5 kníh, ktoré som prečítala z donútenia, no nakoniec za to bola rada

Ak je jedna vec, ktorá charakterizuje knihomoľov, je to to, že čítame dobrovoľne. Nikto nás do čítania nenúti, je to naša najobľúbenejšia činnosť a zmysel života. Skrátka, žijeme čítaním. Čo sa však stane, keď sa čítanie z radosti premení na utrpenie?

Sme v koncoch.

Každý z nás je úplne iný, naše obľúbené žánre sa diametrálne líšia a tak je to správne. Prečo si ale stredné školy myslia, že niektoré knihy sú pre všetkých? Že dokážu obsiahnuť “chute” všetkých v pár povinných dielach?

Toť otázka. No myslím si, že sa im to darí a tu je pár diel, ktoré to mne dokázali.

1. Kapitánova dcéra

Toto je asi prvé povinné dielo, ktoré sa mi aj reálne páčilo. Štýl písania bol síce pomalý, no to by sa v dnešnej dobe zdalo úplne každému. Kniha mala historické pozadie, úžasné hlavné postavy, skvelý a originálny dej, a tiež obsahovala tú pravú ruskú romantiku 18teho/19teho storočia.

Je to klasika, ktorú by si mala prečítať každá romantická duša. Keď sa prekopete cez siahodlhé opisy, určite objavíte čaro tej doby i celej tejto knižky. Mňa teda okúzlila a veľmi mi pomohla s predsudkami, ktoré som mala voči starším dielam.

2. O myšiach a ľuďoch

Zdá sa mi, že toto dielo ospevujem na každom rohu, no je to naozaj dobrá kniha. 😦 Už len pri myšlienke na ňu zosmutniem, no myslím, že tak to má byť, možno chcel autor dosiahnuť práve toto. Ukázať aká zlá je spoločnosť, ako nedokáže prijať ľudí, ktorí sú iní a ako jediné vykúpenie môže častokrát byť len skoncovanie so všetkým.

Knižku som si musela prečítať kvôli projektu z literatúry na strednej. Je o americkom sne – ako si všetci mysleli, že dokážu hocičo, no ich latky boli nastavené príliš vysoko a nedokázali sa vyrovnať s tým, že nie všetko je vždy ružové. Nikdy som žiadne povinné dielo neprečítala tak rýchlo. Hltala som každé slovo a potom si to neskôr celé prečítala ešte raz. Naozaj knižku odporúčam. 🙂

3. Jozef Mak

Jozef Mak bolo také zlaté dielo. Neviem prečo mi pri ňom napadá práve to slovo “zlaté”, ale bolo to skrátka.. zlaté. Odohrávalo sa to na slovenskej dedine a veľmi sa mi páčil vzťah Jozefa a July. Plus úžasný dej, úžasná hlavná postava, dokonca som si zamilovala aj veľa vedľajších.. No.. teraz sa zamýšľam nad všetkými tými zápletkami a už sa mi dielo nezdá také zlaté. Zdá sa mi vážne.. s veľmi veľkou a dôležitou pointou.

Bolo smutné, no zároveň ukazovalo život, ktorý viedli dedinčania na Slovensku. Veľmi dobre sa čítalo a donútilo vás zamyslieť sa nad hodnotami ľudí vtedy a teraz. Veľmi veľmi odporúčam.

4. Muž, ktorý sadil stromy

Tomuto filozofickému dielu som sa veľmi dlho vyhýbala. Nemám rada filozofiu. Teda.. nemyslím tým, že sa nerada zamýšľam, alebo že jej rôzne odvetvia nie sú zaujímavé.. Na francúzštine sme ale toľko filozofovali, až sa mi znepáčili všetky tie “nadinterpretácie”, na ktoré sme na hodinách prichádzali. Niektoré boli naozaj pritiahnuté za vlasy a ja som to nedokázala počúvať.

Keď som sa ku knihe konečne dokopala, cítila som k nej mierny odpor. No pri čítaní som sa pristihla ako sama interpretujem a ako sa mi kniha dokonca začína páčiť. Dospela som k záveru, že to nebola úplná strata času, čo je pri knihe ako táto úspech. Teda aspoň pre mňa.

5. Kto chytá v žite

K tomuto dielu som sa asi najviac nemala. Kniha sa mi zdala hrubá a z toho, čo som počula aj veľmi nezaujímavá. Skrátka nie môj štýl. No ako to už na školách chodí, i tak som si to prečítať musela a nakoniec pochopila prečo sa táto kniha objavila v osnovách. Vždy sa mi páči, keď zisťujem prečo je ktoré dielo dôležité, čo nám chce povedať, prečo si musím prečítať práve toto.

Pri Kto chytá v žite som na to najskôr naozaj neprichádzala. Po prečítaní a rozoberaní každého detailu na literatúre sa mi ale “otvorili oči”. Nechcem vám povedať pointu toho diela, radšej si ho prečítajte a sami vyhodnoťte. Tiež ho ale odporúčam, môže vám veľa dať. ❤

Tak tu sa končí môj zoznam, ďakujem za pozornosť. Rada vás ňou obdarím aj ja, len píšte do komentárov aké diela ste nechceli čítať, no nakoniec za ne boli vďační. 🙂

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.