Záhady druhé světové války

Záhady vojny, ktorá zmenila svet.

Názov: Záhady druhé světové války

Autor: Vladimír Liška

Rok vydania v originálnom jazyku: 2011

Žáner: historické, vojnové, konšpiračné

Séria:

Diel:

“Je třeba udržovat ve společnosti to, co můžeme nazývat objektivní historickou pamětí, bez níž se každý národ stává jen lehce manipulovatelnou masou.”

Ako to bolo s Hitlerom a okultizmom? Prečo bol atentát spáchaný práve na Heydricha? Prečo sa musela lidická tragédia odohrať? Na tieto a mnohé iné otázky ohľadne udalostí druhej svetovej vojny v tejto knihe nájdete odpovede.

Autor vecne, no zároveň obšírne, bez emócií a verne opisuje a vysvetľuje udalosti, ktoré vošli do histórie ľudstva ako dôležité udalosti druhej svetovej vojny. Niektoré z tém nie sú dopodrobna preberané v školách, no o ich historickej dôležitosti niet pochýb.

V druhej svetovej vojne je toľko peripetií, toľko zvratov, toľko intríg, že sa v nej dokážu stratiť i sami historici. Pre ľudí, ktorých druhá svetová fascinuje (pre mňa) je táto kniha hotovým pokladom, pretože rozoberá udalosti, o ktoré človek vo svojom živote len zakopne, pri ktorých nejde do hĺbky. Bolo pre mňa teda úžasné ponoriť sa do tajomstiev tejto vojny ešte hlbšie.

Musím sa priznať, že som napríklad nikdy nepočula o vlasovcoch – ruských zajatcoch, ktorí chceli zvrhnúť boľševizmus a rozhodli sa preto bojovať na strane nacistov, no neskôr videli zlo, ktoré tí prinášali a pomáhali oslobodzovať Európu, napríklad aj Prahu. Nevedela som ani o třemšínských partizánoch či o štěchovickom poklade.

Veľmi ma prekvapilo i do akej hĺbky siahala Hitlerova pomätenosť a ako veľmi bol spätý s okultizmom. Ako veľmi ho ovplyvňovala takzvaná “Prozreteľnosť”, ktorá mala chrániť každý jeho krok.

“Nový světový řád, jak se ho snažil ve svém Mein Kampfu nastínit Adolf Hitler, měl jednu zásadní vadu. Nekalkuloval s prostou lidskou touhou po svobodě.”

Záhady, ktoré sa autor rozhodol objasniť ma veľmi obohatili. Hltala som každé jeho slovo. Bolo cítiť aký sčítaný a múdry človek knihu píše a jeho štýl písania bol neskutočne pútavý a príťažlivý.

“Kde zůstali nástroje moderní civilizace k prosazení pozitivních lidských hodnot? Jak je možné, že byly desítky milionů lidí zaprodány zvůli, nemající v historii lidstva dosud obdoby?”

Na konci knihy autor zakomponoval úryvky z niektorých dôležitých dokumentov, napríklad z Mníchovskej dohody či z Benešových dekrétov, ktoré som veľmi ocenila. No z niektorých nacistických vyjadrení v ich dokumentoch ma až mrazilo.

Autor presne vedel prečo knihu píše. Takmer každý spisovateľ, ktorý píše o vojnách a možno konkrétne o druhej svetovej si uvedomuje zodpovednosť, ktorá mu leží na ramenách – opísať tento teror verne a tak, aby si ľudia uvedomili ľahkosť s akou sa môže niečo také opakovať.

Vladimír Liška nielen objasňuje záhady tejto vojny, on i poukazuje na jej dôsledky, na jej nezmyselnosť. Apeluje na čitateľa a dúfa, že pochopí prečo túto knihu napísal.

“Měl jsem v úmyslu poukázat na to, čeho byl schopen nacistický teror a jak byl proti této síle svět dlouho bezmocný, protože sama podstata nacizmu byla tehdejším demokratickým světem podceněna.”

Knihu hodnotím na 10/10.

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.