5 najzaujímavejších knižných svetov

Knihy, najmä tie fantastické alebo vedecko-fantastické nám častokrát prinášajú svety, kde by sme úplne chceli žiť. Niektoré prinášajú aj svety, kde by sme žiť nechceli (Westeros a okolie, Panem,…), ale to neznamená, že ešte nie sú zaujímavé. Poďme sa teda pozrieť na 5 najoriginálnejších či najzaujímavejších podľa iných kritérií. 

Tento článok som si tak trochu premyslela dopredu, čo je samozrejme nezvyčajná vec, keďže články často nechávam na voľno, napíšem, čo mi prvé napadne. To znamená, že už teraz vám viem povedať, že toto je článok s optimistickým pohľadom na svet. Tak poďme na to.

1. Svet Harryho Pottera

Rozhodla som sa začať tým najočividnejším, najotrepanejším a najočakávateľnejším. Asi každý, kto čítal Harryho Pottera chcel byť kúzelníkom, zobrať svoju Hedvigu a byť zaradený do Chrabromilu (potom sme si uvedomili, že nie všetci sme odvážni, takže sme sa dali zaradiť do fakulty, kam patríme) a ochutnať fazuľky každej chuti.

Alebo sa mýlim? Teda, ja osobne som určite nechcela byť čarodejníčkou v časoch Voldemorta, ale teraz, v čase mieru (teda, asi, čo my vieme?), si myslím, že by to bolo úžasné. Možno až na nedostatok atramentových pier a rýchlej komunikácie.

Vlastne keby sme zobrali to najlepšie z technológií a pridali to k mágii, tak som najšťastnejší človek na svete. Teda… technológie a nápoje, pretože väčšina tých kúzelníckych znela naozaj zvláštne. Ako malú ma predstava tekvicového džúsu celkom desila, vás nie? 😀

2. Etiketa & špionáž a svet, v ktorom sa táto kniha nachádza

Znie to zvláštne? Asi áno. Ale tento steampunkový svet (teda taký, kde sa viac rozvili napríklad vzducholode) ma celkom fascinuje. Pretože kombinuje steampunk, špionáž, ženské hrdinky, fantasy, zaujímavú školu a úžasné róby. Všetko sa tu zaujímavo mieša a za seba musím povedať, že je to takmer dokonalá kombinácia. Na jednej hodine sa naučíte správne klaňať, na druhej ako niekoho otráviť.

Aj samotná škola je zaujímavá, asi ako Rokfort. Po prvé sa nachádza na vzducholodi. Po druhé je určená pre špiónov, takže je to vylepšená vzducholoď. Čo sa vám snažím naznačiť? Že by som také dačo chcela.

3. Havraní chlapci a ich svet

Toto je relatívne normálny svet, ako ho poznáme. Až na to, že stromy hovoria po latinsky a niekoľko iných drobností, ktoré akosi nezapadajú.

Vylepšený reálny svet je niečo, nad čím sme asi všetci rozmýšľali. “Nebol by svet ľahší, keby sme vedeli aj lietať?” alebo “Nebolo by to super, keby stromy hovorili latinsky?” Jedno a to isté, nie? Asi nie 😀 Ale paranormálne knihy, prípadne knihy s magickým realizmom sú úžasné v tom, že autori a autorky si prirobia len malé detaily, ktorými ozvláštnia to, čo už poznáme. A Maggie Stiefvater si vybrala naozaj zvláštne veci, no keby som ja mala možno pridať niečo magické do reality, tak po piatej veci by to tiež začali byť výmysly.

4. Strange the Dreamer a svet, ktorý nám Laini ukáže

Už Xenofanes vyčítal ľuďom, že si stvorili bohov na svoj obraz, takže čo spravila Laini Taylor? Ešte pred odpoveďou by som rada dala rýchlu vsuvku, ospravedlňujem sa za tento prehnane vzdelaný úvod, ale tie maturity človeku naozaj lezú na mozog.
A odpoveď znie – spravila ich modrými. Lebo prečo nie? Ale to nie je jediná vec, ktorá sa mi na tomto svete páči. Čo sa mi ešte páči je fakt, že naše božské postavy v skutočnosti majú dosť zvláštne schopnosti.

Laini nám tiež krásne vykreslila celé prostredie, veľmi živo, farebne, čo síce spomaľovalo trošku dej knihy, ale od toho tu teraz nie som, aby som to hodnotila, to som už spravila, teraz som tu, aby som hovorila o tom svete. Aj mágia v tomto svete funguje trochu inak, ako by sme čakali, čo považujem za obrovské plus.

5. Nočný cirkus

Toto je takmer ako Havraní chlapci, až na to že vôbec nie. Toto je zasadené vo svete ešte reálnejšom, ako Havraní chlapci a tiež to nemá nejaké spoločné znaky. Takto to dopadne, keď niečo neúspešne porovnávate, nerobte to.

Viete, v tejto knihe to možno ani nebola ozajstná mágia. Ale ten cirkus. Tam by som chcela byť. A ak nie žiť priamo v ňom, tak ho aspoň raz navštíviť. Jednotlivé úžasné atrakcie a aj jedlo a celá atmosféra. Povedala by som vám viac, ale v tomto prípade by to bolo prezrádzanie knihy a to nechcem spraviť.

Ktoré knižné svety učarovali vám? Je to jeden z týchto? A všímate si vôbec takéto veci v knihách?

Pepa

 

 

2 thoughts on “5 najzaujímavejších knižných svetov

 1. Hm… vzducholoď… to mi pripomína knihu Robur Dobyvateľ od J. Verna, ktorú teraz čítam, členovia leteckého klubu diskutujú o vzducholodiach, Robura odtiaľ vyhodia a on potom dvoch ľudí odtiaľ unesie na svojho “Albatrosa”. No ale čo sa týka verneoviek, keď som ich začala čítať niekedy na základnej škole, tak som si vtedy predstavovala, ako by som sa zúčastnila na takých výpravách ako do stredu zeme, alebo ako by sme prežili po stroskotaní na nejakom pustom ostrove. Takže u mňa to nie sú tie fantastické svety, ale boli to takéto veci… z tých realistickejších ešte založiť klub Troch pátračov (bez záhad samozrejme veľmi rýchlo zanikol) alebo taký, ako mali Rýchle šípy u Foglara (to bolo dokonca celkom úspešné). Pekné spomienky 🙂

  Like

  • To áno, ja som si tiež vždy predstavovala, aké by to bolo mať svoj vlastný klub Troch pátračov a aj som sa ho nenápadne pokúsila založiť 😀
   A celkovo, aj knihy v našich svetoch majú čo ponúknuť a ako ozvláštniť náš svet. Možno dobrý nápad na článok (u nás či u teba 🙂 )
   Pepa

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.