5 kníh, ktoré sú nezabudnuteľné, no ich dej si vôbec nepamätám

V tomto sa myslím väčšina čitateľov vie zhodnúť – čítame radi a čítame veľa. Kapacita našej pamäte (alebo mojej) však nie je neobmedzená a každou novou prečítanou knihou zabudneme na zopár ďalších, ktoré sme čítali dávnejšie (opäť apelujem práve na mňa).

confused chrissy teigen GIF

Tým, že našimi rukami, hlavami a srdciami prejde toľko kníh, sa vlastne vnárame do nových a nových svetov vytvorených autormi. Každý je niečím jedinečný, niečím iným zaujímavý, každá kniha je iným pútavá a niečím iným originálna.

V hlave máme milión svetov. Sú niektoré “vyvolené”, ktoré odtiaľ nejdú preč, ktoré sa tam usadili nastálo, no niektoré miznú až príliš rýchlo. Nie však bez toho aby zanechali dojem. Či už dobrý,  či zlý, každá kniha, ktorá má nejakú hĺbku či odkaz čitateľom je cenná a pre ľudí výnimočná.

Moja pamäť je veľmi krehká, ľahko nalomiteľná, proste ZLÁ. (Už som to vravela? Nepamätám, haha.)

Kanye West Laugh GIF

Keď som si tak v pamäti vybavovala knihy, na ktorých dej si spomenúť by pre mňa bola poriadna fuška, uvedomila som si, že knihy, ktoré boli i spracované na filmové plátno si viem vybaviť oveľa lepšie. Keď totiž knihu čítam, sama si predstavujem ako a kde sa veci odohrávajú a v mojej mysli je to veľmi síce jasné, no dlho tam tento (ne)určitý obraz nezostane.

Naopak pri filmoch si viem vybaviť presné scény. Tu je ale ten problém, že film nikdy nie je taký podrobný ako kniha a robí všelijaké úpravy, ktoré nemusia byť v súlade s ňou a tým pádom si vlastne nepamätám dej knihy, ale dej filmu.

Škoda..

bill murray comedy GIF

Prešla by som už teda ku knihám, ktoré mi napadli keď som premýšľala nad týmto článkom. Toto sú skutočne len prvotné nápady, pretože viem, že takýchto kníh v sebe nesiem veľmi veľa.

Budem vám ku knižkám už rovno dávať linky na ich goodreads stránku, možno si budete chcieť pozrieť anotáciu ak sa vám zapáčia.

1. The Things a Brother Knows

Možno je to tým, že môj vzťah so súrodencami je všelijaký, ale neviem si pomôcť – milujem knihy so súrodencami. Kde je ten starší zodpovedný za mladšieho, chráni ho a majú sa radi. Táto kniha teda pre mňa bola povinná, veľmi som sa na ňu tešila.

Pamätám si, že bola o dvoch bratoch, z ktorých jeden bol mariňák a keď sa vrátil z misie, už to nebol ten starý dobrý starší brat akého náš hlavný hrdina poznal. Viem, že sa celú knihu snaží nájsť svojho brata, či už doslova alebo na tej emočnej úrovni, snaží sa nájsť k nemu znova cestu.

Bola to úžasná kniha a v mysli mi utkvel hlavne koniec, ktorý vám prezradiť nemôžem, no stojí za to.

2. Eleanor & Park

Nádherná a veľmi realistická kniha o dvoch “nedokonalých” dospievajúcich ľuďoch, ktorých čistá láska prekonáva všetky zábrany. Túto knižku som zhltla za veľmi malý čas, no je to už dávno a veľmi nejasne si pamätám prečo sa mi tak páčila.

Viem len, že autorka ju napísala úžasne, že som sa od nej nevedela odtrhnúť, a že som si zamilovala hlavné postavy. Určite si ju prečítajte.

3. Will Grayson, Will Grayson

Táto kniha je možno jediná od Johna Greena (a Davida Levithana samozrejme), ktorá sa mi naozaj páčila. Alebo teda ktorá mi z jeho kníh najviac utkvela v mysli. Will Grayson, Will Grayson píše o dvoch chlapcoch, ktorí sa náhodne stretnú a zistia, že sa volajú úplne rovnako. Priateľstvo a puto, ktoré sa medzi nimi vytvorí je veľmi silné a to je práve to, čo som si na knihe zapamätala.

Tiež to, že sa mi veľmi páčilo obmieňanie autorov – každý z nich si vytvoril svojho Willa Graysona a striedali sa po jednej kapitole. Chceli by ste však odo mňa priveľa ak by som si mala spomenúť na dej.

4. Harry Potter a prekliate dieťa

Keď sa ma pred pár týždňami kamarátka spýtala o čom bola táto kniha, vedela som jej povedať podstatu, no už som nevedela kto, kde, ako, kedy a prečo. Vôbec.

Nechápem to, pretože táto kniha je potterovka, tie patria do mojej kategórie nezabudnuteľných. Každopádne som zistila, že dej tejto knihy bol buď taký nevýrazný alebo taký komplikovaný, že som si nezapamätala ani len okolnosti rôznych udalostí.

How awful I am.

5. Utrpenie mladého Werthera

V tejto knižke dej skutočne nebol až taký dôležitý. Tá bezpodmienečná a trochu chorá láska, ktorú mal Werther ku svojej Lotte mi silno utkvela v mysli. Či už začiatok, či koniec, viem si vybaviť čo sa tu dialo, nie však presné udalosti. Matne si pamätám i dej, no ako vravím, Werther miloval Lotte a i keď mu to nebolo súdené, nedokázal sa od nej odpútať a to bolo to dôležité.

Tak toto by bol môj zoznam piatich kníh, ktorých dej si nepamätám, no stále boli úžasné. Ktoré sú tie vaše?

Evi

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.