Asking for it

Ona si nepamätá, čo sa stalo, oni to vedia presne. Koledovala si o to?

Názov: Asking For It

Autor: Louise O’Neill

Rok vydania v originálnom jazyku: 2015

Žáner: young adult, súčasné, realistická fikcia

Séria: žiadna

“Is it possible to want everything to change and nothing to change, all at the same time?” 

Emma O’Donovan má osemnásť a má všetko, je krásna a obľúbená. Po jednej párty sa však všetko zmení. Ona si nepamätá, čo sa stalo, no zdá sa, že každý v meste to vie. Navyše existujú fotky, ktoré hovoria viac, ako dosť. Ľudia si však nechcú pripustiť, čo sa skutočne stalo, veď pravda by očiernila hviezdy mesta.

“They are all innocent until proven guilty. But not me. I am a liar until I am proven honest.”

Od Louise O’Neill som už čítala a recenzovala Only Ever Yours, ktorá vo mne vzbudila silné pocity. Najmä pocity odporu k spoločnosti v tomto diele. Knihu som však čítala v “mladom veku”, takže som ešte celkom nevedela, prečo ma to tak strašne štve.

Teraz, po knihe číslo dva, aj keď žáner je celkom iný, už presne viem, prečo ma tá kniha tak veľmi hnevala.

Tak si zhrňme Asking For It. Emma, hoci má všetko, je strašná. Strašná, strašná, strašná. Je pokrytecká, nehovorí to, čo si myslí, sama vie, že je odporná, ale vlastne s tým nič nemôže robiť. Žije totiž v malom (írskom) meste, takže fasáda je všetko.

No, ako je z anotácie jasné, tak na párty sa jej stane niečo príšerné. Teraz poviem, čo sa jej stalo, čo nepovažujem za spoiler, ale ak to vy za spoiler považujete, tak pokračujte v čítaní po dvoch obrázkoch, respektíve pri červenom texte Už môžete.

Emmu znásilnia niekoľkí chlapci, respektíve aj muži. Ona, keďže chce zachovať tvár považuje znásilnenie za niečo, čo jej povesť zničí, preto sa to snaží zamiesť pod koberec. A keď sa rozhodne predsa len znásilnenie ohlásiť, celé mesto sa obráti proti nej.

A TO MA HROZNE ŠTVE. Pretože… presne vidím, ako by sa to mohlo stať aj tu. Vlastne ak ste nikdy nevideli nič o “rape culture”, tak táto kniha vás do toho dostane. Napríklad hovoríme o tom, že Emma si o znásilnenie koledovala (asking for it), pretože – bola vyzývavo oblečená, pila, zobrala prášky, nepovedala nie – ale takto to nefunguje!! Teraz tu nie som od toho, aby som šírila osvetu, takže tu nebudem moralizovať.

Už môžete. 

Takže táto kniha naozaj otvorí oči svojim čitateľom. Donúti vás zamyslieť sa nad malomeštiackymi názormi a postojmi.

A preto je táto kniha dôležitá. Pred dvoma týždňami som recenzovala Príbeh služobníčky, čo sa odporúčalo ako “feministická literatúra”, lebo tam šlo o to, že ženy stratili postavenie. Toto je však lepšia feministická kniha, pretože ukazuje súčasnú dobu a situáciu, ktorá sa DEJE. Emma je síce vymyslená, ale autorka pozbierala príbehy žien a potom vytvorila fikciu. A možno aj preto má táto kniha silu.

Autorka v knihe využíva aj zaujímavé štylistické prvky, v zátvorkách nám ukazuje skutočné Emmine myšlienky, respektíve nejaké podvedomé myšlienky. Tieto myšlienky sa dajú opísať najlepšie ako surové, Emma sa častokrát opakuje. Čitateľa to donúti príbeh lepšie prežiť.

Zaujímavé bolo aj írske prostredie. Príbeh hneď pôsobil inak, keď sa neodohrával v Amerike.

A ten záver… No, nepoviem vám nič, lebo by som vás mohla od čítania príbehu odradiť. Poviem len, že budete s napätím otáčať stránky a čakať na NEJAKÉ rozuzlenie a autorka vymyslí niečo, čo by nikto z nás asi nečakal.

Po slovensky ani česky táto kniha ešte nestihla vyjsť, ale po anglicky si knihu samozrejme prečítať môžete.

Knihu hodnotím na 9/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.