Netopierí muž

Takto sa to začalo

Názov: Netopierí muž

Autor: Jo Nesbø

Rok vydania v originálnom jazyku: 1997

Žáner: detektívne, dramatické, mysteriózne, krimi

Séria: Harry Hole

Diel: 1.

“Everything you do leaves traces, doesn’t it. The life you’ve lived is written all over you, for those who can read.”

Harry Hole, mladý detektív z Osla, dostane druhú šancu ukázať svoj talent po hroznej tragédií. Prenasledovaný vinou sa vyberie do Sydney, kde má vyriešiť prípad brutálne zavraždenej Nórky. Môže pri prípade asistovať, no za žiadnych okolností sa nemôže dostať do problémov. Harry sa však nedokáže len prizerať a rýchlo sa z neho stane hlavný hráč v tejto naháňačke vraha. Vraha, o ktorom zistia, že si pomaly razí cestu celou Austráliou a necháva za sebou krvavé stopy v podobe ženských tiel. Myšlienka sériového vraha je však príliš abstraktná a Harryho predtuche, že celé policajné oddelenie nie je v bezpečí, len málokto verí…

Priznám sa vám, veľmi dlho som sa vyhýbala “nesbovkám”. Jedna vec je, že detektívky nie sú môj obľúbený žáner. Nie preto, že by ma nebavili, ale preto, že som im nikdy nedala šancu. AVŠAK, po Volaní kukučky som potrebovala nový prípad, potrebovala som znova zažiť to napätie, to očakávanie, to hľadanie vraha. Tak som si prečítala druhú časť Volania kukučky. 😀 Hodvábnik bol tiež skvelý, aj V službách zla bola úplne perfektná kniha.. dobre, tak AŽ POTOM som sa reálne potrebovala pustiť do ďalšej úžasnej detektívky.

Do uší sa mi dostalo, že Jo Nesbø je skutočne kvalitný autor. Jeho detektívky sú ešte stále bestsellery a je to pre ľudí prvá voľba aj ich prvé odporúčanie (ak nepočítam Dominika Dána, ku ktorému sa tiež chcem dostať). Povedala som si teda, že už nemôžem byť také zakomplexované dievča a skrátka si overím, či jeho detektívky sadnú aj mne.

Po tomto odvážnom rozhodnutí neprišiel jediný moment, kedy by som to ľutovala. Knižka Netopierí muž bola jedna úžasná kniha, plná presne tých vecí, ktoré som čakala – napätia, akcie a dramatických situácií.

Ako pri Volaní kukučky, tak aj pri tejto knihe som začala čítať SÉRIU. Nepotrebujem si prečítať detektívku, kde bude detektív len vzdialená postava, o ktorej pozadí nebudem nič vedieť. Chcem toho detektíva aj spoznať, chcem aby mi bol sympatický, aby som ho mala rada – a preto potrebujem sériu kníh s jedným a tým istým človekom.

“Just imagine walking away from something you’ve started. Something you really believed would be good. I don’t think I could ever do that.”

To ma privádza ku teórií, s ktorou ma oboznámila (alebo mi ju nanútila) (nenásilne) (páči sa mi) jedna úžasná, múdra deva, a to je, že dobrá detektívka sa musí skladať z dobrého prípadudobrého detektíva a z dobrej postrannej línie. Poďme si to trošku priblížiť.

Dobrý prípad znamená, že nemôže byť bullshitnemôže “nedávať zmysel”. Všetko do seba musí na 100% zapadať a to je pre autorov obrovská výzva. Vymyslieť komplexný prípad a zároveň ho načrtnúť tak, aby čitateľov nezmiatol a ešte sa snažiť aby mohli pomaly sami prichádzať na súvislosti je veľká vec. Nedokážem si predstaviť to množstvo práce, ktorú si s tým autori dávajú. Klobúk dole, sú to hlavičky.

Tento prípad sa mi páčil. Bol presne taký, ako som si ho predstavovala – mysteriózny, miestami desivý a neustále nečakaný. Dej bol originálny a skvelo spracovaný.

Sympatický detektív je neodmysliteľnou súčasťou dobrej detektívky. Harry Hole je človek, ktorého si musí každý obľúbiť. Je trochu ťažké neobľúbiť si ho, keď nám je kniha predostrená z jeho pohľadu ( 😀 ), ale i tak čitateľ vidí, že to je dobrý človek. Človek, ktorý sa vyrovnáva s ťažkou stratou, s obrovským pocitom viny, a ktorý už veľmi dlho úspešne abstinuje. No neľutuj ho. Nemiluj ho.

Týmto sa už dostávam k tretej veci – k postrannému príbehu. Je to niečo ako ďalšia dejová línia. Netýka sa teda prípadu, týka sa detektívovho života. Harry kvôli prípadu nezahodí celé svoje ja a všetky svoje myšlienky. I počas riešenia naďalej bojuje s časťami jeho života, ktoré sa vracajú a ťažia ho v spánku. Autor týmito Harryho prejavmi dokazuje, že nie je len detektív, ale že má vlastný život, ktorý má usporiadaný biedne, no predsa tam je. Približuje nám Harryho a to sa mi tu veľmi páči. Je to osobnejšie.

Už som sa skoro vykecala, prepáčte. Iba by som tak zhrnula, čo z tejto recenzie vyplýva – CHOĎTE SI PREČÍTAŤ HARRYHO HOLEA. Vďaka. Robíte tým láskavosť sebe, sľubujem. 😀 ❤

Knihu hodnotím na 9/10.

A ak vás teda zaujala recenzia, TU si ju môžete zakúpiť. 🙂

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.