Caraval

Nezabúdajte, že je to len hra…

Názov: Caraval

Autor: Stephanie Garber 

Rok vydania v originálnom jazyku: 2017

Žáner: YA, fantasy, romantické

Séria: Caraval

Diel: 1.

Scarlett ešte nikdy neopustila ostrov, na ktorom žije spolu so sestrou Tellou a krutým otcom, ktorý ostrov spravuje. Od mladého veku však sníva o tom, že by chcela vidieť Caraval, magické predstavenie, ktoré sa koná raz za rok, na vlastné oči. Rok, keď sa jej toto želanie má splniť sa však Scarelett má vydávať a hoci Scarlett nechce, je donútená sa Caravalu zúčastniť, pretože to je jediný spôsob, ako získať sestru späť.

“No one is truly honest. Even if we don’t lie to others, we often lie to ourselves.”

Niekedy je naozaj ťažké vybrať knihu, ktorú chcete zrecenzovať. Niekedy aj preto, lebo dobré a ozaj zlé knihy sa hodnotia jednoducho, je o tom veľa čo povedať. S priemernými knihami je to ťažké, lebo o nich nie je čo povedať. S úžasnými knihami je to však ešte horšie, lebo, ak nechcete básniť len o tom, čo ste pri čítaní zažili môže mať recenzia len tri podoby:

 1. wekvjnerkjvtbrhvtrkvnkč (myslím, že si rozumieme)
 2. cez krátke zvolania typu: hmmm-bolo lepšie- to som nečakala – TOTO som čakala – aha, tak nie – qekrbvwerkjh (vyhneme sa tomuto vôbec?)
 3. Pokúsiť sa o artikulovanú reč… tak poďme na to

Začiatok Caravalu ma až tak neoslovil. Teda, úplný začiatok áno, lebo začíname krátkymi listami. Ale potom, niekoľko desiatok ďalších strán bolo o ničom, až kým sme sa viac nepriblížili ku Caravalu.

Tu sa musím priznať, že zase raz som šla do čítania knihy s tým, že som čakala niečo iné. Asi by som si mala ešte raz prečítať anotáciu než sa pustím do knihy. (Aj teraz som čítala niečo, čo som myslela, že podľa názvu bude krátka vtipná romantika a bude z toho young adult thriller.) Ja som totiž myslela, že Caraval bude niečo ako cirkus, možno preto, že z toho na mňa vždy šli také vibrácie typu Nočný cirkus. Ale nie.

“Hope is a powerful thing. Some say it’s a different breed of magic altogether.”

Takže po tých x stranách ma Caraval chytil a už nepustil až do konca. A to napriek tomu, že kniha bola plná postáv, ktoré sa mi protivili.

Scarlett, naša hlavná hrdinka bola celkom mimo a na môj vkus dosť slabá hrdinka, i keď v kritických momentoch jej zasvietilo.
Donatella, teda Tella, zase bola pobláznená a teda mne nesympatická z celkom iného hľadiska, na druhej strane by bola asi lepšia hrdinka, čo možno autorka ukázala zámerne.
Julian, námorník, vďaka ktorému sa do Caravalu dostanú, bol zväčša protivný, no asi aj najzaujímavejšia postava, z tých, ktoré sa tam vyskytovali častejšie.

Kniha je absolútne ideálna pre tých, ktorí obľubujú opisy. Ak čítate knihy preto, aby ste si v predstavách vytvorili nové krajiny, tak tento príbeh je pre vás ideálny. Ja musím povedať, že pri tom mi oči šli občas krížom, ale už dávno o sebe viem, že som skôr typ na kopu dialógu a akciu, takže to nebola chyba autorky, ako čitateľa.

A keď už tuto má silnú kritiku (autorky? mňa?), tak spomeniem, že v Caravali mohlo byť aj menej romantiky a potlačovaných sympatií, ale tak čo, to už je v YA asi nutnosť.

“Some would probably call him a villain. Others would say his magic makes him closer to a god.”

Dá sa povedať, že celý príbeh začína so slovami “nič nie je také, ako sa zdá” a na to Scarlett po pár sekundách zabudne a hoci ja som to mala celý čas na pamäti, verila som, že všetci sú herci, všetci majú dačo za lubom (čo je asi fakt), tak ma Stephanie Garber dokázala viackrát prekvapiť tým, čo sa stalo. Najmä ku koncu som knihu (čítačku) zúrivo zvierala v rukách a s napätím čítala ďalej.
Možno aj preto, že ku koncu už nebolo toľko čo opisovať.

“Dreams that come true can be beautiful, but they can also turn into nightmares when people won’t wake up.” 

Aby sme to zhrnuli. Výborná kniha, ktorá sa však nevyhla niekoľkým YA klišé, čo sa však dá očakávať, najmä ak čítate veľa. Má výborné opisy a ešte lepšie zvraty a ja sa nemôžem dočkať pokračovania.
No a tiež som celý čas rozmýšľala, aké “nemožné želanie” by som si ja nechala splniť, keby som bola vyhrala. Máte to svoje?

Knihu hodnotím na 9/10.

Pepa

6 thoughts on “Caraval

 1. Mňa táto kniha veľmi sklamala. Námet vyzeral super a ja som čakal skôr niečo ako Nočný cirkus. Súhlasím, Scarlet ako hlavná postava veľmi slabá až naivná a to mi dosť prekážalo, prosterdie veľmi zaujímavé, ale len to nestačilo na to, aby ma kniha bavila. Záver bol nečakaný a to bola jedna z mála vecí, ktorá sa mi páčila 🙂 Každopádne ako nenáročnejšie čítanie to môže byť pre niekoho fajn 🙂

  Like

  • Áno, no, ja mám pocit, že som trochu poľavila v mojich nárokoch. A s tým Nočným cirkusom – presne!! Dosť škoda, lebo potom by to bolo úžasné. A jedine kvôli záveru dám šancu pokračovaniu, bez toho by ma to asi dostatočne nenadchlo. Okrem toho sa bude hľadať meno Legendu (tak sa to slovensky skloňuje?), čo ma FAKT zaujíma 😀

   Like

 2. Caraval mi dlouho přijde zajímavý, ale spíš se bojím toho, že když je kolem toho takový boom a všichni to žerou, že budu přesný opak 😀 YA klišé jsou YA klišé, těm se v tom žánru bohužel nevyhneme. Ale nalákala jsi mě ještě víc, to jo… asi tomu nakonec dám šanci 😀

  Like

  • Presne tohoto som sa obávala, ja som to na mojej virtuálnej poličke mala odkedy to vyšlo, vlastne je to môj problém vždy, že sa bojím toho hypu/boomu okolo, preto radšej čítam “staršie” knihy alebo také úplne neznáme 😀

   Like

 3. Uf, toto bola pre mňa asi jedna z najhorších kníh, aké som čítala, čiže v názoroch sa dosť odlišujeme. Doteraz nechápem, čo sa na tom každému páčilo, lebo ja som pri čítaní len krútila hlavou a tá hlavná hrdinka… ach, menila názory na každej strane ako nejaká schizofrenička. Okolo knihy bol veľký hype, mala som brutálne očakávania a veľmi ma to sklamalo. :/

  Like

  • Tvoju recenziu som videla aj na GoodReads.
   No ako keby som mala hovoriť len o hrdinke, tak je to hrozná kniha, ale ten dej bol dobrý. Na druhej strane, keby som to čítala v období najväčšieho hypu, tak som asi sklamaná aj ja, takto som do toho šla s opatrným odhodlaním 😀
   A je fakt, že každému sadne iná kniha.

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.