Konzervatívnosť alebo ako Evi vyšla zo svojej ulitky

Konzervatívnosť je niečo s čím bojujeme celý svoj život v každej oblasti nášho života. V poslednej dobe sa spája skôr s negatívnym významom. Konzervatívny človek sa nechce prispôsobovať chodu sveta a všetky tieto hlúposti. Veľká tragédia, o ktorej chcem dnes hovoriť, je takýto čitateľ. Bola som presne taká. (teda.. DÚFAM, že už taká nie som)

Skôr ako sa začnem ohovárať musím podotknúť, že v mnohých prípadoch konzervatívnosť nie je nič zlé. Nechcem veľmi rozoberať v ktorých napríklad, ale každopádne.. chápete.

Dobre, takže. Väčšinou má každý z nás svoj obľúbený žáner kníh, v najlepšom prípade viac žánrov, ktoré vyhľadáva. Obdivovala som ľudí, ktorí sa dokázali začítať do filozofických knižiek, do básní slávnych autorov a pritom čítať fantasy či romantickú beletriu. Alebo som ich možno skôr nechápala. Ja som vždy bola jedna z tých “zakonzervovaných” – mala som svoje dva alebo tri obľúbené žánre a stačilo mi to ku šťastiu. Nič mi nechýbalo. Alebo som si to aspoň myslela.

Viem, mám tendenciu trochu dramatizovať, odpustite mi to. 😀

Sústreďovala som sa na to, čo mi bolo vždy pohodlné. S fantasy som vyrastala, v romantike som si našla oddych a v historických knihách zas ponaučenia do budúcnosti. Hlavne mi v knihe nesmel chýbať dej, musela som si v nich nájsť skvelé postavy a moje nervy, aspoň jednu romantickú zápletku.

Na jednej strane je úžasné, že ľudia majú svoje obľúbené žánre. Vedia, čo ich zaujíma, čo im v dobrom slova zmysle dvíha tlak, pri čom najlepšie využijú svoj voľný čas. Na druhej strane však tým pádom nemajú ako vedieť o čo prichádzajú keď si nikdy neotvoria inú tvorbu ako tú ich “vyvolenú”.

Prečo sa obmedzovať na romantické zápletky, keď v detektívkach nájdete častokrát oveľa zaujímavejšie záhady? Prečo potrebujeme hlavné postavy, keď v básniach nám lyrický subjekt príde toľkokrát bližší ako ktorákoľvek známejšia postava? Prečo zatvárať dvere pred iným spôsobom myslenia, keď nám filozofi otvárajú nový pohľad na tému?

No.. asi mi ešte chvíľu potrvá, kým sa dostanem ku filozofickým knižkám, tie sú mojím dlhodobým strašiakom, ale myslím, že vidíte moju pointu.

Neobmedzujte sa, naozaj neviete, ktorý žáner vás osloví, ktorý žáner vás vytrhne z vašej rutiny a otvorí vám oči. 

Môj problém bolo to, že sa mi nechcelo púšťať do ničoho nového. Bála som sa strateného času. No detektívky mi neubrali len čas, zobrali si aj kúsok môjho srdca. Romantika-neromantika, nie je nič, čo by ma dokázalo udržať v napätí tak ako prichádzanie na stopu vrahovi. Dej-nedej, nie je nič, čo by mi nahradilo emócie prítomné v básniach.

Veľmi vás teda povzbudzujem aby ste bádali a mali otvorenú myseľ. 🙂

Evi

One thought on “Konzervatívnosť alebo ako Evi vyšla zo svojej ulitky

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.