Sisters in Sanity

“Toto miesto neexistuje pre to, aby ťa napravilo…”

Názov: Sisters in Sanity

Autor: Gayle Forman 

Rok vydania v originálnom jazyku: 2007

Žáner: YA, realistická fikcia, súčasné

Séria: žiadna

Keď otec zoberie Brit na výlet do Grand Canyonu, posledné, čo Brit čaká je, že by ju zavrel do ústavu. Napriek tomu, presne to sa stane. Navyše to miesto ani nie je skutočná liečebňa, miesto toho sú tu nekvalifikovaní pracovníci, nezdravá strava a nepriateľský prístup. Situácia sa však zlepší, keď sa Brit stretne s V, Bebe, Marthou a Cassie…

Hneď na začiatok si musíme povedať krutú pravdu. Toto je recenzia na naozaj dobrú knihu, ktorá v origináli vyšla v roku 2007 a tak sa prekladu už skôr nedočkáme, ako dočkáme. Takže ak čítate knihy výlučne slovenské a české, tak smutne môžete túto recenziu zavrieť, hoci prečítať knihu tohto žánru po anglicky je asi najjednoduchšie čítanie, hneď po cudzojazyčných detských knižkách.

“There in no preordained destiny. You get to decide that. You decide your destiny. “

No a teraz naozaj k tej recenzii. Možno viete, možno nie, no celý rok mi problémy robí moja celoročná výzva, ktorú som však úspešne dobehla na jednu zameškanú knihu, niekedy dokonca som presne tam, kde mám byť. Túto knihu som otvárala včera, s tým, že viem, že cca prvú kapitolu môžem preskočiť, lebo som to už čítala. Napriek tomu, toto bola jedna veľmi dobre a rýchlo čitateľná kniha, možno aj vďaka formátovaniu, no najmä vďaka pútavému písaniu.

Kapitolami sa niekedy okrem súčasnosti preplieta aj minulosť, aby sme lepšie pochopili, čo sa v Britinom živote deje, ako sa tam dostala. Musím povedať, že tieto časti ma bavili menej, lebo obsahovali dosť opisov, no naozaj pomohli lepšie pochopiť Brit.

Napriek tomu, že spočiatku sa mi Brit javila taká, akú ju asi povrchne videli všetci dospelí, už v ani nie 15% knihy (rýchla matematika.. po asi 40 stranách), som Brit považovala za dobrú známu a nevadilo by mi mať ju za kamarátku. A to sa tak často pri postavách nevidí.
Autorka však nevdýchla skutočnosť len do Brit, ale aj do všetkých vedľajších dievčat, čo mi však trochu chýbalo, boli rozmery v dospelých. Napríklad doktorka Claytonová sa mi zdala len krutá, zákerná a zlá. Nevravím, že by mala mať napríklad tragickú minulosť, ale niečo jej chýbalo.

Rovnako ako Claytonovej, aj deju tak trochu niečo chýbalo. Povedala by som, že všetky zvraty a dokonca aj záver sa dali očakávať. Na druhej strane ako oddychové čítanie, ktoré mierne chytí za srdce to rozhodne ustojí. Tiež nemôžem popierať fakt, že až do konca som nedočkavo prevracala, či skôr prepínala, stránky, pretože napriek predvídateľnosti bol celý príbeh zaujímavý a napínavý.

“I was tired of being in the charge of cruel and clueless adults. The world was upside down. The adults had abandoned their roles. They’d surrounded themselves in a cocoon of ignorance–and then told us we were screwed up.”

Na záver nám Gayle Forman hovorí, že celý príbeh je výplodom jej fantázie, no aj tak je na tom vraj kus pravdy. Do časopisov písala o liečebniach, z ktorých si požičala aspekty, ktoré potom spojila do jedného hrozivého celku. A aj keď ma mierne naštval celý príbeh, najmä kvôli pasivite a ignorancii dospelých naokolo, to nebolo nič oproti tomu, ako ma naštval tento záver. Prečo? Pretože sa to niekde naozaj deje.

Knihu hodnotím na 8/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.