5 najdlhších kníh, aké som kedy prečítala … asi

Je tu pondelok a s ním náš tradičný článok, ktorý vám musí vystačiť na dva týždne.   Nápad na tento článok nepochádza z mojej hlavy, ale je to požičané z tagu menom Top Ten Tuesday. Takže ak sa vám myšlienka páči, neváhajte si ju požičať.

Pri čítaní sa nejako zvlášť nezaoberám počtom strán. Teda, kým nezaostávam za mojou výzvou o 5 kníh a rada by som ju dobehla čím skôr (a potom to na 50% vypáli naopak, ale o tom inokedy). Je však pravda, že dlhšie knihy sú pre mňa prísľubom dlhšej zábavy. Alebo prekliatia dlhých opisov, čo bez otvorenia knihy tak rýchlo nezistíme.

Tiež musím podotknúť, že takýto článok by nebol možný bez úžasnej pomoci Goodreads, pretože priznajme si to, kto si spisuje počet strán našich kníh? Ja nie.
No a prečo je v nadpise asi? Pretože som do dnešného dňa nebola schopná spísať všetky knihy, ktoré som za môj čitateľský život prečítala. Ale myslím, že väčšina kníh môjho detstva nebola tak dlhá ako napr. Hra o tróny.

A tak sa dostávame k rebríčku…

1. Pieseň ľadu a ohňa (séria)

Nebuďme naivní, keby som robila rebríček jednotlivých kníh, tak mi bude stačiť len táto séria osamote. Preto to spojím do jedného a spravíme rýchly matematický krúžok.
Pretože som lenivá, rátame stránky anglických kníh. No a teraz sa na to pozrime: 848+784 (zatiaľ sa GRRM drží a príliš to nepreháňa)+ 1 177 (to je najdlhšia) + 1 061 + 1 125.
A už sa teším na šiesty diel! Aha, hej, hodíme to do kalkulačky (toto je knižný blog, nie krúžok mladého vedca a obe študujeme spoločenské predmety, ale dosť bolo výhovoriek). 4995 strán. Aj vy rozmýšľate nad tým istým? (Prečo nedopísal ešte 5 ďalších, aby to bolo okrúhle číslo.) Inak, máme tu aj jednu recenziu, tak prípadne na ňu pozrite (alebo radšej nie, tie prvé recenzie, no…)

Teraz sa už ale nebudeme pozerať na série, ale na jednotlivé knihy, napriek tomu, že série by samozrejme spolu mali viac. 

2. Strach múdreho muža (#2)

Jedna z mojich obľúbených sérii, nanešťastie ešte stále bez konca. Už prvý dielMeno vetra, mal po anglicky celkom úctyhodných 662 strán. Pýtate sa, kam to stúplo? 994 strán. Opakujte po mne – celkom dosť. No hej, celkom dosť. Zhruba toľko má moja učebnica na politiku.
Späť k téme – dúfam, že tretí diel pokorí 3. diel hornej série, pretože rozhodne čakám už VEĽMI dlho, tak nech to za niečo stojí.

3. Rozprávky bratov Grimmovcov

Ach, keby som sa mohla vrátiť späť v čase, do neďalekého januára tohto roku, aby som sama seba odhovorila od tejto chyby v mojom živote. Možno som miesto toho mohla prečítať ale 5 ďalších kníh a mať dokončenú ročnú výzvu. Nuž, o týchto rozprávkach som na blogu napísala už dačo, takže sa tu nebudem viac ľutovať, spomeniem len, že to bolo 880 stránzbytočných strán.

4. Harry Potter a Fénixov rád

Povedzte mi, čo by to bol za rebríček bez Harryho Pottera? Teda, povedala by som, že možno zaujímavejší, ale tentoraz, ak nechcem klamať, tak HP vynechať nemôžeme. Asi každý z nás, kto má doma celú sériu vie, že toto je tá najobjemnejšia z nich. Svojho času to bola asi vôbec najhrubšia kniha, akú som videla. Zlaté časy. J. K. Rowlingová to u tejto knihy vytiahla na úctyhodných 870 strán, ktoré sa mne osobne čítali o dobrý kus lepšie, ako Grimmovci.

5. Inheritance

Rebríček uzatvára posledný diel série, ktorú vôbec nespomíname často. Asi preto, že to bol jeden z prvých recenzných článkov na blogu a povedzme si úprimne, za tie prvé sa trošku hanbíme. Ale tak pozrite sa.
Musím povedať, že každá kniha tohto Cyklu je pomerne hrubá (a ťažká) a takto bez pozretia sa na poličku by som nevedela odhadnúť, ktorá je najhrubšia. Každopádne je to tá posledná s počtom 849 strán.

Tak, toto je môj súkromný rebríček. Na nižších priečkach by sa našli knihy ako Winter, HP7 alebo Úsvit. Tie však už nepatria do Veľkej päťky a preto sa im dnes venovať nebudeme.

Aké knihy patria medzi tie najhrubšie, aké ste kedy prečítali? Pre mnohých to bude určite Biblia! Jednu doma máme a je to teda poriadny obor. V rebríčku nie je zo zjavnej príčiny – nikdy som ju neprečítala.

Pepa

4 thoughts on “5 najdlhších kníh, aké som kedy prečítala … asi

  1. Moje nejdelší knihy budou od Kinga. 😀 To, které má cca 1050 stran a Pod Kupolí asi 1040. 😀 Čeká mě od něj také Svědectví, to má asi 1200, ale ono i jeho Nezbytné věci jsou super, ty mají něco přes 700. 😀 Zrovna před hodinou jsem dočetla první díl Hry o trůny. A je super,nemůžu se dočkat pokračování. 😀 Harryho jsem četla také… Mám bichle vážně ráda…:-D

    Liked by 1 person

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.