Séria Červená kráľovná

Jej schopnosťami sa to len začalo.

Názov: Červená kráľovná, Sklenený meč, Kráľová klietka, Vojna rodov

Autor: Victoria Aveyard 

Rok vydania v originálnom jazyku: 2015-2018

Žáner: young adult, dystopia, sci-fi/fantasy (záleží od individuálnej definície knihy)

Séria: Červená kráľovná

Diel: 1.-4.

V budúcnosti je spoločnosť rozdelená podľa farby krvi. Máme tu Strieborných, ktorí majú schopnosti, čo z nich robí takmer bohov a Červených, ktorí schopnosti nemajú a to z nich robí obete tých mocnejších. Naša hlavná hrdinka ma síce krv červenú, no čoskoro zistí, že aj tak má schopnosti, čo z nej robí objekt záujmu pre množstvo ľudí…

Ak ste pravidelnými čitateľmi tohto blogu, tak ste možno čítali moju recenziu na prvý diel. Ak nie a máte záujem, nájdete ju TU, tak sa pozrite a potom sa vráťte sem, pretože toto bude o dosť zaujímavejšie.
Ešte než začneme, rýchla otázka. Je to podvádzanie, ak druhý raz recenzujem tú istú knihu? Možno, ale z troch štvrtín je táto recenzia nová, takže sa na to budeme pozerať tak.

“Rise, red as the dawn.” 

Ak sa vám to čítať nechcelo, tu je krátke zhrnutie. Knihu som považovala za priemer, ale na konci som ju hodnotila na 8/10 s tým, že určite prečítam pokračovanie. A tu stojím (vlastne sedím) a po roku a štvrť (hoci sa mi to zdá oveľa dlhšie) prinášam recenziu na celú sériu.

Od konca prvého dielu sa celá séria neuveriteľným štýlom rozbehla. Dvojka a trojka boli skvelé (zhruba 9/10) a štvorka potom v mojich očiach klesla (tak na 6/10), najmä kvôli koncu. Ale koniec nehovorí nič o zvyšných dieloch, takže poďme na to.

Stále si stojím za to, že je to zlátanina Xmenov a Selekcie, ale v ďalších dieloch to nebolo až také hrozné. Naše postavy sa trochu rozvinuli a získali sme aj nové, ktoré boli dobrým prídavkom do deja.

“Anyone can betray anyone.”

V neskorších dieloch získame viac rozprávačov, čo nám autorka našťastie vždy ozrejmí pod číslom kapitoly. A kým nemôžem povedať, že ostatní neboli dobrí, aj tak mi najviac záležalo na Mare. Predsa len, ona bola tá ústredná hrdinka.

Čo sa mi na celej sérii veľmi páčilo je, že hoci Mare možno začala udalosti v knihe a možno aj bola tak trochu stredobodom pozornosti (kráľovskej pozornosti), Victoria Aveyard z nej neurobila Katniss. Ťažko sa to vysvetľuje, ak ste to nečítali, ale napriek tej pozornosti všetky rozhodnutia nezáviseli od Mare a tým pádom hoci bola hlavná hrdinka, autorka z nej neurobila tú najlepšiu a najschopnejšiu zo všetkých, čo musí rozhodnúť o každom kroku, čo sa mi celkom páčilo.

“To look powerful is to be powerful.” 

Počas neskorších dielov ma pomerne plietlo, čo sa kde odohráva. Tým chcem začať odstavec o probléme toho, že autorka nedokázala svet tak celkom dobre vybudovať. Ako viem, že kráľovstvo sa volá Norta a tí druhí sú Lakelanders a že teraz sme na ostrove a teraz nie. Ale na to, že Norta stála na ruinách Severnej Ameriky (či to si vymýšľam?), tak mi akosi chýbala orientácia v priestore. Viem, že medzi našimi časmi a časom v knihe uplynulo mnoho rokov, takže nič nie je také, aké to bolo, ale nejaké záchytné body by sa mi vážne hodili.

A ešte krátko k záveru. Už počas prvých kapitol štvrtého dielu som mala pocit, že to autorka trochu naťahuje a niektoré veci by stačilo zhrnúť do pár viet, alebo do troch kapitol. Čo ma ešte sklamalo bolo, že som celú sériu čakala na nejaké vysvetlenia, najmä aby som videla, ako to autorka celé premyslela, no a nedočkala som sa ich. Možno aj to umocnilo môj pocit, že ten koniec nestál za veľa.

“Strange, my enemies know me best, and my family doesn’t know me at all.”

Koncom sa však netreba nechať odradiť, veď keby som vedela, ako konkrétne skončí Twilight, tiež by som to nečítala. To však neznamená, že som si kedysi tie ostatné diely neužila.
Tak si pokojne prečítajte celú sériu, alebo len prvé tri knihy a ja vám štvrtú potom s radosťou prerozprávam.

A dajte v komentoch vedieť, čo si o knihách myslíte!

Sériu hodnotím na 8/10.

Pepa

2 thoughts on “Séria Červená kráľovná

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.