Mizogynistické rozprávky

Už od stredy alebo štvrtka čítam kompletnú zbierku rozprávok bratov Grimmovcov a musím vám povedať, že tie rozprávky nie sú v poriadku.

Toto je pomerne frustrovaný článok niekoho, kto si myslí napríklad to, že v ženách a dievčatách je toho viac ako len ich krása.

Najprv si ujasnime, že viem, že sú to len rozprávky, ktoré boli zozbierané pred tak 200 rokmi a že si dokonca uvedomujem, že tie rozprávky sa “odohrávajú” ešte dávnejšie a že to vôbec nemusí byť reálne. Všetci vieme, že nikto nemôže zhavranieť 😀

NAPRIEK TOMU.

Túto knihu nemám prečítanú ani do polovice a frustruje ma do neuveriteľnej miery už teraz.

Keď deti čítajú knižky, tak si veľa vecí asi neuvedomia. Ale ako dospelí ľudia si hneď uvedomíme, že odrezať si palec a pätu, len aby sme zmestili nohu do črievičky nie je:

  • v poriadku
  • bezbolestná záležitosť

A ako dospelí si dúfam – DÚFAM – uvedomíme, že rozprávky nie sú v poriadku z viacerých hľadísk. Dnes by som sa rada venovala tomu, akú rolu tam hrá ženské pohlavie.

Predvediem vám typickú situáciu rozprávky, ktorá sa stane minimálne v každej druhej. Kráľ/princ/švárny mladík si len tak žije, až kým nezbadá tvár/obraz dievčaťa (väčšinou dosť mladého) a keďže je taká krásna, tak zväčša na mieste omdlie/takmer sa zblázni/raz za čas nie a jednoducho sa s ňou musí oženiť.

Občas, v každej desiatej ešte na prvý pohľad vie, že je ešte aj dobrá a pobožná a preto je to ešte o 25879% jasnejšie, že sú si súdení. Nevadí, že on je:

  • úplný tĺk A/ALEBO
  • k dievčine ho doviedla náhoda alebo potreboval výdatnú pomoc nadprirodzenej bytosti ALEBO
  • taký chrapúň, že jej nedá na výber.

Bonusové body má rozprávka vtedy, ak dievčina zrovna 6 alebo 7 rokov nemôže sa rozprávať ani smiať, aby magicky vyslobodila svojich bratov (povedzme si to úprimne, brat by to pre svojich 7/11 sestier nespravil a veľmi sa čudujem aj týmto sestrám. ) a kráľ si ju za ženu zoberie aj tak. A keď dievčinu krivo poobviňujú z viacerých vecí, tak kráľ im zrazu verí a dievčina horí na hranici, lenže ZRAZU prídu jej bratia a všetko je zachránené. No, veď viete. Alebo nie. (Napriek tomu, že by sa mohlo javiť, že v tomto prípade je sestra hrdinka, ja som proti, pretože vlastne trpí ona, aj keď nie príliš, veď si ju zoberie kráľ a čo viac jej treba?)

Potom je tu samozrejme stereotyp, že ženy sú strašne citlivé, emočne labilné, závistlivé a zákerné. Lebo napríklad budem svojmu druhému manželovi závidieť jeho o niečo krajšie prvé dieťa. Prosím vás…
Takže nás v rozprávkach nejako nečakajú zlí náhradní otcovia alebo zákerní králi, nie. Ak kráľ alebo mladík spraví niečo, čo by sa v prípade ženy zdalo zákerné a za čo by ju určite odhalili a odsúdili a ona by zomrela, náš mužský hrdina nám je sprostredkovaný ako prešibaný a šikovný. To nevadí, že jeho činmi umrelo asi 20 ľudí. Hlavne že on sa stane starostom a zdedí celú dedinu.

Poviem vám, ešteže v súčasnej dobe máme aj silné hlavné hrdinky, ktoré sú dosť aj bez toho, aby museli mať partnera. Ešteže v súčasnej dobe statoční autori (nielen ženy, ale aj muži) prerábajú rozprávky na nielen modernejšie verzie, ale hlavne verzie, kde aj ženy majú svoju úlohu. Ženy, ktoré sú presne TOU OSOBOU, ktorá všetko zvráti na lepšie.

K čítaniu bratov Grimmovcov som bola odhodlaná preto, lebo som dúfala, že zoženiem tú necenzúrovanú verziu. Poviem vám, tá by ma naštvala hádam ešte viac. A čiastočne som to spojila s tým, že o mesiac mi v mojom FairyLoote príde veľa rozprávkových vecí a temná verzia rozprávky. Tak sa teším. Hádam to bude oveľa menej plné mizogýnie.

Pepa

One thought on “Mizogynistické rozprávky

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.