Tipy na tie najlepšie (knižné) darčeky

Ani sme sa nenazdali a Vianoce nám znovu klopú na dvere. Čo okrem nadšenia (z koláčov, oddychu a.. koláčov) zahŕňa i nevýslovné stresy pri rozmýšľaní, hľadaní, vymýšľaní či vyrábaní darčekov pre našich blízkych, ktorí prežívajú rovnaké stresy. Vyvstáva tu otázka načo nám to je, ale to je téma na inokedy a rozhodne nie pre KNIŽNÝ BLOG.

Teraz príde to, čo ste určite nečakali – mne pri rozmýšľaní nad ideálnym darčekom ako prvé napadne kniha. A ako veľmi cool dievča, ktoré brigáduje v kníhkupectve a možno sa trošku vyzná v knihách, ktoré letia (alebo v knihách všeobecne), dovolila by som si vám predostrieť moje návrhy na skvelé knižné darčeky pre celú rodinu.

Vravím pre celú rodinu, pretože som sa snažila vybrať z každého rožka troška. Od historickej fikcie pre vášho deduška (alebo pre mňa) cez tematiku súčasnej politickej scény pre rodičov (či znova pre mňa), horor, detektívku či fantasy pre staršieho brata (hi again) až po young adult romantiku pre mladšiu sestru (mám k tomu niečo dodať?).

Okej, možno je tento zoznam trochu subjektívny, ale snáď sa každému niečo zapáči. ❤

1. Umlčaní

Žáner: reportáž, spomienky, životopisy

Neviem, či budem schopná k tejto knihe napísať nejaký súvislý text. Je to pocta dvom mladým ľuďom, ktorých životy vyhasli priskoro. Ktorí si to vôbec nezaslúžili. Sú to dva životy, ktoré rozhýbali Slovensko a prinútili nás vziať veci do vlastných rúk na pochodoch najväčších od roku 89.

Kniha Umlčaní je napísaná 14timi novinármi, z ktorých väčšina, ak nie všetci, Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú osobne poznali. Pod vedením Mareka Vagoviča, šéfa investigatívneho tímu novinárov Aktuality.sk, ktorý bol i Jánovým šéfom, zozbierali výpovede ich rodín, spolupracovníkov i známych aby vytvorili autentický príbeh o životoch, ktoré boli tak násilne ukončené. Len aby sa neodhalila pravda.

Myslím, že každý uvedomelý človek by si túto knihu mal prečítať. Je nesmierne dôležité aby sme si pripomínali, že to, čo nám príde v jednej chvíli nemožné sa môže stať či opakovať. TU si knižku môžete zakúpiť.

2. Priepasť

Žáner: horor, triler, fantasy

Jozef Karika je jeden z najlepších súčasných slovenských autorov. Jeho knižky sú bestsellery ešte skôr ako sa dostanú na trh, čo je obrovský úspech. V Priepasti spracováva legendu o jednej z tatranských skalných plošín a o nezvyčajnom počte úmrtí ľudí, ktorí sa k nej zatúlali. Osobne ma veľmi lákajú slovenskí autori. Už som vyrástla z obdobia kedy som do ruky nedokázala chytiť slovenskú knižku (typu Enja Rúčková) (snáď už chápete prečo) a Jozef Karika je očividný a asi i najlepší výber.

Na túto knihu sa veľmi teším a hlavne dúfam, že ma pri nej bude mraziť až do špiku kostí, lebo tento zážitok mi pri čítaní zatiaľ chýba asi najviac (slzy, smiech i hádzanie knihy o stenu sme tu už mali). Toto je v slovenských kníhkupectvách momentálne veľká vec, a teda považujem za svoju povinnosť zistiť okolo čoho je taký veľký ošiaľ.

TU si o knižke môžete pozrieť viac, prípadne si ju zakúpiť kým je čas.

3. Mníchov

Žáner: historická fikcia

Ako človek, ktorého upúta všetko s nemeckou orlicou na obálke… to mohlo vyznieť zle. Skrátka ako historická fanatička, ktorú zaujíma všetko ohľadne druhej svetovej vojny, je toto pre mňa celkom pochopiteľný výber. Mníchovská dohoda, ktorá formovala dejiny, prvý ústupok ČSR Nemecku, slávne “O nás bez nás”.. Minimálne pre mňa je veľmi zaujímavé vidieť ako autor spojil fakty a fikciu a vytvoril dielo, ktoré sa stalo bestsellerom.

Ak ste fanúšikmi histórie, TU si môžete knižku bližšie pozrieť.

4. Venuša zo zátoky

Žáner: triler, detektívne, akčné, dramatické

Už dlho, veľmi dlho si chcem prečítať niečo od toho slávneho Dominika Dána. Príde mi neobvyklé, že identita Dána je stále neznáma a tým pádom to je pre mňa o to zaujímavejšie. Po tom, ako dokončím Nesbovky sa chcem naozaj naplno vrhnúť na jeho knihy, ktoré sú veľmi vychvaľované všetkými, ktorých poznám.

Tak som len chcela uviesť do pozornosti (zniem tak dospelácky), že do kníhkupectiev o chvíľu vyjde tento titul (určite v stovkách kusov), tak neváhajte a predobjednajte si ho TU.

5. Meno vetra

Žáner: fantasy, fikcia

Táto kniha ma zaujala svojím názvom, opisom deja od jednej kamarátky, obálkou a hej, hlavne tým opisom deja. Lebo svet, kde musíš zistiť meno niečoho aby si to mohol ovládať, znie fakt dobre. Som príliš lenivá na to, aby som si prečítala anotáciu a možno si tým aj pokazila obraz knihy, ktorý momentálne mám v hlave.. takže si teraz musíte prečítať len o tom čo viem a dúfať, že nehovorím hlúposti a kamoška si nevymýšľala.

Ale nie, samozrejme, že som si to overila. Chlapec skutočne hľadá meno vetra a kniha stále znie úplne perfektne, takže ak hľadáte nejakú dobrú fantasy, myslím, že TÁTO môže byť pre vás.

6. Červená kráľovná

Žáner: fantasy, young adult, romantické, dystopia

Túto sériu som ešte ani zďaleka neprečítala, dokonca som sa v prvom dieli zasekla na 70tich percentách. Nechcem aby vás môj nedostatok času a deravá hlava odradili od skvelého čitateľského zážitku a preto vedzte, že nedočítanie tejto knihy nemá nič spoločné s jej nízkou kvalitou. Pretože táto séria je perfektná.

Nespravodlivý svet, v ktorom sa majú dobre len tí s najväčšími schopnosťami, dievča, ktoré sa náhodou dostane na kráľovský dvor a zrada, ktorá číha na každom kroku (ani nehovorím o zlomenom srdci) – to všetko nájdete práve tu. Sú to ďalšie Hry o život, ďalšia Divergencia. Hlavná hrdinka je silná osobnosť, hlavný hrdina má na svojich ramenách zodpovednosť, ktorú by žiadny mladý človek nechcel. Musia zachrániť ich krehký svet a spoločnosť, na ktorú majú odlišné pohľady.

Je to naozaj úžasné čítanie, veď overte si sami TU.

7. Na konci naozaj obaja umrú

Žáner: young adult, súčasné

Musím vám, kamoši, povedať, že už dlho ma nejaká kniha tak nedostala ako táto. Čítala som ju v lete a tento mesiac vyšla v slovenčine! Už len názov vás musí upútať. Súčasní autori sa snažia prekvapovať, dnes všetko musí byť originálne a úplne iné – Adamovi Silverovi sa to podarilo minimálne názvom knižky. Ten totiž vecne a priamo spoiluje koniec knihy. Kričí niečo ako “čítajte na vlastné riziko” a už len to, že viete, že dve hlavné postavy na konci umrú umocňuje váš zážitok. Všemožne sa snažíte neobľúbiť si postavy aby ste potom v noci neplakali do vankúša, či stále veríte, že prežijú, a že autor si z vás strieľal.

Všetko toto vyzdvihovanie knihy sa týkalo ešte len názvu. Ani som nezašla do detailov ako úžasne vytvorený svetdokonalé hlavné postavyudalosti, ktoré vôbec nečakáte. Túto knižku som mala hrozne hrozne rada.. a zážitok z nej si budem ešte dlho niesť v srdci (alebo v tej diere čo po ňom zostala).

Ak vás týchto pár riadkov oslovilo, neváhajte a TU si knižku objednajte kým je ešte čas!

No dobre, tu by som asi skončila. Dúfam, že som bola aspoň trochu nápomocná a budete rozmýšľať i nad mojimi nápadmi na skvelý knižný darček.

Ďakujem za pozornosť! ❤

Evi

2 thoughts on “Tipy na tie najlepšie (knižné) darčeky

  1. […] Prvá kniha sa pre mňa rozbiehala trochu pomaly, akosi som veľa z tých vecí čakala. Postupne, ale séria odkrývala zákutia, ktoré som nečakala a tak som celú trilógiu zhltla tak skoro, ako sa dalo. Ešteže som k tomu prišla až po tom, ako všetky knihy už boli vonku. A to je veľká výhoda aj pre vás. Po česky táto trilógia dovychádzala tento rok, takže si vás viem predstaviť, ako Ježiškovi na zoznam dopisujete celú trilógiu Griša… Ale to je len jeden z návrhov 😀 (Čo mi pripomína náš pondelkový článok.) […]

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.