5 kníh, ktoré som čítala pridlho #2

Akokoľvek úžasné môžu knižky byť, vždy môže prísť taká, ktorá na pár dní, týždňov či mesiacov zastaví náš knižný rast. Bichľa či novela, niektoré knihy v nás môžu spôsobiť blok. Tým myslím čítanie jednej knihy, možno tej istej vety v nej, až neprimerane dlho.

Toto je pokračovanie Pepinho zoznamu.

emma roberts crying GIF by ScreamQueens

Tieto knihy sa u mňa teda z (vám) nevysvetliteľných dôvodov ocitli na tejto poličke. Predsa len sa vám pokúsim objasniť tento môj výber a vôbec prečo sa stalo čo sa stalo – čítala som ich tak dlho až sa stali súčasťou všetkého v mojom živote a myslela som si, že sa ich už nikdy nezbavím.

1. Hra o tróny

Všetkým dobre známa séria Pieseň ľadu a ohňa očarila mnohých, no mňa skrátka zastihla vo veľmi nesprávnej dobe. Keď som knihu začala čítať, mala som už dopozerané vtedajšie časti seriálu, a teda som vedela čo zhruba očakávať. Tiež som knihu mala v zlej kvalite a s gramatickými chybami, čo ma vie veeeľmi odradiť. Po anglicky pre mňa ešte v tej dobe bola príliš ťažká na čítanie a v češtine som sa do nej nedokázala dostatočne ponoriť. Neviem či to bolo prekladom alebo písaním autora, no naozaj som ledva prečítala jednu kapitolu a už som nevedela o čom bola.

Z mojej strany som sa možno málo snažila, AJ KEĎ som si nakoniec kúpila anglickú verziu, čo ma chvíľu motivovalo. Na mojom goodreads účte táto kniha figurovala v rozčítaných asi rok, čo je na môj vkus veľmi dlho. Tak som si povedala, že ukončím toto obojstranné trápenie a vymazala som si túto knihu zo života. Viem, že na mňa ešte tam niekde čaká (na poličke aj v čítačke), no zatiaľ bez nej dokážem žiť.

Link na kúpenie knižky tu.

2. Bratrstvo neohrožených

Pre mňa, historickú fanatičku, bol splnený sen dostať túto knižku na Vianoce. (Dobre.. tak trochu som si ju vyžiadala.) Milujem skúmať dejiny, možno hlavne dejiny druhej svetovej vojny. Rovnomenný seriál vytvorený podľa tejto knižky je jeden z najlepších a najvernejších seriálov aké som kedy videla. Opisuje skutočné udalosti, opisuje elitnú americkú rotu výsadkárov od ich zoskoku do Normandie v Deň D až po ich obsadenie Hitlerovho Orlieho hniezda.

Tým, že som seriál tak milovala som si chcela knižku ušetriť, čítať ju pomaly a postupne, vnímať všetko čo sa dá. Nakoniec to skončilo tak, že prešli takmer dva roky a kniha ležala takmer nedotknutá na mojej poličke. Pri tejto knižke som si však povedala, že to tak nesmie zostať a nedávno som si ju prečítala. Bolo to bolestivé a úžasné a veľmi emocionálne, koniec-koncov ako všetko, čo sa týka druhej svetovej.

Ak by ste o knižku mali záujem, v Martinuse je ešte stále dostupná tu.

3. Volanie kukučky

S touto knihou bojujem už veľmi dlho. Je to preto (alebo skôr bolo), lebo som sa nedokázala do knihy začítať kvôli rôznym rozptýleniam či kvôli zdĺhavým opisom. Tento týždeň som sa však do knihy pustila a TAK VEĽMI ten stratený čas ľutujem. Čítanie ma neskutočne baví, za jeden deň som takmer za polkou. Volanie kukučky je naozaj skvelá detektívka a všetkým ju odporúčam!

Keby ste si náhodou chceli od J. K. Rowlingovej kúpiť aj niečo iné ako Harryho Pottera, tu je na to link.

4. Reštaurácia na konci sveta

Táto séria je asi najvtipnejšia séria akú som kedy čítala. A to som len na druhej z piatich častí. Stopárov sprievodca galaxiou je pre čitateľa neskutočná cesta. Žasnem nad svetom, ktorý vytvoril autor, nad jeho duchaplnými vtipmi, ktoré rozosmejú starších i mladších. Jednotku série som úplne zbožňovala. Prečo som sa teda zastavila na dvojke?

Je tu asi ten istý dôvod ako pri druhej knižke na zozname – chcem si to čo najviac užiť, čítam po malých kúskoch a “nasávam” múdrosti, ktoré mi kniha ukazuje. Alebo skôr hlúposti. Milujem dvojku, ale je pravda, že už ju čítam trochu pridlho.

Vydanie všetkých piatich dielov v jednom si môžete zakúpiť tu.

5. Jana Eyrová

K tejto knihe sa ani nejdem veľmi vyjadrovať, zdá sa mi, že som ju adresovala už dostatočne v iných článkoch. Chcem len dodať, že všetky klasické diela beriem ako pre mňa povinné diela. Chcem si ich prečítať, ale z vlastnej vôle. Pre Janu Eyrovú ešte ten čas nenastal, stále pokojne leží na mojej poličke a čaká kým si ju vytiahnem.

Toto krásne vydanie knižky nájdete tu.

Gratulujem ak ste sa dostali až sem. Do komentárov mi napíšte s akými knihami bojujete vy!

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.