Chlapec v pásikavom pyžame

 Ako veľmi zaváži jeden plot medzi nimi?

Názov: Chlapec v pásikavom pyžame

Autor: John Boyne

Rok vydania v originálnom jazyku: 2006

Žáner: vojnové, historické, fikcia

Séria:

Diel:

“Don’t make it worse by thinking it’s more painful than it actually is.”

Keď sa začítate do tejto knihy, spoznáte malého Bruna. Deväťročného chlapca, ktorého trápi len to, že sa musel presťahovať z veľkého domu v Berlíne do zapadákova, ktorého meno ani nevie vysloviť, a že už nikdy neuvidí svojich troch najlepších kamarátov na život a na smrť. Nevie, kto sú tí ľudia za plotom, ktorý je vidieť z jeho izby. Nevie prečo každý z nich nosí pruhované pyžamo. Nevie ani, že jeho otec je novým veliteľom jedného z mnohých táborov smrti.

Ďalšia z mnohých kníh s historickou tematikou, ktorú som si skrátka musela prečítať a konečne si našla miesto na mojej poličke (no videla som ju každý deň v Martinuse, nemohla som odolať). (Do you blame me?)

blame GIF

Historické knihy, či už fikcia alebo skutočnosť, ma vždy fascinovali. Majú v sebe to mrazivé čaro, tú vážnosť a hĺbku, akú môžu priniesť len reálne udalosti.

Bruno sa teda s rodinou presťahuje do Poľska, kde sa má jeho otec stať veliteľom koncentračného tábora. Z okna svojej izby vidí na plot, za ktorým sa každodenne namáhajú zúbožení ľudia v pásikavých pyžamách a nerozumie prečo tam sú, prečo sa s nimi nemôže rozprávať. Vo svojom novom domove sa mu nepáči, nemá sa s kým hrať.

Jedného dňa sa prechádza popri plote (čo má prísne zakázané) a natrafí na malého chlapčeka, na ktorom pásikavé pyžamo len tak visí, lebo je samá kosť a koža. Brunovi sa predstaví ako Šmuel a kamarátstvo je na svete.

Táto knižka bola.. iná ako ostatné, ktoré som o druhej svetovej čítala.

Nepriamym rozprávačom bol malý Bruno. Udalosti sme videli až na pár výnimiek z jeho pohľadu, ktorý nebol veľmi objektívny, vzhľadom k jeho veku. Chlapček úplne inak vnímal všetko čo sa okolo neho dialo.. autor nám skutočnosti len mierne naznačoval, úplne si viem predstaviť, že by si knihu do ruky zobralo malé dieťa a prečítalo si ju bez toho, že by vedelo aké zlo je v nej opísané.

Bola teda význačná jednoduchým opisom, no o to viac strašným. Uvedomiť si, ako situáciu v druhej svetovej vojne brali malé deti.. ešte k tomu tie za plotom, bolo hrozné. Hlavne časti, kde Bruno žiarlil na Šmuela, že za plotom, na jeho strane to má lepšie, pretože sa má s kým hrať. To ma dostalo.

Aké.. naivné dokáže byť dieťa.. aký bezstarostný bol Bruno.

Keďže sme si všetko čítali z Brunovho pohľadu, tak trochu sme prichádzali o.. veľa. No to bol autorov zámer – nechať nás “vypočuť si” len úryvky z rozhovorov dospelých, vytvoriť si obraz a zvyšok si dotvoriť sami.

“Pripomínaš mi bábku. (…) Stojíš tu v uniforme a tváriš sa, že si niečo viac. je ti úplne jedno, čo tá uniforma znamená. Čo symbolizuje.”

Veľmi sa mi páčilo, že si tu autor dokázal zakomponovať i tie správne myšlienky. Tie, ktoré odsudzujú druhú svetovú a udalosti, zverstvá v nej.

Dej knihy je.. originálny, ako zistíte sami. Originálny, mrazivý, smutný, núti nás uvedomiť si niektoré skutočnosti.

Najradšej by som vám povedala zápletku, ale musím sa krotiť, to by som vám nemohla urobiť. Túto knihu si skrátka musíte prečítať!

“A to je koniec príbehu o Brunovi a jeho rodine. Samozrejme, stalo sa to pred mnohými rokmi a nič podobné sa už nikdy nemôže stať. Nie dnes, nie v tejto dobe.”

Možno ešte ku prekladu – bol neskutočne úžasný. Nerada čítam knihy po slovensky, no táto knižka a jej preklad naozaj stála za to.

Teraz hor sa na film! 😦 😀

Odporúčam všetkým milovníkom histórie, alebo tým, ktorí milujú dobre si pri niečom poplakať.

Evi

 

One thought on “Chlapec v pásikavom pyžame

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.