Jeden z nás klame

Jeden mŕtvy, štyria podozriví. Kto môže sa Simonovu smrť?

Názov: Jeden z nás klame

Autor: Karen McManus 

Rok vydania v originálnom jazyku: 2017

Žáner: YA, súčasné, mysteriózne, thriller

Séria: žiadna (alebo s pokračovaním, ktoré vyjde o niekoľko rokov)

Keď 5 celkom rôznych spolužiakov zostane za trest po škole a jeden z nich zomrie na alergický šok, nikto nečaká, že by to mohlo byť úmyselné. Vyšetrovanie však dokáže presne to a o chvíľu sa tí štyria, čo prežili, ocitnú v stredobode vyšetrovania. Napriek všetkému každý z nich mal dosť dobrý motív…

Pár dní po Halloweene som dostala chuť na čítanie, ktoré by bolo trochu akčnejšie a zamotanejšie, než naša bežná young adultovka z hocijakého podžánru. Siahla som teda po knihe, ktorá na mojej poličke ležala už dlhšie, alebo sa mi to aspoň zdalo, keďže vyšla len nedávno.
Inak slovenskí aj českí prekladatelia na tomto zamakali a naša verzia vyšla takmer v tesnom závese za tou anglickou. Ak vás teda kniha upúta, môžete si ju kúpiť a prečítať aj po slovensky.

“I know what it’s like to tell yourself a lie so often that it becomes the truth.” 

Knihu nám rozprávajú všetci štyria podozriví. Každý z nich je celkom iný a ak ste videli či čítali The Breakfast Club, tak autorka si požičala hrubý nápad odtiaľ. Máme školskú princeznú, “bifľošku”, športovca a kriminálnika.

Každá postava bola dobre uveriteľná a  každou z nich som sympatizovala. Musím priznať, že po pár kapitolách, nie neskôr ako po polovici knihy, sa mi nechcelo veriť, že by to niekto z nich mohol spraviť. Takto na prvý pohľad sa však môže stať, že postavy sú pomerne stereotypné. A povedzme si úprimne, aj sú. Potom však Karen McManus zoberie tieto stereotypy a spraví z nich unikátne postavy. Naša princezná sa osobnostne počas knihy rozvinie a “bifľoška” je napriek všetkému vždy dobre oblečená a je príťažlivá aj s okuliarmi. (Konečne, však?)

Keď už som spomenula moje hádanie, že kto to asi tak bol, tak po tom, ako som prestala veriť, že to bol jeden zo štvorky, začala som si vytvárať vlastnú teóriu. Tá sa ukázala ako pomerne nanič, čo nevadí, lebo potom, ešte predtým, ako na to prišli v knihe, som ja prišla na to, kto za to môže. To ma na jednej strane potešilo – ako superalternatívnu kariéru si zvolím detektívku – na druhej strane trochu sklamalo, že som nebola celkom prekvapená.
No ale čo, toto je Karen McManus a jej kniha určená pre mladých dospelých, nie Clare Mackintosh a jej mysteriózne veľdiela (podľa mňa, i keď som zatiaľ celočlánkovo nezrecenzovala ani jedno, len ako minirecenziu).

“That’s the kind of person you can get away with killing: someone everybody else wants dead.” 

Napriek tomu, že záver ma neprekvapil, musím povedať, že kniha sa len ťažko odkladala a tak som túto 300+ stranovú knihu zhltla v priebehu jedného dňa… a to som študentka univerzity s povinnosťami.

A to si predstavte moje prekvapenie, keď som zistila, že od Karen si nič ďalšie akosi prečítať nemôžem. Toto bol totiž jej debut! Ale ako píšem túto recenziu, pridávam na svoju siahodlhú poličku TBR jej budúce dve knihy.

Knihu hodnotím na 8.5/10

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.