Artemis

Ani jediné mesto na Mesiaci sa nezaobíde bez zločinu. 

Názov: Artemis

Autor: Andy Weir  

Rok vydania v originálnom jazyku: 2017

Žáner: sci-fi

Séria: žiadna

Na Mesiaci stojí mesto, volá sa Artemis. Naša hlavná hrdinka je Jazz a je to kriminálnička. Nie veľká, len pašuje, aby mala dosť financií. Keď ju jej klient naláka na kšeft za milión, Jazz dlho neváha a ponuku prijme. Okrem toho, že to tiež nie je poctivá práca, neuvedomí si, že svojím počinom nahnevá tých nesprávnych ľudí.

“People will trust a reliable criminal more readily than a shady businessman.” 

Andy Weir je známe meno najmä vďaka jeho románu Marťan. A vďaka rovnomennému filmu, ktorý knihe hanbu nespravil. Marťana sme samozrejme zrecenzovali a obom sa nám veľmi páčil, tak mi bolo len prirodzené prečítať si aj ďalšiu knihu od toho istého autora, pretože prvotiny sú často nie najlepším dielom autora. V skratke – myslela som si, že budem na zadok padať, lebo to bude dvakrát tak super, ako Marťan. V skratke táto recenzia – mýlila som sa.

Dobre, to, že som sa mýlila znie, akoby táto kniha bola úplný odpad. To nie je. Len Marťan stojí vysoko na piedestáli a táto kniha je niekde nižšie. Pokúsim sa túto recenziu urobiť tak objektívne, ako keby som Marťana nečítala. Samozrejme v recenznom svete to znamená, že to stále bude veľmi subjektívne, ale to je normálka.

“A clumsy, awkward success is still a success.” 

Prvá zmena oproti Marťanovi (niežeby som to chcela porovnávať) bola, že máme ženskú hlavnú hrdinku, nie mužského hrdinu. Napísal muž ženskú hrdinku dobre? Jazz bola svojská, ale úprimne povedané, to mohlo byť skôr prostredím, ako tým, kto ju napísal. Miestami bola hrubá a neženská, ale aj zručná, vynachádzavá a veľmi inteligentná. Povedzte mi, že to neznie ako trojrozmerná ľudská bytosť.

Prostredie? Dá sa vôbec kritizovať vymyslené mesto na Mesiaci? Dá, tak ako vymyslené planéty alebo dystopické krajiny. Weir to mal všetko v Artemis dobre premyslené, od filtrácie vody, cez jedlo až po energiu.

Tu mi nedá nespomenúť, že Andy Weir nielenže tieto veci vysvetlil, ale znelo to veľmi odborne. To bude mať asi niečo (alebo všetko) spoločné s tým, že touto tématikou žije. V celom diele bolo cítiť odbornosť a premyslenosť. Ako veľmi technicky uveriteľné to bolo, to už posúdiť neviem, ale ako neodbornému čitateľovi mi to prišlo premakané.

Čo sa týka deju a zvratov, tak tu Andy nejako nesklamal a skoro nič sa predvídať nedalo. Všetko na seba pekne logicky nadväzovalo a nič sa mi nezdalo uletené alebo napísané len preto, aby zaplnil viac stránok. Na druhej strane som ale ani nepotrebovala knihu super rýchlo dočítať, len aby som zistila, ako to dopadne. A ani som nebola zvratmi zrovna prekvapená.

Pri pohľade na štýl, akým Weir písal, tak sa dá povedať, že zhruba zostal sám sebe verný a tak nás čakajú vtipné preslovy a zaspomíname si aj na lepiacu pásku.

“It’s a simple idiot-proofing scheme that’s very effective. But no idiot-proofing can overcome a determined idiot.” 

Celkovo sa kniha ale veľmi dobre čítala. Už tradične som ju prečítala anglicky, kde napriek odborným termínom som nemala väčšie problémy pochopiť, o čo ide alebo o čom hovoria. Avšak Andy Weir je na toľko populárny, že si knihu môžete prečítať aj v nám prijateľnejších jazykoch, čiže češtine a slovenčine.

Túto knihu stále hodnotím vysoko a hoci (teraz sa budem opakovať) sa Marťanovi nevyrovná, rozhodne zostanem verne sledovať, čo najbližšie Andy Weir vydá.

Knihu hodnotím na 7.5/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.