Navždy

O tom, ako ju láska postavila späť na nohy.

Názov: Navždy

Autor: Maya Sinay

Rok vydania v originálnom jazyku: 2018

Žáner: romantické, súčasné, ženské

Séria: Biela séria

Diel: prvý

Funny je profesionálna basketbalistka, ktorej kariéra sa ešte len rozbieha. Jej život je dobrý – robí to, čo ju baví, má skvelého najlepšieho kamaráta Denisa, na ktorého sa vždy môže spoľahnúť a rodičov, ktorí ju vo všetkom podporujú. No séria udalostí, ktoré skončia tragédiou nenávratne zmenia jej dokonalý život. Funny sa cíti osamelá a nič jej už nedáva zmysel. No presne v týchto ťažkých chvíľach sa jej do života votrie láska, ktorá ho obráti k tomu lepšiemu.

Aby som pravdu povedala, pri slovenských autoroch som vždy veľmi opatrná. Nedávno som sa to v tomto článku pokúšala vysvetliť. To ako milujem povinné diela, ktoré využívajú rozmanitosť nášho jazyka a ako sa neviem zmieriť s “modernou” slovenčinou, ktorá na rôzne slovné výrazy akoby zabudla. So slovenčinou, ktorá má v sebe zakomponované cudzie slová, ktoré v normálnej konverzácií mladí ľudia vôbec nepoužívajú.

Táto kniha ma ale príjemne prekvapila. Občas som síce mala pocit akoby už bola z nejakého jazyka preložená lebo.. “vyzeral ako boh Thor” nemôže povedať nejaký Slovák, však? No autorka všetky zaujímavé výrazy nakoniec prehlušila tými krásnymi slovenskými. Jej štýl písania teda hodnotím určite pozitívne.

Písala veľmi pútavo, v istých momentoch som sa od knihy nedokázala odtrhnúť. Situácie, ktoré sa diali v tejto knihe boli skvelo napísané, no pri niektorých som mala pocit akoby som ich už čítala.. vo veľa iných knihách.

Napriek tomu mi autorka v istom bode v knihe vyrazila dych. Srdce mi takmer vyskočilo z hrude.. Nechápala som ako je to možné, prečo by to robila.. čo? Jedno veľké hrozné prekvapenie čaká každého jedného čitateľa, ktorý sa do knihy pustí.

Toto prekvapenie zmenilo celý dej knihy. Bolo to veľmi nečakané, išlo to proti všetkému čo som si v dejovej línií predstavovala.

A bolo to skvelé. Originálne.

Cítim potrebu vyjadriť sa aj k menu hlavnej postavy. Pardon, ale.. no tak, Funny? Hrozné meno, do konca knihy som si naň nezvykla. Vôbec sa mi nepáčilo.

V konečnom dôsledku to bola dobrá kniha, páčila sa mi a som rada, že som jej dala šancu. Ďakujem i autorke, ktorá nám poslala recenzný výtlačok.

Knihu hodnotím na 6,5/10.

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.