Spoilery alebo ako sa s nimi (ne)vyrovnať

Spoilery sú večným postrachom každého normálneho čitateľa (okrem mňa samozrejme), ktorý si chce vychutnať a užiť knižku bez toho, že by vedel čo sa v nej stane.

*dramatická pauza*

dramatic chipmunk GIF

Chcem aby ste vedeli, že nič čo poviem v tomto článku vám nezabráni stretnúť sa s nimi, ani vám nepomôže.. získať naspäť zdravý rozum. (Lebo vás zničia.)

Po takomto dramatickom (???) úvode prejdime ku koreňu veci, a to k samotnej definícii spoileru.

(Nesmierne ma štve, že toto slovo ešte nepatrí do spisovnej slovenčiny a ak už existuje nejaký iný slovenský ekvivalent, ospravedlňujem sa.)

Povedzme si teda čo to je, prečo to je, ako to je.

“Spoiler je informácia o časti deja knihy/filmu/seriálu, ktorá je čitateľovi/divákovi poskytnutá pred tým, ako sa ku spomenutej informácii dopracoval v knihe/filme/seriáli. Je veľmi nebezpečná z dôvodu predpokladanej traumy, ktorá môže byť človeku spôsobená, pretože na danú informáciu ešte nebol psychicky pripravený,” vraví Evi, odborníčka na knihy a rôzne typy reakcií ľudí na tento typ prečinu.

“Samozrejme,” pokračuje, “existujú i typy ľudí, ktorých voláme imúnni a o ktorých sme presvedčení, že v hlave nemajú všetko v poriadku. Sú to práve tí, ktorým spoilery neubližujú a ktorí sa v nich vyžívajú.” 

Okej, už som sa dostatočne vyhrala, vďaka za pozornosť.

Takže, možno ste si už stihli uvedomiť, že asi budem jedna z tých, ktorá spoilery miluje. ALE ZAS AKO KEDY.

Úplne chápem ľudí, ktorí neznášajú tento typ múk. Chcú sa sami dostať ku zápletke, dopracovať sa tam spolu s postavami, prežívať to s nimi a nie s nejakým random človekom, ktorý na nich vybafne, že Sirius zomrie (dúfam, že som niekomu nepokazila život).

Mám kamarátku (ty vieš kto si), ktorá ma ide pohľadom zabiť už len pri náznaku niečoho, čo by jej potencionálne mohlo zničiť zážitok.

Ja osobne som ale rada keď dopredu viem čo sa stane a dokážem sa na to pripraviť.

Vôbec nehovorím, že všade. Sú niektoré knihy, ktoré sú skrátka príliš DOBRÉ na to, aby skončili tu a teraz. Napríklad knihy mojich obľúbených autorov ako Colleen Hoover, ktorá do svojich knižiek vždy zakomponuje niečo špeciálne a originálne, alebo Rick Riordan, kde sú dobrodružstvá hlavných hrdinov vždy nečakané a úžasné.

No som netrpezlivý človek a preto niekedy naozaj neviem vydržať a prečítam si kapitolku v strede knihy (ha, to skôr na konci, ty klamárka).

Väčšina kníh, ktoré čítam ale čítam absolútne bez spoilerov, len pri tých, ktoré ma hrozne chytia a viem, že ma nezabije pozrieť si čo sa stane, neodolám.

Čo sa týka toho vyrovnávania sa s nimi, nemám veľmi účinnú zbraň na ponúknutie. Možno nájsť si iných priateľov, keď už vás títo nechápu.

MOJE NERVY, vôbec nedávam zmysel. Ale to som ja, moje vnútro je postavené na konfliktoch. Potom sa ešte ľudia čudujú, že sa z toho musím vypísať.

Tak zase niekedy!

Evi

One thought on “Spoilery alebo ako sa s nimi (ne)vyrovnať

  1. Spoilery mi vo všeobecnosti nevadia, ale väčšinou ich nevyhľadávam.

    Keď som si však minulý rok kupovala Lišiaka Paxa, pozrela som si v kníhkupectve koniec. Nebol to happyend (čo som z recenzií vedela), ale ani niečo také, čoho som sa akosi obávala, a tak som si knihu kúpila.

    A pamätám si aj to, že knihu “Never let me go” (autor Kazuo Išiguro) som si kúpila iba vďaka tomu, že som sa niekde dočítala, o čo tam vlastne išlo. Tu o tejto knihe píšem v rámci témy “kniha od spisovateľa, ktorý dostal Nobelovu cenu”: https://blogoknihach.wordpress.com/2017/10/31/kniha-od-autora-oceneneho-nobelovou-cenou/ Čítanie bez tohto spoileru ale musí byť ešte lepší zážitok (ale ako vravím, bez neho by som sa k tej knihe nedostala…)

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.