A Darker Shade of Magic (#1)

Štyri paralelné Londýny, jeden cestovateľ.

Názov: A Darker Shade of Magic

Autor: Victoria Schwab (V.E. Schwab)

Rok vydania v originálnom jazyku: 2015

Žáner: fantasy, YA, dobrodružné

Séria: Shades of Magic

Diel: prvý

“I’m not going to die,” she said. “Not till I’ve seen it.”
“Seen what?”
Her smile widened. “Everything.”

V svete, kde existujú štyri Londýny, medzi ktorými sa dá cestovať je Kell jeden z posledných, ktorí to dokážu. Je niečo ako veľvyslanec medzi nimi a možno trochu, iba trošičku, pašuje veci z jedného do druhého. Keď urobí jednu obrovskú chybu, musí niesť následky a možno sa aj obetovať pre dobro všetkých.
Delilah Bard je dievča, ktoré nemá čo stratiť. Celý svoj život má postavený na malých krádežiach, ktoré tak akurát pokrývajú jej základné potreby. Tiež je hľadaný zločinec. Preto pri príležitosti odísť a začať odznova v inom svete neváha ani sekundu. Chce zažiť dobrodružstvo a chce pri ňom žiť.
Cesta Kella a Delily je plná nebezpečenstva, intríg a tajomstiev, no i priateľstva a odvahy.

Už veľmi veľmi dlho som si nenašla čas na fantasy žáner. Keď som bola menšia, fantasy bolo primárne to, čo som hľadala.. to, čo ma bavilo najviac. No postupne som sa od tohto žánru odpútavala, až ho nakoniec takmer úplne prestala čítať.

Neviem čo ma k tomu viedlo, veď fantasy je úplne perfektný žáner, kde sa autor aj čitateľ dokážu dokonale vyblázniť. Napríklad pri predstavovaní si vytvoreného sveta alebo pri spoznávaní jeho nových pravidiel a pri veľakrát originálnom deji (Harry Potter? Hry o život? ❤ ).

Takže, dlho som tento žáner odsúvala nabok, no moja “novonájdená” túžba objavovať žánre a dávať im šancu (+ jednej kamarátky odporučenie samozrejme) ma prinútila znovu sa do fantasy pustiť. Každopádne sa za seba hanbím, ale zároveň sa veľmi teším, že som svoju stratenú lásku obnovila pri tejto knižke. Hneď vám poviem prečo.

Poďme si niečo povedať o štyroch Londýnoch. Keď už nič, autorka by mala dostať cenu za kreativitu už len za toto. Svet, ktorý vytvorila sa skladá zo štyroch paralelných svetov, ktoré spája jedno a to isté mesto (alebo štyri) – Londýn. Existuje Red London, Grey London, White London a Black London.

Celá kniha len tak prekypuje mágiou. A Ako veľká fanúšička všetkého spojeného s čarovaním (stále čakám na môj list z Rokfortu) to je pre mňa dosť dobrý začiatok. Naša hlavná postava (Kell) je z Červeného Londýna, kde sú ľudia na mágiu tak zvyknutí ako my na.. všetko čo je normálne.

Čierny Londýn bol mágiou pohltený a predstavoval také veľké nebezpečenstvo pre ostatné svety, že sa museli zavrieť dvere, ktoré im povoľovali cestovanie medzi nimi. Cestovať z Londýna do Londýna môžu už len Antari – ľudia, ktorí ovládajú nie len mágiu elementov ale i “krvavú mágiu”, teda čarovanie majú v krvi (ďalší throwback na HP, pardon).

“Hesitation is the death of advantage.”

V Šedom Londýne takmer žiadna mágia nezostala. V tom Bielom je to tak, že kto má viac mágie, ten má moc, no na následky sa nepozerá a o chvíľu ich čaká ten istý osud ako ten Čierny.

Kell je jeden z posledných Antari – cestovateľov medzi Londýnmi. Stará sa o diplomatickú komunikáciu medzi nim, no zároveň odtiaľ i pašuje “suveníry”, čo je vlastizrada. Jedna obrovská chyba ho privedie k Lile, ktorá ho pod hrozbami aj prosbami presvedčí aby ju zobral so sebou do ďalších svetov.

Vzťah medzi Kellom a Delilou by sa vzdialene mohol podobať priateľstvu a ešte vzdialenejšie vzájomnej príťažlivosti, no tí dvaja majú predsa len neskutočnú “chémiu”, ktorá sa autorke krásne podarila podať. Veľmi sa mi páčil ich vzťah, to ich dohadovanie a zároveň strach jeden o druhého.

Continue Forrest Gump GIF

Autorkin štýl nie je presne to, čo v knihe hľadám. Dáva si veľmi záležať na opisoch sveta, ktorý vytvorila – čo je samozrejme skvelé, viem si ho veľmi dobre predstaviť. Zároveň som však rada keď mám v knihe pocity, najlepšie na každej druhej (prvej) strane. Toho som sa tu až tak nedočkala. O postavách som síce vedela veľa, o ich myšlienkach tiež, no napríklad pri nejakej nebezpečnej situácii som viac vedela o tom, čo robili ako o tom, čo cítili. A to ja až tak nemusím.

No z autorkinho štýlu písania vyžaroval akýsi pokoj, možno bola kniha niekedy na mňa až príliš rozvláčna, ale veľmi dobre sa čítala. Veľmi vám ju odporúčam. 🙂

“I’d rather die on an adventure than live standing still.”

Hodnotím ju na 8,5/10.

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.