The Hazel Wood

Alica v krajine zázrakov? Pripravte sa na nečakané.

Názov: The Hazel Wood

Autor: Melissa Albert

Rok vydania v originálnom jazyku: 2018

Žáner: young adult, fantasy

Séria: The Hazel Wood

Diel: 1.

“Life was a big thing to live without a map.”

Alice a jej mama trávia celý život na cestách, aby sa vyhli nešťastiu, ktoré ich sprevádza, ak niekde zostanú. Ale potom zomrie stará mama Alice a zdá sa, že nešťastie ich nájde naozaj kdekoľvek, čo Alice zistí, keď jej mamu unesú a jej zostane len odkaz, aby sa nepriblížila k pozemku starej mamy s názvom Hazel Wood.

Ku knihe som sa dostala cez jeden z mojich FairyLoot boxov a do čítania som šla len s tým, že som vedela, že to bude temné prerozprávanie Alice v krajine zázrakov. Takže som sa celkom tešila, lebo rozprávky trochu inak, to je moje.

Fantastické na tejto knihe bolo to, že romantika tu nezohrala veľkú, respektíve žiadnu úlohu. Autorka stavila na silnú ženskú hrdinku, respektíve niekoľko, ako je už ostatne typické pre knihy, ktoré sa nachádzajú vo FairyLoot boxoch.

Napriek tomu, že Melissa Albert nevytvorila nejaký nový svet, pretože.. Alica v krajine zázrakov trochu inak, tak stále dokázala Hinterland (sviečka, ktorú sme k tomu dostali vonia fantasticky, išla by som tam už len kvôli tej vôni, aj keď by mi to asi bolo osudné), krajinu, kde sa to odohráva pozmeniť natoľko, že by sme to asi rýchlo nespoznali. Čo je však ešte lepšie, tak celé sa to odvíja kvôli knihe Tales of Hinterland. A práve tu, v tejto zbierke rozprávok, ktoré však v knihe nespoznáme všetky, vytvorila unikátnu zbierku rozprávok, ktoré neboli ani milé a ani so šťastným koncom. Boli také, ako asi vyzerali tie “naše”, než prešli niekoľkonásobnou cenzúrou.

“The quickest way to end this is to begin it, and that’s no way to start, is it?”

Avšak, hoci toto bolo naozaj super, tak celý dej bol veľmi pomalý. Najprv som mala pocit, že sa veľmi motáme, potom sme skočili trochu do rýchleho pruhu a dej sa posunul a znovaaaaa sme spomalili. Na záver sa však všetko akosi znova uchytili, rýchle tempo, napínavý dej.

Potešilo ma aj to, že kniha bola plná narážok na pop kultúru, na druhej strane to malo byť fantasy a vlastne než sme sa dostali k fantasy časti, tak mi to hodnú chvíľu trvalo. Je možné, že jedna z vecí, ktorá ovplyvnila to, že som túto knihu čítala pridlho boli maturity a všetky veci okolo toho, ale asi nie, naozaj to bola jedna pomalá kniha. Ak si však nezakladáte na knihách s rýchlym tempom, tak je to tá pravá kniha pre vás, neváhajte a skúste to.

Hlavná hrdinka, Alice, tiež nebola zrovna príjemná, milá hlavná hrdinka, s ktorou sa hneď stotožníte. Teda niektorí ľudia asi áno, ale dovolím si tvrdiť, že väčšina ľudí sa s ňou nestotožní. V podstate je drzá, často nepríjemná, tak trochu stále naštvaná a podobne. Čo vám poviem, radosť byť s takou osobou, nie? (Teraz sa v tom začínam trošku vidieť, ale asi nie AŽ TAK veľmi 😀 ) Postupne sa však dozvieme, prečo taká Alice ja a hoci sa mi vďaka tomu nepáčila, chápem, prečo ju autorka takú napísala a nie inú. Takže za to sú plusové body.

“Books want to be read, and by the right people. There’s nothing surprising in it, not to me.” 

Keby kniha skončila o niekoľko kapitol skôr, tak by dostala oveľa nižšie hodnotenie. Záver sa mi však veľmi páčil (myšlienka, že by bola druhá časť, sa mi až tak nepáči), preto hodnotenie išlo hore.

Knihu hodnotím na 7/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.