Shadow of the Fox

S jedným splneným prianím môže nastať nová éra. 

Názov: Shadow of the Fox

Autor: Julie Kagawa

Rok vydania v originálnom jazyku: 2018

Žáner: YA, fantasy

Séria: Shadow of the Fox

Diel: 1.

Yumeko je polovičná kitsune, líška. Celý svoj život vyrastala v kláštore, ktorý mal tajné poslanie – ochrániť jeden zo zvitkov, ktorým sa dá vyvolať Kami Drak, ktorý splní jedno hocijaké prianie. Tatsumi je obávaný zabijak démonov, ktorý bol svojím klanom vyslaný, aby tento zvitok priniesol.

“No one has ever shown you any kindness before, have they?” 

Vravíte si zo žánru: ďalšia fantasy young adultovka. Ale vydržte so mnou, pretože toto je YA z prostredia inšpirovaného anime a teda aj Japonskom. Už predtým som v knižnom boxe raz dostala fantasy inšpirovanú ázijským prostredím, ale to bola skôr Čína, ako Japonsko. Teraz sa dostávame do problematiky japonskej a poviem vám, bolo to naozaj niečo.

Ako predchádzajúca podobná kniha, aj táto bola v knižnom boxe, konkrétne októbrovom Owlcrate. Veľmi som sa tešila, lebo som podobnú ešte nečítala a, je to smutné, ale o kitsune som vedela len z Upírskych denníkoch (myšlienka, ktorá ma momentálne celkom dosť baví).

Autorka čitateľov nešetrila a do textu zahrnula japonské slová, japonské oslovenia a všetko ostatné. Ako čitateľke sa mi to veľmi páčilo, i keď by sa mi páčilo viac, keby som mala nejakú predchádzajúcu vedomosť o problematike.

“It is very hard to be human, little fox. Even the humans themselves don’t do a great job of it.” 

Malé mínus, ktorého by sme sa mohli zbaviť takto na začiatku? Zase raz je tu dievča a chlapec, zjavne odlišní ale obaja sú asi celkom na pohľad príťažliví, takže vyvinie sa z toho dačo? Na to si to musíte prečítať. Ja len vravím, že keby raz nejaký spisovateľ mohol napísať knihu, kde by túto možnosť hneď na začiatku vylúčil, napísala by som niekoľko oslavných článkov.

Dej samotný bol aj predvídateľný aj nepredvídateľný. Asi čítam priveľa, ale keď vidím “opancierovaného netvora”, tak viem, že treba ísť po oku, nie trupe. A keď vidím podozrivo priateľskú dedinu tuším, že niečo nebude s kostolným poriadkom.
A tiež viem, že keď sa spomenie, že sa na mieste, kde je naša postava, odohráva X, tak sa to X tej postave aj stane.

Čo sa snažím povedať? Že hoci jednotlivé aspekty boli relatívne nové, tak hrubú dejovú líniu by som vám vedela povedať z prvých pár strán. Alebo troch kapitol.

Na druhej strane sa kniha dobre a rýchlo čítala, takže si z toho zoberte, čo chcete.

Postavy boli dobre napísané, i keď miestami, najmä samuraji boli pre mňa vysoko nepochopiteľní s ich kódom cti a čo sa smie, čo sa nesmie a tak. Ale to je časť kultúry, nie chyba autorky.
Čo sa hlavných postáv týka, chápala som ich zámery a nezdali sa mi nejako ploché, dokonca boli zaujímavé, čo sa mi už často nestáva.

“The tiniest pebble, when dropped into a pond, will leave ripples that will grow and spread in ways we cannot comprehend.” 

Celkovo som si čítanie tejto knihy veľmi užila, a i keď na stranu vydavateľstvo napchalo viac slov, ako zvyčajne, čítanie šlo rýchlo (keď som mala čas) a som mierne naštvaná (hoci neviem na koho), že ďalší diel bude najskôr o takmer rok. Ako sa opovažujú.

Knihu hodnotím na 8.5/10

Pepa

2 thoughts on “Shadow of the Fox

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.