5 dôvodov, prečo by som bola lepšia knižná hrdinka

Nadpis je asi trochu neskromný, ale to nevadí. Článok, ktorý vám dnes prinášam je nielen o tom, aká som skvelá – lebo som – ale aj o tom, čo knižné hrdinky/hrdinovia robia inak, nie celkom dobre.

1. Počkala by som do konca

A teraz nemyslím do konca príbehu, to je hlúposť. Nie. Do konca hádky alebo zvláštnej situácie. Určite to poznáte nielen z kníh, ale aj z filmov.

A: *vbehne do izby*
B: *robí niečo divné* Nie je to tak, ako to vyzerá!
A: *vybehne z izby a 654 dní sa neukáže na povrchu zeme.*

A mňa to vždy tak veľmi štve! Lebo dobre, fajn, A je očividne emotívny človek búrlivý, ktorý najprv koná a potom myslí. Ale prečo nepočkať? Alebo s niekým argumentujete a on sa ani nestihne dostať k podstate – lebo nie vždy je to také ľahké – a vy odídete, alebo už nechcete počúvať. Nielenže sami sebe ubližujete, lebo sa nič nedozviete, ten druhý nemá možnosť vám niečo povedať a tak bude pred vami po zbytok života možno mať tajnosti ALE do tretice naštvete čitateľa, lebo aj on by to rád vedel.
Takže… užitočná vec pre autora, ako udržať napätie a oddialiť rozuzlenie, nie tak praktické a užitočné pre hrdinov, ktorí nič nevedia.

2. Viac by som googlila

Teda, ja viem, že nie sme všetci dokonalí, ale ak sa veci odohrávajú v súčasnosti, tak mi príde nerealistické, že by ľudia nemali stále mobil v ruke alebo aspoň po ruke. A už vôbec neverím, že hrdinky/hrdinovia negooglia všetko, na čo narazia.
Ja napríklad si googlim aj jazykové zaujímavosti a hľadám všetko, čo ma zaujíma. Takže ak by sa stala VEĽKÁ VEC™, tak by som googlila každý jeden aspekt. Napríklad keby som videla cez oblohu preletieť veľkú ružovú kométu, tak už by to fičalo. Kométy, typy komét, ružová kométa, ružové vesmírne úkazy. V dvoch/troch jazykoch.
Keby som stretla ZÁHADNÉHO TÝPKA™, ktorý by sa mi celkom náhodou aj predstavil ako X Y, tak už by som ho hľadala. Podľa veku škola, úspechy, športové úspechy?, možno profil na sociálnych sieťach. Pretože mňa len tak niečo nezaskočí 😀

3. Oveľa lepšie by som bola unesená alebo zabitá

Absurdné? Tak to si ešte počkajte, čo vám k tomu poviem. Začnime menším extrémom, ktorým je podľa mňa únos. Viete, keď niekoho unesú, tak je to bez stopy. Ale prečo by to tak muselo byť? Keby sa ma niekto snažil uniesť, tak buď postupne strácam veci ako Janko a Marienka (len inak, samozrejme), alebo ešte predtým sa pokúsim zanechať stopu na únoscu. Kus oblečenia, možno by som sa ho pokúsila zraniť (hryznúť, spôsobiť krvácanie, nechať vlasy, aj keď tam DNA nefunguje, jeho koža za mojimi nechtami, čokoľvek), keby som mala trochu času, rýchly opis na kúsku papiera. Čokoľvek, len aby ma vyslobodili, nie?
A čo sa zabitia týka? To isté! Teda, nesmel by to byť taký ten rýchly spôsob, ale keby som mala umierať istú chvíľu, tak verte mi, ja by som našla spôsob, ako nasmerovať vyšetrovanie k správnej osobe.

4. Lepšie by som predstierala

…alebo klamala. Viete, ako sa to v knihách píše, že ten a ten vôbec nevedel klamať? Ale.. ako? Veď na väčšine ľudí to vidieť nie je ani trochu, že klamú, alebo že to nevedia. Veď kopa ľudí sa cíti trápne, aj keď sa len opýtajú na to, koľko je hodín. Ja sa zakokcem aj v jednoduchej vete. Kto teda hovorí, že by som nevedela klamať? Že by som nevedela predstierať, že som niekto iný? Veď nikto ma nebude hneď upodozrievať a aj keby, koľko nervóznych, vystresovaných, trápnych ľudí stretávame a tí nám rovno klamať asi nechcú.
Takže toto by asi zvládla väčšina ľudí, nielen ja 😀 A pri mne teda určite (jedna z negatívnych záležitostí a námet na ďalší článok!)

5. Verila by som

Paradoxne, za túto kvalitu vďačím knihám (a seriálom a filmom). Nemala by som najmenší problém uveriť, že je niekto kyborg, chodí v modrej búdke časom/priestorom, že je čarodejník, hobbit, elf, že v ich krajine sa v krvi nachádza čas… Prečítala som toľko kníh, videla toľko filmov a seriálov, že by ma to veľmi neprekvapilo. Teda, asi by som pýtala dôkaz, to je pravda 😀 Ale prečo nie? Dokonca si neskromne myslím, že by som tieto fakty dokázala akceptovať lepšie. Alebo celkovo absurdné veci. Lebo keď to môže byť v knihách, prečo nie aj naozaj?

Tak, tu je mojich 5 lepší vlastností. Máte nejaké aj vy? Rovnaké? Iné? Napíšte! Ukážme si, že aj my, neknižní ľudia máme na to, aby sme boli knižnými hrdinami.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.