Tetovač z Auschwitzu

Príbeh lásky na mieste, kde nemala čo robiť

Názov: Tetovač z Auschwitzu

Autor: Heather Morrisová

Rok vydania v originálnom jazyku: 2018

Žáner: vojnové, historické

Séria:

Diel:

Tetovač z Auschwitzu je skutočný príbeh Laleho a Gity Sokolovcov, slovenských Židov, ktorí boli väznení v tábore v Osvienčime počas druhej svetovej vojny.

Lale sa zhodou náhod stal tetovačom. Človekom, ktorý mal zohavovať telá iným a tak sa stal súčasťou jedného z najsilnejších symbolov holokaustu, a to čísel, ktoré od momentu vytetovania reprezentovali všetko, čo človeku zostalo. Žiadna identita, len číslo v štatistike. Pre jeho ľudomilnú povahu to nebolo nič ľahké – ubližovať predsa svojim spoluväzňom bolo zverstvo. A predsa ho to skôr posilnilo ako oslabilo. Zaumienil si, že toto väzenie prežije, a že keď z neho vyjde, bude žiť naplnený život bez strachu.

V jeden deň začal vyrezávať číslo do jemnej ruky dievčiny, ktorá ho zaujala nielen svojimi nádhernými očami, ale i svojou odvahou. Od tohto momentu vedel, že prežiť musí aj ona. A že ju musí nájsť.

Svoje “povolanie” mu dovoľovalo voľne sa pohybovať po tábore, a tak čoskoro našiel svoje záhadné dievča, do ktorého sa hneď zamiloval. Ich láske nebránilo ani to, že bola zakázaná. Koniec koncov Lale porušoval i mnohé iné pravidlá. Napríklad zásoboval väzňov jedlom a mnohí prežili práve vďaka jemu.

“If you wake up in the morning, it is a good day.”

Táto kniha patrí do dlhého zoznamu kníh o holokauste, kníh, ktoré sa týkajú druhej svetovej vojny. Ako každá z nich, i táto je výnimočná a jedinečná správou, ktorú nesie. Správou o hrôzach koncentračných a vyhladzovacích táborov, na ktoré by tí, čo ich prežili najradšej zabudli.

Lale ma už od začiatku fascinoval. Najskôr si do dobytčieho vozňa, kde viezli Židov ako zvieratá, obliekol svoj najlepší oblek, pretože bol slušný človek. Keď mu pomaly dochádzalo, že je zbavovaný všetkých svojich práv, nevzdal sa, práve naopak – rozhodol sa bojovať zo všetkých síl.

Bol to neskutočne odvážny muž. Riskoval svoj život, aby zachránil životy ostatných. Človek by si povedal, že za svoje vyššie postavenie bude vďačný a spokojný a nijako ho neohrozí, no to nebol Lale. Lale získaval jedlo pre väzňov, ktorí už nevládali. Lieky pre tých, ktorí boli súci na káru mŕtvych.

Laleho výchova a dobrý vzťah s mamou ho viedli k milovaniu všetkých žien. Zamiloval sa však len do jednej – do Gity.

Gita bola v Osvienčime dlhšie ako Lale. Keď sa spoznali takmer už stratila nádej. Snažila sa len držať sa pri zemi a nerobiť problémy. Laleho láska jej však stála za nebezpečie.

Lale sa o ňu počas celého “pobytu” staral, snažil sa vyrobiť jej čo najlepšie podmienky a aj sa mu to darilo.

V knihe bolo prekvapivo i niekoľko vtipných pasáží, napríklad keď väzni vtipkovali o svojej situácií. Cez svoj veľký hlad a utrpenie ešte mali dostatok síl na uľahčenie situácie. Nedalo sa to, samozrejme, vždy, no dokázali si navzájom pomôcť i takýmto spôsobom.

Na môj vkus bola knižka možno napísaná až príliš romanticky (a to už je čo povedať). Myslím to tak, že sa mi zdalo, že kniha, ktorá opisuje také strašné veci nemá byť.. romantická. No čím viac nad tým rozmýšľam, tým viac sa zahanbujem. Je to skutočný príbeh dvoch ľudí, ktorí sa napriek všetkému ľúbili, tak samozrejme, že kniha bude o ich láske. Že budú vďační za všetky chvíle spolu, ktoré si môžu ukradnúť, a že budú bojovať jeden za druhého.

Okolnosti týchto dvoch ľudí priviedli k sebe niekoľkokrát a oni z toho vyťažili čo najviac. Určite si túto knihu prečítajte.

Hodnotím ju na 8/10.

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.