5 úžasných kníh, ktoré som si prečítala raz a stačilo

Sú knihy, ktoré vás tak dostanú, že neviete či sa smiať či plakať, alebo či ich roztrhať ešte počas čítania.. Také, ktoré sa vám neskutočne páčia a dokázali by ste ich čítať stále dookola. Aj také, pri ktorých prestávate dúfať v ľudstvo (to nestojí za reč)… Teraz vám ale predostriem tie knihy, ktoré mne prišli perfektné, alebo som si ich tak len zafixovala, a ich opätovné prečítanie by so mnou pravdepodobne poriadne zalomcovalo (alebo by som ich znenávidela).

dr house shrug GIF

Dajme tomu, že keďže autori niekedy majú svoj typ/žáner kníh, z ktorého vybočujú iba minimálne, tak týchto 5 kníh bude zahŕňať aj niekoľkých autorov, od ktorých som prečítala dostatok kníh na to, aby som vedela, že.. už nie.

A aby som nezabudla, toto je v podstate voľné pokračovanie Pepinho článku v mojom prevedení. Na Pepinu verziu sa dostanete taďálto.

1. Greenovky

Knihy od Johna Greena boli svojho času obrovské “hity”. Každé dospievajúce diev..-dieťa o ňom počulo a chcelo si prečítať nejakú jeho knihu. Na vine sú hviezdy či Papierové mestá sa dokonca dostali do kín.. Bolo to skrátka in. Možno práve preto tento ošiaľ uchvátil aj mňa. Keď som bola menšia, rada som šla s prúdom, takže Greenovky pre mňa boli očividná voľba.

Myslím, že sa mi jeho knihy páčili práve vďaka úspechu, ktorý zožali. Boli dobré, naozaj dobré, len spätne si uvedomujem ako veľmi to nebol môj štýl. Ako veľmi som nechápala Greenove referencie či asociácie. Ako veľmi by sa mi nepáčili keby ich čítam teraz.

Spomienky na ne sú preto bezpečne uložené v mojej hlávke, obalené názormi môjho “mladého ja”, kde im žiaden rereading nehrozí.

2. Mengeleho dievča

Ako správna historická fanatička (hrozne často používam tento prívlastok) (možno by to mala byť moja nová prezývka) by som nemohla urobiť zoznam bez nejakej historickej knihy. Väčšina historických kníh, ktoré som čítala boli veľmi silné a dlho som rozmýšľala ktorú z nich sem zaradiť. Aby som pravdu povedala, neplánujem si znova prečítať skoro žiadnu z nich keďže zážitok z každej jednej v sebe nosím doteraz..

Mengeleho dievča bola neskutočná kniha o útrapách Židovky počas druhej svetovej vojny, ktorá by zmohla snáď každého. Zmohla aj mňa a nemyslím si, že si ju niekedy budem chcieť znovu prečítať, stačilo mi poplakať si pri nej raz.

3. Sparksovky

Nicholas Sparks je známy autor, ktorý sa so svojimi knihami už veľakrát dostal aj na plátno. Jeho žáner je romantika, teda aspoň to je žáner kníh, ktoré som od neho čítala. Nečítala som ich ako malé dievča, takže si nemyslím, že by môj názor na ne ovplyvnil ten minimálny časový odstup (možno v šestnástke som začala), ale skôr ten jeho štýl.

Skrátka sú to na môj vkus presladené romány, ktoré sú síce veľmi pekné, no raz naozaj stačilo. Inak hrozí presladenie organizmu. Thanks but no thanks.

4. Krásna katastrofa

Táto knižka bola TAK úžasná. Mala som ju fakt veľmi rada a neviem, možno som ju v istom období života aj prečítala viackrát. Dôvod prečo sa k nej odmietam vrátiť je znova ten, že si na ňu nechcem pokaziť názor. Každý z nás si prešiel istým .. čitateľským vývinom, ktorý úzko súvisí aj s vekom. To, čo ma napĺňalo keď som mala trinásť dnes už nedokáže uspokojiť moje čitateľské túžby. Viem, že keby sa do Krásnej katastrofy pustím dnes, nebude sa mi páčiť. Stačilo mi pár úryvkov z nej a už som nechápala čo som na nej kedy videla.

Rozhodla som sa preto zostať v mojej bublinke a nahovárať si, že tie úryvky boli len sen a stále je to tá naj kniha na svete. (nie je) (ale chápete)

5. This Is Where It Ends

Pri tejto knihe trochu podvádzam, pretože som si ju už prečítala viackrát. No zakaždým sa za to nenávidím viac a viac, lebo… prečo si vedome spôsobujem takú bolesť? Keď viem, že časom sa to nezlepší, koniec bude vždy ten istý a slzám sa nikdy nevyhnem? Každopádne dúfam, že tým, že ju dávam na tento zoznam sa mi v hlave zapne miniatúrna kontrolka, ktorá mi zabráni znovu knihu chytiť do rúk.

This book… killed me. Dostala ma do kolien, minimálne týždeň mi nedovolila spať a spomienky na ňu sa objavujú keď to najmenej čakám a keď sa to najmenej hodí. Už len panické záchvaty a máme tu čistú traumu. Ktorú mi spôsobila kniha. Thank you very much.

Tak to by odo mňa nadnes bolo všetko, vďaka za pozornosť.. a tiež ma veľmi zaujímajú knihy, ktoré sa dotkli práve vás, no rereading vás desí, tak sem s nimi!

Evi

2 thoughts on “5 úžasných kníh, ktoré som si prečítala raz a stačilo

  1. Greenovky ani Sparksovky jsem nikdy nečetla, protože se mi zdálo, že to nebude nic pro mě. Ale podle toho, co o nich vím, tak mi do této kategorie “jednou a dost” sedí. Už před časem se Greenovky začaly více objevovat v antikvariátech a bazarech. Vlna holt opadla…

    Liked by 1 person

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.