White Cat

Vitajte vo svete pracovníkov s kliatbami!

Názov: White Cat

Autor: Holly Black

Rok vydania v originálnom jazyku: 2010

Žáner: YA, fantasy, paranormal

Séria: Curse Workers

Diel: 1.

Cassel je jediným členom rodiny pracovníkov s kliatbami (curse workers, odtiaľ aj názov), ktorý nemá žiadnu schopnosť. Potom sa však zobudí na streche školy, kam sa dostal námesačnosťou. Odvtedy vo svojom živote odhalí rôzne veci, väčšinou nie dobré a nič nie je také, ako sa zdá…

“The easiest lies to tell are the ones you want to be true.” 

Holly Black je známa autorka, od ktorej aj po slovensky vyšlo mnoho kníh. Toto je však jedna z jej menej doceňovaných kníh a to dokonca tak, že na Slovensku sa dá zohnať len tretí diel a po prvom ani chýru ani slychu 😀

Takže… e-knihy a zahraničné doručovateľské služby to istia, pretože TÁTO KNIHA STOJÍ ZA TO!

Keď som sa už vykričala, poďme na nejaké objektívne príčiny a o niečo zmysluplnejšie vety, ktoré budú mať väčšiu výpovednú hodnotu.

“I can’t trust the people I care about not to hurt me. And I’m not sure I can trust myself not to hurt them, either.” 

Je to kniha, ktorá sa úplne hodí pre chlapcov, mužov, dievčatá aj ženy. Teda, v primeranom veku, aby vám to malo čo ponúknuť. Ale hlavný hrdina je chlapec, Cassel a – pochopte tento nezvyčajný fakt – nejde tu o romantiku!!! Neuveriteľné, viete. V súčasnosti kniha bez romantiky? Malý poklad.

Napriek tomu, že nám autorka predstavuje úplne nový koncept, krásne sa jej podarilo to prepliesť s dejinami, ktoré poznáme. Vytvorila novú komunitu, do ktorej vsadila prvky, ktoré už z histórie poznáme, takže nás to donúti zamyslieť sa aj nad vážnymi témami.

Veľkú úlohu hrá rodina. Ale aká rodina! Všadeprítomní bratia, zvláštny dedko, ktorý mi prišiel až priam ako záporák a mama vo väzení, no stále prítomná. A nebola to vyslovene dobrá rodina, zlá rodina. Bola to reálna rodina. Teda… za daných podmienok.

Ani náš hlavný hrdina nie je vyslovene anjelik. Väčšina pracovníkov s kliatbami sú zločinci, respektíve akoby v mafii a Cassel si svoj nedostatok schopností vynahrádza tak, že usporiadáva stávky a špecializuje sa v klamaní. Úžasné. Proste nezvyčajný hlavný hrdina.

No a keďže je Cassel od pracovníkov, okrem toho má v živote VEĽKÉ TAJOMSTVO, o ktorom sa nesmie hovoriť, (Cassel je zodpovedný za smrť svojej kamarátky, my si to povedať môžeme, lebo nám to Cassel povie celkom rýchlo) tak sa tak trochu dištancuje od ostatných ale, čo bolo skvelé, že mal niekoľko priateľov, ktorí sa okolo Cassela držali zubami-nechtami. Akože… on ich asi ani veľmi nechcel, ale oni chceli, tak boli a to znie ako slušné priateľstvo 😀

A prichádzame k poslednej zložke, že… tá kniha mala aj prekvapivé scény. Akože scény, ktoré som nečakala. Niektoré veci mi boli tak trochu jasné – predsa len asi čítam priveľa – ale niektoré plot twisty boli naozaj dosť šokujúce a za to si túto knihu celkom dosť cením.

Toto všetko znamená, že som knihu prečítala a páčila sa mi, že sa chystám na dvojku (musím pozrieť, či ja na TBR) a vy by ste si mali jednotku prečítať tiež.

Knihu hodnotím na 8/10.

Pepa

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.