Muž, ktorý sadil stromy

O človeku, ktorý premohol prírodu.

Názov: Muž, ktorý sadil stromy

Autor: Jean Giono

Rok vydania v originálnom jazyku: 1953

Žáner: fikcia, novela, klasika

Séria:

Diel:

Muž, ktorý sadil stromy je jedna z tých kníh, ktorých dej sa len ťažko dá zapamätať, no to, čo vám ostane je tá silná a hlboká myšlienka, ktorú tato knižka rozhodne má, predsa len je veľmi známa a ospevovaná v každom kúte sveta.

Táto kniha patrí do školských osnov (v iných štátoch), študenti preberajú jej skrytý zmysel, rozoberajú jednotlivé pasáže a myslím, že si mnohokrát ani neuvedomujú prečo. Čo pre nás predstavuje toto dielo? Čím je také výnimočné?

Ukazuje nám nesmiernu silu a odhodlanie jedného osamelého muža, ktorý viac ako 40 rokov obetavo a nezištne sadí stromy po suchom kraji. Je to o schopnosti jedného muža pretvoriť prírodu, o zázraku, v ktorý všetci ľudia veria a iba jeden ďalší človek vie pravdu. Že je to všetko dielo jedného človeka.

Vo Francúzsku teda kniha tvorí veľkú časť študentských osnov a ja, ako študentka francúzskeho bilingválneho gymnázia som tiež mala to potešenie a chtiac-nechtiac som sa o knihe dozvedela viac a aj si ju prečítala.

Najskôr sa mi nepáčila, no čím som staršia a čím viac sa ako človek posúvam ďalej, tým viac si uvedomujem jej význam. Je to veľmi krátka kniha napísaná jednoduchým štýlom. Dá sa na ňu pozerať z minimálne dvoch hľadísk – to ekologické a to filozofické.

Pri nekonečnom preberaní človeka a prírody a ľudskej prirodzenosti na hodinách francúzštiny som si predsa len zapamätala veľa vecí. Hľadali sme argumenty, ktoré museli byť podložené príkladmi, faktami. Argument, ktorý toto dielo podporovalo bol, že človek je silnejší ako príroda.

Pastierovi, ktorý po takú dlhú dobu sadil stromy v nehostinnom okolí, kde by sami od seba nikdy nevyrástli, sa podarilo skrotiť prírodu. Premeniť ju, premôcť ju. Svojou vytrvalosťou pripravil dokonalý príklad ľudskej sily.

To ekologické hľadisko spočíva v odchode ľudí z okolia, kde nič nerástlo, kde sa nedokázali uživiť. Po zasadení stromov a ich premeny na hustý les sa ľudia znovu začali zbiehať.

“For a human character to reveal truly exceptional qualities, one must have the good fortune to be able to observe its performance over many years. If this performance is devoid of all egoism, if its guiding motive is unparalleled generosity, if it is absolutely certain that there is no thought of recompense and that, in addition, it has left its visible mark upon the earth, then there can be no mistake.”

Kniha sa mi veľmi páčila a má obrovskú hĺbku, no ako kresťanka nemôžem nepovedať, že verím v to, že len Pán Boh dáva vzrast a to, že je kniha myslená tak, že človek je nad prírodou a nad Bohom sa mi vôbec nepozdáva.

Inak knihu hodnotím na 7/10.

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.