Cormoran Strike

Je pravda, že som zatiaľ prečítala len málo detektívok, no séria Cormorana Strikea je na mojom skromnom zozname najvyššie. Pútavý štýl písania J. K. Rowlingovej, strhujúci dej, scény plné napätia a akcie – nemohla som sa od kníh odtrhnúť.

Preto som sa cítila ako najšťastnejší človek na svete keď som zistila, že celá séria Cormorana Strikea má seriálové spracovanie. Seriál sa volá Strike, vychádza na BBC a stihli natočiť už všetky tri detektívky. Keď v septembri vyjde ďalšia (Lethal White), nepochybne sa o chvíľu (hocako dlhú) dočkáme aj štvrtej série.

Tentokrát nejdem vymenovávať konkrétne zmeny. Niektoré spomeniem, no skôr by som vám len chcela povedať, že i keď niektoré filmové spracovania kníh sa nedajú vystáť, toto je absolútne perfektné. Možno nie úplne doslova, no tento seriál sa takmer stopercentne približuje ideálu, ktorý som si vytvorila v mojej hlave. Herci, ktorých do seriálu obsadili sú na svoje roly ako stvorení.

Všetci vieme, že knihy sú vždy hlbšie, prepracovanejšie a lepšie ako filmy k nim. Väčšinou mi preto vadí, keď sa niektoré fakty vynechávajú či keď sa menia dejové línie. Je to samozrejme preto, lebo nie je možné časovo sa zmestiť do nejakej hodinky, no i tak to nadšeným čitateľom (mne) nerobí dobre na duši.

Ani v tomto seriáli sme sa zmenám nevyhli, no tu som to skôr vnímala pozitívne. Pri čítaní knihy som sa musela veľmi sústrediť, pamätať si mená.. kto, čo a prečo.. V seriáli však neboli žiadne veľké “obkecy” – niektoré veci, na ktoré sme v knihe prichádzali postupne nám v seriáli hneď predostreli. Zdalo sa mi to teda jednoduchšie na pochopenie. Niežeby sa mi ale čítanie knihy nepáčilo, len sa mi páči ako to spracovali v seriáli.

Nejaké iné zmeny:

  • Vo Volaní kukučky úplne vynechali postavu Alison – priateľky Johna Bristowa.
  • Tiež sa tu takmer vôbec nevenovali sestre Tansy Bestuigiovej a ani jej manželovi Cyprianovi Mayovi, toho ani nespomenuli.
  • Zmeny mien sú už takmer tradícia napríklad z Kierana sa stal Nico.
  • Evan Duffield nebol herec, ale rocková hviezda.

.. zmeny tu teda sú, ale myslím, že všetky sú neškodné. Pointa zostala nezmenená, hlavné dejové línie tiež. No a ja som len rada, že si mám koho predstavovať na mieste hlavných postáv, a že som si mohla tie úžasné knižky prežiť dvakrát.

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.