State of Sorrow

Nezáleží na tom, či je pripravená, musí sa stať kancelárkou.

Názov: State of Sorrow

Autor: Melinda Salisbury 

Rok vydania v originálnom jazyku: 2018

Žáner: YA, fantasy

Séria: Sorrow

Diel 1.

Po tom, ako spojenecká zmluva skončí smrťou Maela, budúceho kancelára Rhannonu a pri pôrode Sorrow umrie aj jej mama, Sorrow vyrastá v krajine, kde je už 18 rokov štátny smútok za svojho brata. A ako jediná dedička je predurčená stať sa kancelárkou. No na výročie tej tragickej udalosti sa z minulosti vynorí niekto, s kým už nikto nerátal..

 

State of Sorrow mi prišlo vo výročnom marcovom FairyLoote, ktorého unboxing som nerobila, ale bol výnimočný fialovou farbou a množstvom obľúbených fandomov ako Harry Potter, Nástroje smrteľníkov a Hobbit… No a samozrejme vzhľadom na množstvo vecí, ako maturity (najmä maturity) som prečítanie knižky odložila až na… no, na teraz. A spravila som znova chybu? Áno, lebo tá kniha bola úžasná. Nie, lebo tá kniha by si nezaslúžila moju polovičnú pozornosť.

Začnime mojou malou výčitkou. Krajina, v ktorej sa príbeh odohráva väčšinu času je Rhannon. V pohode, nie? No a potom SUSEDNÁ krajina, ktorá je spomínaná takmer rovnako často bola Rhylla. DVE rovnaké písmenká na začiatku. Díky. No ale zmätená som príliš často nebola, väčšinou som tie názvy trochu preskočila.

Veľmi sa mi páčila myšlienka autorky o krajine, kde je 18 rokov smútok. Viete si to predstaviť? Zákaz smiať sa, zabávať sa, zákaz tvoriť umenie a hudbu, ostrihať vlasy si môžete len pre nutnosť. Nosiť čierne či tmavé oblečenie sa nezdá ako zložitá vec, ale predstavte si, že 18 rokov máte zakázané vetrať. Náhodou by ste si užili čerstvý vánok…

“Sorrow – for that is all she brings us.”

Tak to máme zatiaľ jedno negatívum a jedno pozitívum, takže je čas ešte na niečo, čo sa mi nepáčilo. A to je fakt, že Sorrow odmietala svoj osud. Nechápte ma zle, som úplne za to, aby hrdinky odmietli poddať sa prúdu a vzdorovali, aby niečo dosiahli. Ale Sorrow? Prečo by mala vzdorovať, veď práve keby prijala, že sa stane kancelárkou (čo ostatne bolo jasné jej celý život), tak už mohla podstúpiť prvé kroky. Nehovorím, že sa jej prístup nezmenil. Zmenil. Dokonca dosť skoro, ale toto podľa mňa nemala byť vec, s ktorou mala bojovať.

Ďalej sa mi veľmi páčilo, že sa Melinda Salisbury pohrala so svetom, ktorý vytvorila. Neviem, či len dala nám známym veciam iné názvy, ale rozhodne vytvorila niekoľko originálnych vecí, čo som teda rozhodne nečakala.
A nielen to. Pohrala sa aj s tým, že nám ukázala aj ďalšie okolité krajiny okrem Rhylly a Rhannonu. A z každej krajiny urobila niečo iné a spolu to krásne zapadalo. Veľmi ma tieto detaily, s ktorými si dala námahu, nadchli, pretože v súčasnosti je už dosť problém objaviť naozaj dobrý “world building”.

“This was her thanks? For keeping the country going, and covering for him, this was all she deserved?”

Čo by som to však bola za recenzentku, keby som nevypichla ďalšie malé negatívum, respektíve nekonzistentnosť (toto slovo som musela prepisovať 3 krát). Hoci je Rhannon pokroková krajina v zmysle, že ženy zastávajú všetky možné pozície, dokonca aj osobnú stráž a nosia nohavice (nielen stráž), tak sa Sorrow celý čas obávala, ako ju niektorí ľudia nepríjmu ako kancelárku, lebo je žena. Dáva to zmysel? Obávam sa, že v dnešnom svete áno, ale aj tak je to smutné. Takže fajn, dáva to zmysel a je to v poriadku, ale mňa to štvalo. Tak asi to negatívum ani nie je.

Vďaka mojej recenzii sa vám aspoň nestane to, čo mne. Teda myslela som si, že State of Sorrow bude jedna jediná kniha, kde sa všetko uzavrie. Samozrejme to bol omyl, čaká nás druhý diel. A ešteže tak, lebo ten záver naozaj nebol záver. Ale bola by to príjemná zmena, keby sa Melinda rozhodla spraviť len jednu knihu miesto rozťahaných sérií. Aj keď teraz hovoríme len o dvojdielnej sérii.

Celkovo, napriek tomu, že som každú dobrú vec prestriedala zlou, musím povedať, že ma kniha veľmi bavila a dobre sa mi čítala a hoci som tento rok neprečítala priveľa kníh, táto je jedna z najlepších.

Preto túto knihu hodnotím na 9.5/10.

Pepa

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.