Malé radosti v živote knižného blogera

Či si to viete predstaviť, alebo nie, život knižného blogera obsahuje asi toľko radosti, ako povinností a trápenia. Ak nie aj menej. Časom vás navyše ešte aj chytí menšia kríza, či pokračovať ďalej a… Ale o tomto dnešný článok nie je. Dnešný článok je práve o opaku. O tých malých milých veciach, ktoré blogovanie robia znesiteľným, príjemným.

1. Keď sa podarí fotka

Ak blogujete a rozhodnete sa k tomu ešte aj fotiť knihy, pretože chcete, aby bol váš obsah zaujímavý a originálny a farebný a pekný alebo chcete k blogu aj “bookstagram”, tak fotíte. A to fotenie, ak sa inšpirujete populárnymi účtami vôbec nie je jednoduché, pretože sa vám spočiatku nedarí. Keby len spočiatku. Ja mám pocit, že sa mi nedarí dostať fotky na úroveň, o akej snívam, doteraz. Ale raz za čas sa podarí taká fotka, na ktorú som hrdá. A potom si tak uvedomíte, že aj keď 5 fotiek robíte približne hodinu aj so všetkým upratovaním a potom možno strávite polhodinu upratovaním, tak tá jedna fotka za to stála. A veríte, že časom tie pekné fotky budú častejšie.

2. Keď sa recenzia píše sama

Najmä po určitom čase sa blogerovi (aspoň teda mne) stane, že idem písať recenziu, ale TAK sa mi nechce. Alebo sa mi aj chce, ale recenzia mi proste z prstov nejde. Občas – OBČAS – sa však stane, že čítate knihu a už presne viete, ako čo napíšete. Recenzia sa vo vašej hlave píše sama a tak vám potom stačí otvoriť nový článok a nechať to všetko vybehnúť von.

3. Keď si neviete vybrať, ktorú knihu zrecenzovať

…pretože ste ich prečítali toľko, že neviete, čo radšej spísať. Oveľa lepší prípad, ako ten, že neviete, čo zrecenzovať… lebo sa posledný týždeň ste neprečítali vôbec nič. Vieme, že také týždne, dvojtýždne existujú, lebo sa nám do toho nechce alebo preto, lebo nie je čas. A to je hrozné. Ale niekedy, niekedy za týždeň či vybraný čas prečítate dve či tri knihy, ktoré OZAJ chcete zrecenzovať a vybrať si je síce nepríjemné, ale príjemne nepríjemné. Dáva to zmysel, nie? 😀

4. Keď nájdete niekoho s rovnakým názorom

No dobre, tak ja mám to šťastie, že o knihách môžem hovoriť druhej blogerke tohto blogu ale na druhej strane nie vždy zdieľame rovnaký názor a už len zriedka prečítame rovnaké knihy… v rovnaký čas. 😀 Na druhej strane Goodreads vraví, že sme prečítali aspoň 165 rovnakých kníh (Evi  je notoricky známa tým, že tie detské tam zapísané nemá) a že tieto knihy sme z 82% rovnako hodnotili. Takže ja to šťastie mám. Na druhej strane dokážem EŠTE LEPŠIE oceniť, ak sa nájde niekto ďalší, kto má na knihu rovnaký názor. Preto sú dôležité komentáre a rôzne skupiny blogerov, kde sa dajú nájsť nové blogy napríklad na základe novej recenzie na vašu milovanú knihu. A nieekdy sa vaše názory tak zhodujú, že máte chuť spraviť oslavný tanček… Ale len nenápadne, nechceme, aby si ľudia mysleli, že nám celkom preplo.

5. Keď štatistiky majú párty

No aby som to konvertovala do reči normálnych ľudí, taaaak to poviem asi takto. Každý blog má štatistiky a zväčša je to konzistentné. Každý blog to má inak, ja som rada, keď vidím niekoľko návštev za deň, to je tak akurát, na to som zvyknutá. Niekedy sú však hviezdy v správnej konštelácii alebo nám víla kmotrička plní zrovna nejaký sen, ale nech je to ako chce, niekedy sa štatistiky zbláznia a zrazu vidíte čiaru stúpať vysoko do nebies a máte za deň tak o 150% viac videní, ako normálne. Alebo vás v rámci týždňa začne sledovať tretina ľudí vášho doterajšieho počtu.

Tak tu je dnešný malý zoznam. Ak ste len čitatelia blogov, tak vás možno niečo prekvapilo, ale mňa skôr zaujíma – čo iné si myslíte, že blogerom robí najväčšiu radosť/starosť? A blogeri – trafila som do čierneho alebo vás teší niečo iné? Je mi jasné, že zoznam nie je kompletný a u každého sa líši, ale nejaké to jadro asi zostáva!

Pepa

2 thoughts on “Malé radosti v živote knižného blogera

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.