Spútaní časom

Keď sa to skutočné zmieša s niečím nadpozemským.

Názov: Spútaní časom

Autor: Martin Repa  

Rok vydania v originálnom jazyku: 2018

Žáner: mysteriózne

Séria: žiadna

Matt pred istým časom stratil svoju ženu a syna a hoci väčšina ľudí verí, že sú mŕtvi, on verí, že nie a snaží sa získať ich späť. Hľadanie pravdy ho však privedie do situácie, kedy bude musieť opustiť známy svet a vydať sa niekam inam.

Túto recenziu začínam s dobre odležaným názorom, malou konzultáciou s autorom a zmiešanými dojmami, takže tak ako aj pre vás, aj pre mňa bude prekvapenie, kam spolu dospejeme. Čo mi príde ako celkom príhodné vzhľadom ku knihe.

Začneme zostra. Musím povedať, že prvých pár strán sa mi nepáčilo, pretože som mala taký pocit, že ma čaká typická súčasná slovenská literatúra, pretože z prvých stránok na mňa šiel ten tradičný slovenský cynický postoj a na zaplakanie typické slovenské dialógy. Ten štýl. Tie repliky. Nie je to nič konkrétne, na čo by sa dalo poukázať, len už skúseným okom vidím, že áno, toto je slovenské dielo “ako sa patrí”.

NAŠŤASTIE sa to potom zmenilo. Cynický postoj sa vytratil, dialóg sa zmenil. Lenže v tom okamihu som začala byť poriadne zmätená 😀

Musím povedať, že čo ma dosť mýlilo boli odseky. Neviem, či to máte aj vy tak, ale z rôznych kníh v rôznych žánroch som si zvykla, že oddelenia textu môžu znamenať nielen, že preskočíme niekoľko hodín/dní, ale aj to, že sme zrazu o 11 rokov v minulosti a podobne. Preto som čítala podozrievavo a nebola som si istá. Tam by som potrebovala nejaké skalopevné prehlásenie, že si z nás nikto nerobí bláznov.
Predely však oddeľovali aj svet a sny, čo celkom chápem, že nebolo oddeľované, lepšie sme sa tak dokázali zžiť s postavou.

Keď hovoríme o postave, kniha sa vyhýba nejakým veľkým opisom, takže si za postavy dosaďte koho chcete. Mne to vyhovovalo aj v tom, že dlhé úseky textu, ktoré sú samý opis sa mi priečia a krížia sa mi pri tom oči, dokonca to častokrát preskočím, lebo sa mi to nedá čítať (viď. napr. Chrám Matky Božej v Paríži).

Napriek všetkým zmätkom sa ale kniha čítala dobre, stránky leteli len tak za sebou. Množstvo dialógov zabezpečilo, že sa príbeh čítal dobre a aj keď som miestami netušila, o čo ide, tak som nemala problém čítať ďalej. A ešte samozrejme som až do konca bola v napätí, lebo som netušila, čo čakať.

Moje dve osobné výhrady by boli

  • dej zasadený do zahraničia, čo mi zväčša príde ako pokus Slovákov o to, aby boli svetoví. Na druhej strane mi prekáža aj slovenské prostredie, lebo je zväčša pochmúrne, takže sa mi vlastne nedá vyhovieť.
  • príliš nejasný koniec. Nehovorím, že potrebujem úplne jasné závery, nejasné sú tiež dobré, ak to kniha vyžaduje. Tu by som však potrebovala aspoň jeden lúč svetla! Ale toto bol presne zámer autora, takže rozhodne splnil svoju úlohu a tu už ide len o naozaj subjektívny názor.

Kniha je tiež doplnená naozaj zaujímavými maľbami, ktoré pozornejšiemu čitateľovi, ktorý by v tom hľadal metafory, môžu niečo naznačiť. Mne teda nenaznačili nič (poézia, metafory a iné umelecké prostriedky ma vždy trochu obchádzali), len som mohla obdivovať ich umeleckú hodnotu.

Jedna zo situácii, ktorá ma ozaj pobavila bola takáto: “Byt bol zariadený len potrebnosťami. V obývačke bolo *toto*, *tamto* a hojdacia sieť.” Už viem, aká potrebná vec v mojom živote chýba – hojdacia sieť!

Tak, táto kniha bola naozaj jedna z najšpecifickejších, aké som kedy čítala. Je mi jasné, že nesadne každému, no koho oslovila, koho som oslovila ja, má teraz šancu získať jednu kópiu aj s venovaním autora. Stačí sa zapojiť TU a výhercu vyberieme 2.6. Čím viac políčok vyplníte, tým väčšia šanca pre vás!

A, samozrejme, knihu si môžete aj kúpiť, to je pre tých, ktorí by v tombole mali menej šťastia 😀

Na záver mi zostáva knihu už len číselne zhodnotiť.

Knihu hodnotím na 7/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.