Príbeh služobníčky

Viete si predstaviť svet, kde by ženy nemohli ani len čítať?

Názov: Príbeh služobníčky

Autor: Margaret Atwood

Rok vydania v originálnom jazyku: 1985

Žáner: dystopia, sci-fi, špekulatívna fikcia

Séria: žiadna

“Better never means better for everyone… It always means worse, for some.”

Príbeh služobníčky je presne o tom, čo sľubuje nadpis. Sledujeme príbeh Offred, služobníčky, ktorá je dobrá len na to, aby raz porodila dieťa v krajine, kde je pôrodnosť na nízkej úrovni. Po tom, ako sa k moci dostali náboženskí extrémisti, nič nie je tak, ako bývalo…

Ako som už naznačila v anotácii, sledujeme príbeh Offred. O nej a jej okolí vieme len úplné minimum a štýl jej rozprávania je naozaj zvláštny. Miestami nevieme, či ide o priamu reč, alebo len na niečo spomína, lebo nám chýba interpunkcia. Offred spomína celkom dosť, či už na svoje štúdium, ale život so svojím manželom Lukom a ich dcérou, ako ju reformovali na služobníčku. A samozrejme opisuje súčasnosť. Toto všetko sa deje v neuveriteľnom klbku poprepletaných odsekov, takže jeden nikdy nevedel, čo sa práve deje, respektíve, v ktorej fáze života Offred sme.

“When we think of the past it’s the beautiful things we pick out. We want to believe it was all like that.”

Túto knihu som sa rozhodla čítať preto, lebo v zahraničí je teraz tento seriál veľmi obľúbený a povedala som si, že by som mu možno po prečítaní dala šancu. Pozrela som si však letmo obsah a poviem vám… rozdiely zase sú. O Offred a jej okolí a rodine vieme oveľa viac, ako v knihe.

Offred je taká hlavná hrdinka, že nie je vlastne ani hrdinka. Autorka nám tu predstavila úplne obyčajnú ženu, ktorá nie je ničím výnimočná a akosi sa ani nesnaží vzoprieť svojmu osudu, len ide s davom. V tomto bode mi bolo jasné, že sa mi kniha nebude čítať ľahko, pretože ja by som sa takto ubiť asi nedala (hoci, nevieš, kým nezažiješ, však?).

“We thought we had such problems. How were we to know we were happy?”

Kniha bola napísaná relatívne nedávno, no na naše pomery je už priam archaická. Dej sa odohráva cca na začiatku 3. tisícročia a autorka si v tých osemdesiatych rokoch navymýšľala také veci, ktoré nemali šancu sa stať. Napríklad, že sa celkom zrušili papierové peniaze, ešte v 80. rokoch.

Táto kniha je vraj základným feministickým čítaním a na jednej strane to chápem, lebo akékoľvek dievča či žena, ktorá si to prečíta, sa asi dobre zamyslí, či by chcela žiť v takej spoločnosti. Ešte aj Offredina mama bola veľká feministka a zdá sa, že v tejto knihe pred tým zvratom ženy naozaj čo-to dosiahli. Na strane druhej medzi širokým čitateľským publikom je populárny názor, že celá situácia je supernereálna. A ja musím súhlasiť. Naozaj si nemyslím, že v jeden deň by takýto prevrat prešiel, že by ženy stratili svoje práva a nikto by to nejako veľmi neriešil. Autorka sa nám síce snažila vykresliť, že polícia alebo nejaké ozbrojené zložky všetko regulovali a odpor sa rovnal vlastne smrti, ale… Nie, nemyslím si. Navyše okolo boli iné krajiny, niekto z nich by zakročil, alebo čo.

“Knowing was a temptation. What you don’t know won’t tempt you.”

Celkovo mám na túto knihu veľmi neutrálny názor, pretože sa zle čítala, najmä kvôli  siahodlhým vnútorným monológom a skákaní v deji, kvôli nedostatku mien a nedostatočnému vysvetleniu situácie. Navyše som čítala a dočítala knihu kvôli tomu, aby som sa dozvedela, prečo sa to všetko stalo a či z toho bude nejaký svetlý záver.
Wikipédia sa však prejavila ako plnohodnotnejší zdroj informácii, takže knihu čítajte na vlastné riziko.

Na strane druhej ma to miestami naozaj zaujímalo a chcela som vedieť, čo sa stane. Týchto momentov však bolo pomerne málo.

Čítali ste túto knihu? Videli ste seriál? Aký názor na to máte vy? Viete si predstaviť takúto krajinu v budúcnosti?

Knihu hodnotím na 5/10.

Pepa

One thought on “Príbeh služobníčky

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.