Malý vstup do rodinnej knižnice

Jedným z vedľajších príznakov knihomoľa je, že jeho domácnosť je plná kníh. Tak si to predstavte krát štyri, pretože sa ideme rozprávať o tom, ako približne vyzerá jedna domácnosť plná kníh pre štyroch ľudí.

Ešte na začiatok prosím o odpustenie niektorých menej kvalitných fotiek. Nemôžete mať v každej miestnosti domu svetlo vhodné na fotenie a v našom dome je to správne miesto aj tak len pol dňa na dvoch metroch štvorcových.

Už pri vstupe do obytnej časti nášho domu, teda po prekonaní schodov, vám pohľad padne na knihy.

   

 

Je to najmä mix kníh od Connellyho, staré Angeliky a nejaké iné knihy. Nad tým DVDčka, ktoré nikto nepozeral už veľa veľa rokov, lebo odkedy sú filmy na internete…

A vedľa toho je rovnaká polička, s celkom iným obsahom. DVDčka zostali, ale pod nimi sa buduje svätyňa pre Ricka Riordana, momentálne dopĺňaná Vampirátmi. Ale už čoskoro, keď po slovensky vyjde aj zbytok kníh o Magnusovi a Apolónovi, polička nebude stačiť.
Po touto svätyňou začína sága alebo aj nočná mora (záleží od vášho pohľadu) menom Karl May. Prečo? Uvidíte neskôr.

Ešte sme ani neopustili prvú chodbu a už je tu ďalšia knižnica. Na vrchu diela Terryho Pratchetta, pod ktorými sa skrýva viac kníh Karla Maya vo verzii “vhodné na čítanie”, dva rady DVD, ktoré som teraz vypustila a… Polička obľúbených kníh vo veku 10-12. Spoznávate niečo, čo ste radi čítali vy?

        

V obývačke je poličiek toľko, že by to chcelo vlastný príspevok a nie iba krátku zmienku. Od zviazaných časopisov podľa roku vydania po kuchárske knihy, od kníh náučných po Da Vinciho kód, v obývačke sa skrýva všetko možné.

V jednej takejto “stene” nájdeme takmer kompletnú zbierku Troch pátračov, za ktorými sa presne na milimeter zmestil Harry Potter. Na týchto knihách skladujem moje šperky, ktoré buď čaká nafotenie alebo odmeranie do obchodu. Nad nimi je rôznorodá zbierka, za ktorou sa skrýva hŕba CDčiek.
Nájdeme tu aj rôzne detektívky a thrillery, ktorých je u nás doma naozaj hodne, no keďže domácnosť nemôže byť len plná kníh, jedna z poličiek skrýva aj moju celoživotnú pokladničku bez zámku, v ktorej je momentálne úctyhodných 25€ pod kontrolou Rapunzel.

Presne táto stena však skrýva aj moju najfotogenickejšiu zbierku kníh z knižných boxov. Tieto knihy stráža aj zbierku lisovaných štvorlístkov, ktoré sa raz dostanú do živice a potom do šperku.

Nemôžem sa však vzdať toho, aby som v tejto chvíli odbočila od témy. K mojim boxovým knihám čoskoro pribudnú nové, pretože miesto FairyLootu ma čaká pár mesiacov boxov Owlcrate. V októbri nás tam čakajú dva hardbacky, jeden predmet na nosenie (čiapka? Šatka? Ponožky?) a takmer všetky budú fandomovo nešpecifické, čižeeee vhodné pre všetkýchIdete do toho so mnou? 

     

V obývačke sa skrýva aj výklenok s knihami, ktoré sa snažím predať. (Vidíte niečo, čo sa vám páči?) Ten je doplnený sviečkami, ktoré až bude chladnejšie rada zapálim.

A môj brat skrýva poličku plnú Artemisa Fowla, utajených SD kariet a čokolády, o ktorú sa nechce podeliť 😦

                                                     

Presunuli sme sa do detskej izby. Tam veľa kníh nie je, konkrétne len táto zbierka mojich kníh. Napríklad Upírske denníky sa zmestia tak dokonale, akoby to niekto naplánoval. Pred poličkou sa skrýva/neskrýva jeden zo sušených štvorlístkov, ktorý sa len zrazu objavil, nikto nevie odkiaľ.

     

Aj centrom tohto poschodia je jedna komoda, ktorá je tiež len utajenou knižnicou. Tu sa skrývajú napríklad veľmi staré knihy, ktoré nikto čítať nemá, ale aj zbierka kníh Keleovej-Vasilkovej. Medzi neodfotenými knihami sa skrýva napríklad séria Stiega Larssona alebo rôzne “evitovky”.

A to už kráčame do podkrovia. Schody na toto poschodie tiež neobišla knižná mánia, nájdeme tu takéto jednohubky, kde nám už obal povie všetko, čo potrebujeme vedieť.

A to sme už v najvyššej miestnosti, kde sa skladujú také knihy, ktoré už tak skoro nikto čítať nebude, ale predávať sa nebudú, pretože je to dedičstvo alebo sentimentálne spomienky. Vidíte nejaké knihy vašej mladosti?

Máte doma jednu veľkú knižnicu, kde máte všetko? Alebo máte doma knihy v každej miestnosti, takmer, ako my? Existuje vôbec spoľahlivý spôsob, ako knihy uložiť, niečo, čo nezlyhá po ďalšom knižnom nákupe?

Pepa

 

4 thoughts on “Malý vstup do rodinnej knižnice

 1. Medzi “knihami z mladosti” asi vidím rozprávky o psíčkovi a mačičke – tá s modro-žltým pásikom na okraji, tam, kde je aj Adam Šangala, nie? Čo sa týka tejto fotky, čítala som aj kapitána Korkorána, ale tam som si len zväčšila fotku, podľa obalu by som to nespoznala, ja som čítala vydanie z edície Stopy.

  Páči sa mi

   • Jasné, také knihy sú detská klasika a nestarnú! 🙂 Inak, nedávno som zistila, že z tejto knihy bola vynechávaná poviedka o tom, ako psíček a mačička oslavovali vznik Československa (ktorá tam bola pôvodne spolu s ostatnými), a teraz vyšlo vydanie aj s týmto príbehom – chcela by som si to prečítať.

    Páči sa mi

 2. Od Riordana jsem taky měla všechny série, ale letos před létem jsem je rozprodala, jelikož jsem z toho už hodně vyrostla 😀 Četla jsem je v době, kdy vycházely a řekněme si popravdě, že už na ně jsem fakt stará a když jsem je zkoušela číst znovu, tak už mě to zkrátka nebavilo 😦 ale Percyho budu milovat vždycky 😀
  Jinak, co se týče mojí knihovny, tak mám jednu velkou skříň, kde mám 5 polic ze sedmi, který jsou plný knížek 🙂 Držím si v tom ale pořádek, jelikož MUSÍ bejt podle abecedy a knížky o atentátu a parašutistech a Harry Potter musí mít svou vlastní poličku 😀

  Karolína & Korea v Česku

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.