We Should Hang Out Sometime

Podtitulok: Je to trápne, ale pravdivý príbeh

Názov: We Should Hang Out Sometime: Embarassingly, A True Story

Autor: Josh Sundquist

Rok vydania v originálnom jazyku: 2014

Žáner: literatúra faktu, autobiografia, humorné

Séria: žiadna

Josh Sundquist, motivačný rečník a paralympionik, sa v “zrelom” veku 25 rokov zamýšľa nad tým, prečo ešte nemal priateľku. Pomocou jeho vtipného rozprávania o jednotlivých dievčatách v jeho živote sa postupne dostávame až k súčasnosti.

“Fighting emotion with logic is like bringing a calculator to a knife fight”

Aby sme si neklamali, ja a literatúra faktu, respektíve čokoľvek, čo nie je fikcia (takže literatúra faktu), si nie sme zrovna blízki. Skúšala som Jedz, Modli sa, Miluj, no a dodnes mám zmiešané pocity. Takže aj do čítania tejto knihy som šla radšej len s polovedomím, že to nebude fikcia (dáva to zmysel? Asi veľmi nie. Teda, kedysi som vedela, že to nie je fikcia, no a na čítačke som to objavila a príliš sa nad tým nezamýšľala.)

No a musím povedať, že má táto kniha veľmi príjemne prekvapila. Okrem chytľavého štýlu písania je kniha doplnená o… “vedecké” grafy rôznych druhov, no a každé dievča je rozdelené na pozadie, hypotézu a výskum, čím sa snaží asi tiež navodiť polovedeckú atmosféru ale skôr je to vtipné.

Čo sa dá hodnotiť na deji knihy, ktorú si autor nevymyslel? Asi nič. Takže sa sústreďme napríklad na písanie autora. Ja som do čítania šla bez toho, aby som o Joshovi Sundquistovi niečo vedela (lebo anotáciu som celú zabudla), vy už vďaka mojej anotácii niečo ešte viete. Prečo je Josh paralympionik? Chýba mu noha. To nie je ani spoiler ani tajomstvo, keďže v istých kruhoch je autor známa osobnosť. V knihe však nevedomým čitateľom tento fakt ozrejmí až po pár stranách, miesto toho nám rýchlo povie, že “má niečoho 5, čoho iní majú 10”, tak som bola dlhšie v napätí, ako budete vy.

A späť k písaniu. Neviem, ako často sa vám stáva, že pri knihe sa neovládateľne rozosmejete, ale mne sa to teda nestáva takmer nikdy. Ani pri Percym napríklad, pritom Ricka Riordana považujem za asi najvtipnejšieho autora, akého poznám. Viem, že keď som mala asi 8-10 rokov a bola som chorá, tak som sa veľmi smiala na Pippi dlhej pančuche (hoci som ju čítala x-tý raz). No a asi 30% do knihy, jedenásť hodín večer a ja sa doslova zvíjam od smiechu.

Aj teraz, keď na tú scénu spomínam, tak mi nedá nezasmiať sa.

Kniha má 326 strán (po anglicky. Po slovensky samozrejme nevyšla a ani česky, čo si budeme nahovárať. K tomu viac o chvíľu) a musím povedať, rýchlo ma vtiahla a rýchlo sa aj čítala. To je niečo, čo momentálne veľmi oceňujem, keďže som momentálne (už len, našťastie) 4 knihy pozadu v mojej ročnej knižnej výzve. Hanba mi.

No a teraz k tej angličtine. Obávam sa, že tento memoár tak skoro nepreložia, nebudeme si tu klamať. Prečo? Možno preto, že Josh Sunquist u nás nie je nejaká významná osoba. No, možno ma vydavateľstvá prekvapia, ale nemyslím si. Takže, čo vám odporúčam? Prečítať si to anglicky. Ak ste ešte anglicky čítať nezačali, ale chceli by ste, toto je ideálna kniha na začiatok. Žiadna zložitá slovná zásoba ani odborné termíny. A poviem vám, stojí za to.

A aby sme tu nehovorili len o pozitívach, ktoré vidím ja, tak vám inovatívne prinášam súhrn negatív, ktoré niektorí iní recenzenti tejto knihe pripisujú. Opakovanie (jedna priateľka za druhou, čo podľa mňa bolo skôr pozitívne) a “ťažký život chlapcov” (ako “ťažké” je získať priateľku a že šiel len po pekných – môj názor? Blbosť. Už z anotácie bolo jasné, že pôjde o toto, takže prečo to vôbec začali čítať? Okrem toho knihy sú asi na každú predstaviteľnú knihu, takže aj toto musí byť. No a tiež fakt, že to nie je každý druhý chalan z ulice, ale pomerne špecifický prípad.)

Moje zhrnutie? Vtipné, dobre čitateľné a založené na pravde so zmenenými menami. Dobré na precvičenie angličtiny. Musím len odporúčať.

Knihu hodnotím na 9.5/10.

Pepa

 

One thought on “We Should Hang Out Sometime

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.