This Mortal Coil

Zombies? Ale celkom inak

Názov: This Mortal Coil

Autor: Emily Suvada  

Rok vydania v originálnom jazyku: 2017

Žáner: YA, dystopia, sci-fi

Séria: This Mortal Coil

Diel: 1.

Vitajte v budúcnosti, kde všetci majú implantovaný panel, ktorý vám umožní vylepšiť svoje telo. Až na to, že teraz majú všetci vážnejší problém, vďaka tomu, že svetom otriasa nákaza, ktorá môže viesť ku koncu ľudskej rasy. Catarina je dcérou geniálneho vedca, no ona sama za ním takmer nezaostáva. A práve ona má teraz rozlúštiť kód k vakcíne, ktorá by bola koncom celej nákazy.

O tejto knihe by som ani len netušila nebyť jedného z mojich knižných boxov, kde mi prišiel odznak z tejto série. Ja som sa pozrela na anotáciu a kniha ma vôbec nezaujala. Lenže odznaku som sa nevedela zbaviť a stále mi to vŕtalo v hlave, až nakoniec… sme tu.

“When you love someone for their mind, you can’t expect that their heart will belong to you too.”

Autorka nasadí hneď na začiatku rýchle tempo, čo sa týka faktov o “súčasnom” svete. Hneď nám vysvetľuje, že existuje dočasná imunita voči nákaze, ale z toho spôsobu mi zostalo nevoľno. Dokonca som si nebola istá, či to dočítam.

Lenže okrem tohto… detailu (či skôr dosť závažnej skutočnosti) to už vyzeralo zo začiatku zaujímavo, tak som si povedala, že nejako to zvládnem.

No a ku koncu (vlastne už stredu) vôbec neľutujem. Ale medzičasom… Pozerala som stránky kníhkupectiev a zdá sa, že v nich sa tejto knihy tak skoro nedočkáme v našom jazyku, no a možno ani po anglicky. Preto v prípade záujmu treba vyskúšať možno radšej Book Depository. A čo sa slovnej zásoby týka, tak tu sa už hodí pokročilejšia vzhľadom na vedecké termíny.

A teraz už k recenzovaniu. Námet dystopickej situácie s teenagerkou (či teenagerom), ktorá má zachrániť svet, či ktorá ho “náhodou zmení, je už trochu obohraný. Ale tentoraz je to aspoň dievčina s vlastnosťami, ktoré naznačujú, že na to aj má.

Cristina je tiež postava celkom aktívna a silná, čo rada vidím. Má svoju hlavu, no nespolieha sa na seba. Cole, ďalší z hlavnejších postáv, je tiež zaujímavá postava so svojou hĺbkou. Vlastne, aby som sa neopakovala – všetky postavy boli dobre napísané, i keď niektoré sa mi spočiatku zdali len ako výplň riadkov.

Sometimes we need to do awful things to stop worse things from happening.”

Viac-menej všetky stránky sú nabité akciou, autorka nám nedá veľmi vydýchnuť. Myslíme si, že sú v bezpečí a znova sa niečo udeje. Napriek tomu sa to nezdá nejako silené, táto akcia.
A až do konca nás autorka drží v napätí, čo sa týka rôznych zvratov. Musím povedať, že som ich pár očakávala vďaka mojej geniálnej mysli a detektívnym schopnostiam.

Emily Suvada tiež držala moju pozornosť preto, že už od začiatku hovorí o nejakej básni, no nikdy nám ju neukáže. A keď nám ju konečne poskytne, tak zakódovanú! A keďže som lenivá, budem musieť prečítať asi ďalší diel na to, aby som to odkódovala.

To samozrejme nie je jediný dôvod, prečo si pokračovanie prečítať. Autorka vytvorila zaujímavý svet a ja sa naozaj teším na to, ako o ňom zistím viac – napríklad zhruba rok, v ktorom sa to odohráva – a tiež to, ako to celé skončí – šťastne? bude to jedno veľké klišé? Alebo nás na konci Emily naozaj prekvapí?

Knihu hodnotím na 8/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.