Séria Griša

Vitajte vo svete magických Gríš. 

Názov: Světlo a stíny, Bouře a vzdor, Zkáza a naděje

Autor: Leigh Bardugo 

Rok vydania v originálnom jazyku: 2012 – 2014

Žáner: YA, fantasy

Séria: Griša

Diel: 1.-3.

“Make me your villain.”

Kedysi mocná krajina menom Ravka má problém s názvom Fold (Pás nepreniknuteľnej temnoty). Tento problém trápi krajinu už storočia a preto je obrovským prekvapením, keď obyčajná kartografka Alina pri prechode Pásom zistí, že dokáže manipulovať so svetlom. Táto jej schopnosť by mohla Ravku opäť vyzdvihnúť. Ale nie všetci sú s týmto plánom spokojní…

Aby som pravdu povedala, k dielam Leigh Bardugo som sa dostala pomerne neskoro. Najprv som k nim mala nevysvetliteľný odpor, ale po tom, ako som prečítala sériu Kaza Brekkera, rovnako som sa náhodou dostala k prídavnej knihe s názvom Trnitá řeč a tak som prešla aj na túto sériu.

“The problem with wanting is that it makes us weak.” 

Prvá kniha sa pre mňa rozbiehala trochu pomaly, akosi som veľa z tých vecí čakala. Postupne, ale séria odkrývala zákutia, ktoré som nečakala a tak som celú trilógiu zhltla tak skoro, ako sa dalo. Ešteže som k tomu prišla až po tom, ako všetky knihy už boli vonku. A to je veľká výhoda aj pre vás. Po česky táto trilógia dovychádzala tento rok, takže si vás viem predstaviť, ako Ježiškovi na zoznam dopisujete celú trilógiu Griša… Ale to je len jeden z návrhov 😀 (Čo mi pripomína náš pondelkový článok.)

Hlavnou hrdinkou je Alina Starkov, s ktorou som mala trochu problém. Najmä z toho hľadiska, že sa mi zdalo, akoby niektoré veci urobila až príliš spontánne. Okrem toho bola trošku nevýrazná a možno plachá. V iných veciach však tvrdohlavá a neústupčivá, čo som si zase užila. Tieto vlastnosti sa tak akosi zneutralizovali a je z nej hrdinka priemerná. Na konci však vystúpila trochu vyššie, ale nemôžem celú sériu pozdvihnúť kvôli posledným 30 stranám.

Ďalej tu máme Mala, jej najlepšieho kamaráta, najlepšieho stopára, akého v Ravke videli. On je tiež taká priemerná postava, ktorá by si najprv v hlave mala ujasniť, o čo mu ide. V poslednej knihe to už bolo celkom zjavné, trochu extrémne, no dosť dobre napísané.

Trojku najdôležitejších postáv uzatvára Darkling, (po česky Temnyj) alebo náš „zloduch“. Zloduch v úvodzovkách, lebo si doteraz nie som istá, ako zlý naozaj bol. Povedala by som, že až na pár okamihov to bol zloduch sympaťák.

Samozrejme máme nespočetné množstvo vedľajších postáv, ktoré boli miestami lepšie, ako Alina a Mal dokopy. A navyše tam bolo pár postáv aj zo Šestky, čo ma veľmi potešilo (a trochu zmiatlo).

Už v Šestke vrán sa mi páčilo, ako Leigh vytvorila (najprv ale bola séria Griša až potom Vrany) svet, ktorý je tak podobný tomu nášmu, no predsa iný. Máme krajinu a lá Holandsko, Škandinávia, no a Ravka mi najviac pripomína Rusko. A nie náhodou, veď mená znejú rusky a ak na nás postavy používajú vlastnú reč, tak my Slovania tomu celkom dobre väčšinou rozumieme. Angličania asi potrebujú slovník, alebo aspoň preklad hneď za slovom, ako to aj autorka spravila.

Na razrusha’ya. I am not ruined. E’ya razrushost. I am ruination.”

Tak ako svet sa mi páčia veľmi aj schopnosti Griší. Najmä preto, že to v tých menej poverčivých krajinách vymysleného sveta volajú Malá veda. Takže dokonca na to, čo robia, existuje aj vedecké vysvetlenie, nie je všetko len “preto, lebo mágia”. To je celkom osviežujúci aspekt takejto fantasy.

Aby som to zhrnula, je mi ľúto, že Bardugo napísala len 3 knihy, ale tiež viem, že na tomto Griša svete pracuje. Najbližšie nás čaká príbeh z pohľadu kráľa Ravky a  možno aj tretia časť Vrán, tak sa pridajte do klubu nadšencov!

Sériu hodnotím na 8/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.