Obmedzenia v živote knihomoľa

Párkrát sme sa tu už rozprávali o veciach, ktoré knihomoľom vadia, o našich knižných ponosoch či ťažkých situáciach v našom živote. No veľmi málo sme načali tému obmedzení, ktoré každodenne zažívame. A keďže sa momentálne cítim veľmi obmedzená a potrebujem sa ako vždy vykecať, tak tu sú nejaké veci, ktoré mne prekážajú.

Feel free to relate.

Obľúbený autor

Každý z nás má autora či autorov, ktorí nás zaujali do takej miery, že každá ich kniha je pre nás nezabudnuteľná. Ja ich mám teda rozhodne viac a všetkých ich netrpezlivo stalkujem.. možno až príliš často. Určite už vydali knihu za tie dva dni, čo som sa nepozerala, nie?

Problém obľúbených autorov spočíva v tom, že nevydávajú knihu každý mesiac. Pre ľudí ako ja je to hotová katastrofa. Keď už som niekým posadnutá a prečítala som každú jeho dostupnú knihu, nedokážem sa len tak presmerovať na ďalšieho potenciálneho kandidáta. Skrátka je pre mňa ťažké uveriť, že by mohol existovať autor, ktorý by ma zaujal viac.

Tu začína môj problém, lebo ako mám sakra čítať niečo, o čom viem, že sa mi bude páčiť, keď nič také nie je? Viem, preháňam, je veľmi veľa kníh, ktoré si ešte zamilujem, ale v tom momente ma chytá panika – potrebujem ďalšiu knihu, ktorá bude tak dobre napísaná, tak isto originálna, bude mať tak skvelé a dokonalé postavy a… Dobre, končím.

Chcem len povedať, že v posledných dňoch mám obrovské pokušenie zbesilo a nekontrolovane nakupovať knihy na Amazone. Knihy, ktoré ešte nevyšli a stoja 7 dolárov. Viním z toho letné prázdniny, bo ten nadbytok voľného času mi nerobí dobre. Držte mi palce. Alebo prsty.. na kúpenie knihy stačí jeden klik.

Čakanie na ďalší diel

Čakanie na ďalší diel knižnej série, ktorá mi zmenila život (tak každá druhá, som veľmi nenáročný človek) (nie) je peklo. Nie je veľa sérií, ktoré spĺňajú dlhý list mojich požiadaviek, preto keď také nájdem, idem vyskočiť z kože od radosti. No potom zistím, že štvrtý diel má ešte len vyjsť. A že som už na treťom. A musím čakať tri mesiace.

feels GIF

Taká správa nepoteší. Je pravda, že väčšinou po nejakom mesiaci zabudnem, že takáto séria vôbec bola, no je krásny pocit spomenúť si na ňu a zistiť, že vonku už je aj piaty diel. Áno, to sa mi už stalo. Nie som na seba hrdá. No takýmto situáciám sa už dlho (ne?)úspešne vyhýbam vďaka môjmu want-to-read zoznamu.

Kníh je až príliš veľa, ale vlastne ich nikdy nie je dosť

Keď má človek čas a chuť čítať, je to pre neho krásne obdobie. Objavovanie nových kníh je skvelý pocit. Potom sa začítam a možno zistím, že nová kniha je riadna hlúposť, no stále viem, že na mňa čaká osemsto ďalších. Vie to však i poriadne odradiť a hrozí úpadok do hlbokej depresie, pretože žiadna kniha nie je dosť dobrá, zaujímavá a pútavá aby som ju dočítala až do konca.

#problems 

Rozprávanie sa o knihách

Ak sú knihy celý tvoj život, je len prirodzené, že sa chceš o nich rozprávať. Že sa potrebuješ so svetom podeliť o tom zážitku, ktorý si mal. Často sa však stretávame s menej ako entuziastickými reakciami. Ľudia nechápu ako nás mohla nejaká kniha tak veľmi dostať keď ju sami nečítali. A to nás, knihomoľov neskutočne obmedzuje.

Keď niekomu nemôžeme povedať o niečom tak blízkom nášmu srdcu (aspoň na chvíľu) a musíme to držať v sebe.. no nie je to nič príjemné.

Mňa to teda až tak nebrzdí. O knihách sa bavím s bratmi, ktorí ma pravdepodobne cez sluchátka nepočujú, ale to nevadí. A samozrejme mám aj vás a tento blog, ktorý nás s najlepšou kamarátkou drží nad vodou.

Vďaka za pozornosť, ako vždy.

(Do paže, asi si idem kúpiť tú knihu.)

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.