knihomoli majú, sa už pomaly môžu zlievať do jednej veľkej machule, a preto hneď treba povedať, že tento emocionálny problém nie je vyfabrikovaný len v záujme nápadu na článok ( 😀 ), ale je totálne podložený faktami. Teda tými mojimi. (vyfabrikovanými?)

Skrátka je to pre mňa vážny problém, som na dne, idem sa vykecať, hádam sa (ne)stotožníte.

Neviem ako tento článok vypáli, keďže sa ma bytostne týka práve v tomto momente, čiže čakajte odo mňa znova len výlev. 😀

Skôr ako sa rozohním by som rada objasnila.. kto a čo sú to knižné série. Dobre, to som už príliš sarkastická. Všetci vieme čo sú knižné série, ale i tak – niekoľko kníh od toho istého autora, ktoré na seba dejovo i “postavovo” nadväzujú. (Chcela som najprv povedať, že som na tú moju definíciu hrdá, ale vlastne vôbec nevyzerá až tak super.)

To je jedno, ale treba sa nejako odkopnúť. Dajme tomu pozitíva a negatíva:

POZITÍVA

  • Každá “stand-alone” kniha (nemajúca pokračovanie) vás samozrejme dokáže osloviť, dojať, dostať do kolien, no vždy sa odtiaľ musíte nejako odkopnúť, začať čítať niečo nové. NOVÉ, čo znamená nové prostredie, nový dej, nové postavy. Toto mi občas prekáža. Chcem sa do knihy ponoriť hneď a zaraz, lusknutím prsta, ale presne to nemôžem lebo musím spoznať postavy. Pri knižných sériach toto nehrozí, vrhnete sa na dvojku/trojku a ste rovno tam, rovno uprostred, bez zbytočného spoznávania (nie zbytočného, ale.. chápete dúfam).
  • Sú to KNIHY.
  • Moje nervy, potrebujem vôbec robiť zoznam pozitív? Hej, tiež si vravím, že ABSOLÚTNE NIE.

Pomaly ale isto sa dostávam k tomu podstatnému, čo mi nedá spávať (okej, dá ale.. whatever).

NEGATÍVA

  • Jedným problémom je to, že sa neviete/nemôžete odosobniť od toho úžasného nezabudnuteľného a hlavne dlhého zážitku s postavami, ktoré ste si zamilovali a s dejom, ktorý vám nedovolil odtrhnúť sa od kníh. Stále na knihy myslíte, nedokážete sa ani len pozrieť na iné (u mňa minimálne týždeň).
  • Druhá vec je, že ani nechcete, ale nepôjdem tu do detailov. ( 😀 )
  • Keď už ste za polovicou kníh v tej sérii, pocítite známy strach a začujete malý hlások v hlave, ktorý vám opakuje, že sa po prečítaní zrútite, že čítať niečo iné už nikdy nebude mať zmysel. Tu mám zrazu pocit, že zmysel nedávam ani ja. Nuž..
  • Tiež je tu ten pocit, že nič už nebude také úžasné, ktorý som dostatočne opísala a oplakala v tom článku spomenutom vyššie.
  • No a najväčšie zavŕšenie toho všetkého je, keď vám ani sám autor nedokáže znovu ponúknuť niečo tak skvelé, a vy ste len chceli pocítiť to, čo ste s jeho knihami už pocítili, no nič sa im nevyrovná a.. koniec.

Teraz trošku osobnejšie (ak sa to tu už dostatočne nezvrhlo) – práve som, prekvapivo, dočítala jednu úžasnú knižnú sériu Covenant od Jennifer L. Armentrout, ktorú som čítala možno aj cez dva roky, a to tým spôsobom, že som sa k nej neustále vracala a už pomaly ani nevedela o čom bola ale vždy sa do toho znova dostala a.. Bola úžasná a nepredvídateľná a dojemná a neskutočne dobre napísaná. No tak teraz sa to zvrhlo.

Táto autorka ma svojím príbehom tak opantala.. bola to jedna z tých sérii kedy som MUSELA zdržovať a dávať si prestávky, lebo som sa bála, že niekedy bude musieť skončiť. A skončila. Našťastie tým mojím odkladaním som zabila dosť času a je už ďalšia knižná séria, ktorá pokračuje príbehom jednej z hlavných postáv a objavujú sa tam i tie z tej minulej a nie som až tak mŕtva. Po asi trojdennom uvažovaní či mi stojí za to znova sa takto zničiť som začala čítať i túto sériu.  Po tom ako dočítam i túto a budem musieť čakať do marca na štvrtý diel to už asi naozaj neprežijem. Začala som včera.. už som na druhom.

ghosts im not crazy GIF by MIRAMAX

Ešte aby som vás vyviedla z hocakého mylného názoru, ktorý ste možno nadobudli – čítam aj stand-alone knižky a milujem ich rovnako. Rada sa pomaly vžívam do deja, no tiež som rada keď už v sériach viem čo a ako.. už nedávam zmysel.

Skrátka čítam hocičo a občas ma niečo tak dostane, že potrebujem napísať článok.

Oh, a všetko toto platí i pri knihách bez pokračovania. Keď sú super. Čiže vlastne.. zbytočné, všetko bolo zbytočné.

drunk cecily strong GIF

Anyway, majte sa! ❤

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.