Legenda

Kriminálna legenda a legendárna geniálna budúca vojačka v boji proti sebe.

Názov: Legenda

Autor: Marie Lu

Rok vydania v originálnom jazyku: 2011

Žáner: dystopia, YA, sci-fi

Séria: Legenda Republiky

Diel: 1.

Na mieste západnej oblasti USA je Republika, ktorá je v nekončiacej vojne s Kolóniami. Ulice Republiky brázdi hľadaný kriminálnik Day, o ktorom vláda veľa nevie. Day je z najchudobnejšej štvrte. Na strane Republiky sa budúcou nádejou stáva June, geniálne dieťa z najbohatšieho sektora. Ich cesty by sa nikdy neboli stretli nebyť jednej nešťastnej udalosti…

Tak táto kniha patrí do mojej súkromnej kategórie tých, ktorých čítanie som odkladala celú večnosť. Odkladala som to tak dlho, že to naša krajina stihla preložiť a to nielen prvý diel. Ja som to odkladala tak dlho, že si už pokojne môžete kúpiť celú trilógiu. Ja som však tvrdohlavo túto vedomosť popierala a čítala som, ako obyčajne, po anglicky.

A, ako sa dozviete v recenzii, toto odkladanie bolo na škodu, lebo Legenda bola viac-menej úžasná.

“If you want to rebel, rebel from inside the system. That’s much more powerful than rebelling outside the system.” 

Dokonca si viem predstaviť, čo si myslíte. Ďalšia dystopia? Nestačilo? Za seba hovorím, že nie, nestačilo. Teda stačilo tých, čo sú ako cez kopirák, ale tých dobrých mi asi nikdy nebude dosť.

Legenda je špeciálna v tom, že sa v nej nič špeciálne nenachádzalo. Žiadne hry o život alebo triedenie ľudí podľa povahy, či myšlienka, že láska je choroba. Toto bolo proste o krajine, ktorá si to zle usporiadala. Vlastne musím povedať, že najmä takto s odstupom mi to pripomína 1984, najmä nekončiacou vojnou, mierne ubíjajúcou atmosférou, vláda vás sleduje… Ale inak to bolo optimistickejšie ako spomínaná kniha, pretože tak depresívne je len máločo.

Poďme už ale ku knihe ako takej. Prvé, čo musím povedať je, že sa mi to veľmi dobre čítalo. Napriek tomu, že zo začiatku som bola trošku zmätená zmenou rozprávača z Daya na June, ale silne pomohlo grafické odlíšenie textov, takže na tretej kapitole som pochopila, že to autorka takto myslela dobre.

Títo naši dvaja hrdinovia majú veľa spoločného, ale aj veľa rozdielneho. Mierne prekvapivo som mala viac v obľube Daya, pravdepodobne vzhľadom na jeho vynachádzavosť. June však veľmi nezaostávala, hoci si myslím, že Marie Lu na nej mohla trošku viac zapracovať.. čo však dúfam uvidíme v ďalších knihách.

“You live in the moment, you die in the moment, you take it all one day at a time.”

Samozrejme nás tu čaká špeciálny prvok, ako v každej dystopickej knihe, čo je v tomto prípade Trial/Skúška (dúfam, že to preložili takto), o ktorej síce veľa nevieme, no ovplyvňuje budúcnosť deciek… Takže čo nám je všetkým jasné? Že to asi nebude celkom v poriadku. Ale aj tak, prišlo mi to o dosť logickejšie a normálnejšie ako kvapkať krv do misiek (koľko ďalších odkazov na iné dystopické knihy dokážem do tejto recenzie napchať? Nechajte sa prekvapiť.), také niečo ako superdôležitá maturita, alebo akýkoľvek iný ekvivalent v iných krajinách. Len… viete… nielen na tej duševnej úrovni, ale aj fyzickej. Pohoda?

Čo ma veľmi bavilo, boli tie kriminálne časti. Tie scény, kde sa opisuje, ako sa postava dostáva do budovy, snaží sa niečo ukradnúť či niekoho špehuje, sú moje obľúbené v špionážnych, akčných a dobrodružných knihách, takže je jasné, že som si to užila aj tu. Len keby toho bolo viac (žeby v pokračovaniach?)

“I will trick you and deceive you, lie, cheat and steal to find you, tempt you out of your hiding place, and chase you until you have nowhere else to run.”

Negatívny prvok? Máme dve hlavné postavy opačného pohlavia z odlišných vrstiev. Okrem toho máme v súčasnosti písanú dystopickú knihu pre “mladých dospelých”. Takže čo sa tu nachádza? To ste si už asi domysleli a ak nie, no… to vám časom príde alebo si to budete musieť prečítať.

Celkovo ale musím povedať, že sa veľmi teším na pokračovania, takže dúfam, že ma veľmi nesklamú. Zatiaľ sa zdá, že to bude mať rovnaký priebeh, ako dystopické trilógie, ale ktovie? Možno nás autorka prekvapí. Skôr nie a pôjde to podľa návodu, no ak to Marie napísala zaujímavo, nebudem sa príliš sťažovať.

Knihu hodnotím na 8/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.