All the Crooked Saints

Zázraky nie sú celkom také, ako by ste čakali

Názov: All the Crooked Saints

Autor: Maggie Stiefvater  

Rok vydania v originálnom jazyku: 2017

Žáner: young adult, fantasy, magický realizmus, paranormálne

Séria: žiadna

Keď ľudia prichádzajú do Bicho Raro, chcú od Svätcov zázrak. Tie však vôbec nie sú také, ako by ste čakali. Po prvé, zázraky sú dva. Prvým sa vám zhmotní vaša temnota, s čím vám Svätec pomôže. Druhý, zbavenie sa temnoty, už musí pútnik spraviť sám a Svätec už nemôže zasiahnuť.

Dovoľte mi, aby som vám predstavila knihu, ktorá vo mne zanechala množstvo rôznych rozporuplných pocitov a doteraz si nie som istá, ako ju hodnotiť.

Už moja ľahká anotácia tejto knihy vôbec nedáva príbehu za pravdu. Pretože hoci sa to týka z veľkej časti zázrakov, kvôli ktorým pútnici do Bicho Raro prichádzajú, vôbec to nie je centrum diania. Aspoň mne sa to nezdalo.

“I was looking for a miracle, but I got a story instead, and sometimes those are the same thing.” 

V centre diania sú dvaja chlapci a jedno dievča – bratranci a sesternica. Beatriz je povestná tým, že nemá city a pocity, Joaquin, ktorý si založil pirátsku rádio stanicu a Daniel, úradujúci Svätec s rebelskou minulosťou.

Okrem nich je tu také množstvo postáv, že hoci nám ich na začiatku autorka predstavila, tak bolo dosť ťažké si hneď spomenúť, kto to je. Na druhej strane však som túto knihu čítala asi týždeň vzhľadom na neskutočné množstvo aktivít, takže možno to bolo tým.

Možno si spomínate, že Maggie Stiefvater napísala napríklad aj Havraní cyklus, sériu, ktorú som si celkom obľúbila. Zdá sa však, že všetky jej knihy sú dosť špecifické, respektíve vyžadujú špecifického čitateľa, takže ak vám nesadla jedna z jej kníh, nesadne vám asi žiadna.

All the Crooked Saints bol príbeh špecifický aj tým, že sme sa ku všetkému dostávali veľmi obšírne. Maggie nám ukázala príbeh za každým zvieraťom, každú udalosť predchádzalo dlhokánske obdobie toho, čo k tomu viedlo. Niekedy nám po malých súčasných udalostiach povedala, čo to ovplyvnilo v budúcnosti.

Už asi vidíte, že je to naozaj špecifické, však? Nie každý si toto vie obľúbiť.

Kvôli tomuto bola kniha tiež strašne pomalá a aby som pravdu povedala, do polovice som nevedela, čo chcela autorka za hlavnú dejovú líniu.

Čo sa mi však páčilo bolo, že Maggie Stiefvater vniesla do príbehu celkom dosť mágie. V magickom realizme väčšinou máme pozmenené dve-tri veci a to je všetko, ale tu sa postupne nabaľovalo viac a viac magického, ako papierové ruže tak dokonalé, že si samé začnú myslieť, že sú živé a sa tak aj správajú.

“Maybe if you want things to change, you should start in yourself.”

To, čo nebolo celkom pre mňa je fakt, že sa to odohráva v 60. rokoch minulého storočia. Lebo povedzme si úprimne… ech. Ako jasné, väčšina z týchto vecí by v súčasnosti nefungovala, ako prehrávanie kaziet do rádia. Ale zároveň by všetky ženy nemuseli nosiť sukne. A možno by som spoznala aj trochu viac hudby.

No a toto sa mi nestáva často, ale pri čítaní som si párkrát predstavila, aké by to bolo, keby to nebola kniha, ale film. Lebo by sme stratili časť opisov, ale skôr by sme to uvideli v praxi, lepšie oddelené flashbacky od súčasnosti a nie vždy by som sa musela zamýšľať nad tým, prečo nám Maggie Stiefvater hovorí o tom, ako stý vietor zhodil stodolu.

“But we all have darkness inside us. It is just a question of how much of us is light as well.” 

Na záver mi zostáva povedať toľko, že hoci neľutujem, že som knihu prečítala (to sa mi ozaj nestáva) a aj odo mňa dostane vysoké hodnotenie (lebo je to výborne napísaná kniha), nedá mi znovu nepodotknúť, že nesadne každému. Skôr si dovolím tvrdiť, že sadne menšine.

Knihu hodnotím na 8/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.