Everless

Predstavte si svet, v ktorom máte v krvi čas a ten je zároveň aj peňažnou menou.

Názov: Everless

Autor: Sara Holland

Rok vydania v originálnom jazyku: 2018

Žáner: YA, fantasy

Séria: Everless

Diel: 1.

“Maybe I am a mystery— a secret— that needs unravelling…”

Jules žije v krajine menom Sempera, kde ľudia majú v krvi zviazaný čas a tento čas sa dá premeniť na peniaze. Bohatí ľudia žijú storočia, pretože mince sa dajú rozpustiť a skonzumovať. Chudobní umierajú priskoro. Jules však potrebuje peniaze a tak sa po rokoch opäť vracia na zámok Everless pracovať ako služobníčka. S týmto zámkom a samotnou Jules sa však spája mnoho tajomstiev, ktoré sa až teraz začínajú ukazovať…

Ak našu stránku sledujete pravidelne, tak viete, že som túto knihu dostala v decembrovom Fairyloote. A ako som spomínala nie až tak nedávno, toto je – teda bola – jedna z kníh, ktoré tento rok jednoducho musím prečítať. A je to tu! Zvládla som to, kniha je prečítaná a ja vám o nej musím veľa povedať.

Na začiatok poviem, že táto kniha ma vytiahla z čitateľskej krízy. Mne sa čítala veľmi dobre, rýchlo, s napätím som otáčala stránky a musím povedať, že hoci niektoré veci som čakala (nie divné vzhľadom na počet kníh, ktoré čítam), tak mnohé iné zvraty ma ozaj prekvapili.

Svet je v tejto knihe vybudovaný ozaj dobre. Máme prvky, ktoré poznáme, ako kone alebo povolania a potom veci, ktoré sú pre nás nové, ako mýty a celá tá situácia s časom. Krajina zároveň nepripomína žiadnu, akú poznám, čo je naozaj fajn, mala som tam ten pocit fantastiky. Dej sa odohráva v izolovanej krajine menom Sempera a ja len dúfam, že v ďalšej knihe spoznáme aj iné krajiny aspoň okrajovo.

Hlavná hrdinka je… no, hlavná hrdinka. Niektoré veci jej celkom nedochádzajú a miestami koná možno príliš impulzívne, ale v tejto knihe to akosi funguje. Nemám pocit, že by konala vyslovene BEZ dôvodov alebo bez úvahy, len možno rýchlejšie, ako by som reagovala ja.

Potom ten nápad s časom. Na jednej strane sa to zdá mierne obohrané, bol taký film, ktorý som nevidela ale autorka to zasadila do fantasy pozadia, nie sci-fi alebo niečo podobné, máme skôr stredoveký pocit. A myslím, že čas v podobe mincí je pomerne originálna vec plus fakt, že ten čas je vyslovene v krvi, takže vy si musíte pustiť žilou, aby… No, asi chápete.

Pre mňa veľký bonusový bod je ten, že v tejto knihe je romantika len v úzadí. Jasné, sú tu nejaké city u rôznych ľudí, ale to nie je centrom pozornosti.

Centrom pozornosti je skôr priateľstvo a, čo je veľmi dôležité, silné ženské postavy.

Autorka sa tiež celkom pekne pohrala s opismi, ako napríklad s momentmi, kedy zastavil čas, alebo s takými detailami, ktoré dodávali celému príbehu pocit skutočnosti, napríklad konanie bezvýznamných okrajových postáv, ktoré vás ale donúti sa zamyslieť nad celou situáciou.

Druhá vec je, že tu bolo niekoľko okamihov, ktoré si až tak neužívam, ako napríklad PREČO SI NIEKTORÉ VECI POSTAVY PROSTE NEPOVEDIA. Ale o čom by potom ten dej bol, však? To je však len mierne sklamanie, ktoré mňa od dvojky neodrádza ani najmenej. To však bude ešte nejaký ten rok trvať, až sa dočkáme, takže zatiaľ si vy kúpte a prečítajte prvý diel.

Knihu hodnotím na 9.6/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.