Rozprávky bratov Grimmovcov

Snehulienka, Rapunzel, Janko a Marienka a mnoho iných…

Názov: Rozprávky bratov Grimmovcov

Autor: Jacob Grimm, Wilhelm Grimm

Rok vydania v originálnom jazyku: 1812

Žáner: rozprávky

Séria: žiadna

Napriek tomu, ako šialene to znie, v nasledujúcich slovách sa vám pokúsim zrecenzovať rozprávky. Celú knihu rozprávok, nie jednu či dve rozprávky. Bude to zážitok pre mňa aj vás, takže ďalej postupujte na vlastné riziko.

Tieto rozprávky sú na svete už dlhšie ako 200 rokov v spísanej podobe a v ústnej pravdepodobne ešte dlhšie. Takže množstvo týchto rozprávok poznáte, aj keď možno v slovenskej verzii, kde sa nelíši vždy len preklad.

Ja som v túžbe necenzúrovaných pôvodných krvavých rozprávok túto dlhočiznú knihu čítala po anglicky. Kompletná zbierka má viac ako 800 strán, takže vás čaká veľa večerov s knihou. Ďalšia vec je, že to čítanie bolo veľmi zdĺhavé, ale… k tomu sa dostaneme potom.

Takže kompletná zbierka – alebo tak kompletná, ako sa po toľkých rokoch len dá – má 210 príbehov s rôznou dĺžkou od necelej jednej strany, po niekoľko desiatok strán. Väčšina postáv nemá meno, je to len Kráľ alebo Syn. Problém nastane, až sa z Princa stane Kráľ a vy si musíte uvedomiť, čo sa stalo.

O tom, že tieto rozprávky sú na túto dobu zastaralé, respektíve neúctivé k ženám, som písala v (nasleduje skromné vyjadrenie) príhodne nazvanom článku Mizogynistické rozprávky. Článok som písala so zbierkou ešte nedočítanou, ale poviem vám, ku koncu sa to nejako razantne nezlepšilo. Ale na druhej strane, diamant medzi uhlím, jedna rozprávka bola k dievčatám celkom úctivá. Celkom.

Niektoré z týchto rozprávok by som ani nenazvala rozprávkami, skôr príhodami. Mali slúžiť vyslovene na humorné účely, lenže tak, ako väčšina myšlienok v tejto knihe, aj ten vtip sa stratil v čase.

A okrem príhod bolo prekvapujúce, že niektoré z týchto príbehov sa zjavne neodohrávali v Európe. Ako sa potom dostali k nemeckému ľudu a bratom Grimmovcom je pre mňa záhada, ale niektoré príbehy do nášho prostredia jednoducho nesedeli.

Neskôr sa príbehy vyslovene opakovali. Áno, prostredie sa zmenilo, miesto syna kováča sme mali zrazu krajčíra, ale kľúčové momenty deja, celé rozuzlenie aj výsledok, všetko bolo také isté. Myslím si, že v tom prípade stačilo nechať jeden príbeh a do poznámky dať, že ďalšia verzia miesto kováča uvádza krajčíra alebo tak. Miesto 200+ rozprávok by sme mali možno len 150, ale neopakovali by sa tak strašne.

A nakoniec by som ešte chcela hovoriť o pochybnej morálke príbehov, pretože ak sa nad tým zamyslíte, tak svojim deťom takouto literatúrou vôbec nedávate dobré životné názory. Napríklad hovoríme o pointe typu “okradnúť zlodeja je v poriadku”, “klamaním najďalej zájdeš (aj sa najlepšie budeš mať)”, “zabiť vraha odčiní všetko”, “keď je človek pekný, tak je rozhodne dobrý”.

A čo myslíte, kto začal s fenoménom insta-love, ktorý sme rozoberali v toľkých recenziách? Prostý ľud s tým začal, pretože väčšina princov a princezien a neviem kto ešte, sa zamiluje na prvý pohľad.

Takže celkovo si to poďme zhrnúť. Ak chcete zaujímavé, poučné čítanie pre svoje deti, prosím, k tejto knihe sa nepribližujte. Z 210 rozprávok boli dobré asi 3 a ženy ako normálne postavy mala len 1 kniha.
Na strane druhej je tu asi nejaký historický prínos týchto rozprávok, odraz doby, alebo niečo iné, honosné.

Ak som vás aj tak ale navnadila na čítanie takejto knihy, tak naposledy po slovensky vyšla táto. Na druhej strane, ak máte odvahu čítať anglicky, tak vám to umožní aj Goodreads TU.

Zhruba spriemerované túto knihu hodnotím na 3/10.

Pepa

One thought on “Rozprávky bratov Grimmovcov

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.