Forest of a Thousand Lanterns

Zlá kráľovná východnej Ázie povstáva.

Názov: Forest of a Thousand Lanterns

Autor: Julie C. Dao

Rok vydania v originálnom jazyku: 2017

Žáner: YA, fantasy

Séria: Rise of the Empress

Diel: 1.

“She was a monster, a bride of the darkness, and she rose to face her destiny as though it were the blood-red sunrise of a new day.” 

Xifeng je krásna a odjakživa vedela, že jej osudom nie je zostať v chudobnej dedine, v ktorej sa narodila. Vždy vedela, že jej osud je na tróne, ako cisárovnej Feng Lu. Avšak cesta za týmto osudom nie je hladká. Zvládne Xifeng naplniť svoj cieľ ako aj zvládnuť temnotu, ktorú v sebe skrýva?

Poviem vám, ja som túto knihu ani čítať nechcela. Prečo? Anotácia ma nezaujala a nebola som si istá, či mi sadne prostredie a nikdy som nebola fanúšikom záporákov. Niekoho v Avengeroch priťahuje osobnosť Lokiho, ja som skôr team Iron man 😀
Každopádne keď mi táto kniha takmer doslova spadla rovno do lona, samozrejme, že som ju prečítala. Čo by som to bola za človeka, za knihomoľa ani nehovoriac, keby som ju neprečítala?

Na strane druhej mi čítanie tejto knihy zabralo asi mesiac. Možno preto, že som bojovala s celkovou nechuťou čítať a krízou osobnosti, ktorá z nechute vyplývala. Zrazu som nevedela, kto som, ak nechcem čítať. Poznáte to? Poďme frustrovane kričať v komentároch.

“She was a poem come to life, each vein was a lyric.” 

Ale dosť bolo omáčok, poďme rovno ku knihe. Na začiatku nás čaká pekný prehľad ľudí, kto je kto. Veľmi užitočné, ak si to neviete dobre pamätať. Mne to ani potrebné nebolo, počas čítania som si to vedela dobre zapamätať aj napriek tomu, že som niekedy aj týždeň knihu do ruky nechytila.

Očividne ázijské prostredie (mohli by sme asi povedať čínske, ale je to fantasy, tak asi nie) mi nakoniec veľmi vyhovovalo. Spoznala som celkom inú kultúru, aj keď časť bola samozrejme čisto fantastická. Bola to príjemná obmena od typicky amerického či európskeho prostredia súčasných kníh a naozaj európsky stredovekého prostredia väčšiny fantasy. Veľa veľa bodov pribudlo tejto knihe vďaka tomu, že je originálne posadený dej.

Dokonca hlavná hrdinka, u ktorej som čakala, že ma nezaujme, lebo podľa anotácie je záporáčka, ma dostala. Autorka výborne vykreslila Xifeng ako hrdinku vlastného príbehu, ako tú dobrú. A nie je to tak? Každý z nás je hrdinom svojho príbehu a robí tak, ako uzná za vhodné. To, že ona možno za svojím cieľom šla o niečo brutálnejšie, ako väčšina iných, je asi ten jediný rozdiel.

Xifeng bola tiež aktívna a silná, nebola to taká tá úbohá kvetinka, ako hrdinky častokrát bývajú. Mala názor a nebála sa ho povedať, keď bolo treba. Bola pekná a vedela to a využívala to. Žiadne také tie vety ako “moje vlasy a oči boli obyčajnej farby” a potom chlapci vzdychajúci “si najkrajšie dievča, aké sme kedy videli”. Ha. Viac takýchto hrdiniek.

Čo by sa dalo vytknúť je, že v knihe sa dokopy nič nestalo. Ale je to ozaj tak? Ani nie, lebo takmer na každej stránke sa dialo niečo iné, len to neboli tak veľké veci, na aké sme zvyknutí. Takže hoci by ste obsah knihe dokázali zhrnúť do dvoch rozvitých viet, v skutočnosti sa príbeh čítal dobre, nemala som taký ten pocit, že sa autorka zbytočne rozpisuje a zamotáva.

“Some are given a rope to the moon, and others claw up the sky.” 

Tak, to by bolo asi všetko. Na Slovensku túto knihu ešte nekúpite ani po anglicky, takže ak som vás upútala, tak sa budete musieť spoľahnúť na e-booky alebo milé medzinárodné stránky s knihami. Kniha neskončila neznesiteľným cliff hangerom, takže je asi jedno, či si knižku kúpite teraz, alebo až keď vyjde aj druhý diel. Vraj niekedy počas tohto roku. Ja sa teším, rada sa vrátim späť do prostredia a ku Xifeng.

Knihu hodnotím na 9/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.