Kapitán

Zbierka výrokov nášho predsedu NR SR.. no joke

Názov: Kapitán

Autor: Matej Pavlovič

Rok vydania v originálnom jazyku: 2018

Žáner: humorné, politické

Diel:

Séria:

“Do politiky som išiel, aby blesky išli do mňa.”

Toto nie je úplne typická recenzia, pretože Kapitán nie je úplne typická kniha. Je to len zbierka výrokov a hlášok, ktoré preslávili jedného z našich politikov. A to nie radového poslanca, no hneď predsedu Národnej rady Slovenskej Republiky. No koniec.

Andrej Danko je zaujímavá osobnosť, okolo ktorej je neustále nejaký rozruch. Či je to kvôli vzťahom s Ruskom, jeho trápnym prejavom, či kvôli jeho rigorózke, z ktorej sa vykľul plagiát.. vždy sa niečo nájde. Situácia na Slovensku je tak bezútešná, že niekedy už nemôžeme nič, len sa smiať. I preto vznikla táto kniha. Aby sme sa pobavili.

“Aspoň niekedy nástroj svätí prostriedky…”

“Chce to, aby si vyhrnuli ruky všetci ústavní činitelia.”

Oveľa väčší dôvod je však ten, že musíme vedieť, kto nás zastupuje vo svete, kto nás reprezentuje, kto je zodpovedný za chod našej krajiny. Musíme byť v obraze a uvedomiť si, že to, čo robia verejne činné osoby nás všetkých ovplyvňuje. Knižka odráža smutnú realitu, ale musím povedať, že naozaj vtipným spôsobom. Tie hlášky stoja za to.

Kapitán má štyri časti. Autor v úvode napísal, že v prvej časti nám chcel ukázať Dankov charakter – Hrdo, odborne, slušne. Druhá kapitola má názov Kapitanizmus – kde si treba všímať Kapitánove predvádzanie sily. Tretia kapitola Finta v žite má za úlohu ukázať Dankove utekajúce písmenká a nezmyselné vety. Tá štvrtá Človek človeku odráža výroky, kde zanikla prvotná myšlienka a nikto nechápe čo tým chcel básnik povedať.

“Ja v živote nepoužívam papier, keď čítam.” (o používaní vizuálnych pomôcok v NR SR)

Veľmi sa mi páčilo, že ku každému výroku bol pridaný QR kód videa, z ktorého autor čerpal a tiež minútu, v ktorej to odznelo. Veľmi ľahko sa tak vieme na vlastné oči presvedčiť, že sa to naozaj stalo a nie je to výplod nikoho fantázie.

Niektoré výroky som už poznala, lebo no tak, každý už počul “Ja si to užívam, ja sa cítim dobre”.. tie jeho horúce gaštany zodpovednosti tiež nemajú chybu. Ale chcem len povedať, že tu bolo i mnoho nových hlášok, pri ktorých som sa zhrozila, alebo sa mi pri nich zastavoval rozum.

Keďže je to knižka citátov, tu sú ešte nejaké, ktoré musíte vidieť:

“Vieme byť garancia toho, čo nevie byť žiadna politická scéna, vrátane SMER-u, a to je to, že nikdy nebudeme vo vláde s Bugárom.” (pred parlamentnými voľbami 2012)

“Je naozaj úžasné vidieť tie ostnaté drôty, naozaj vidieť až ten strach…” (o plote medzi Severnou a Južnou Kóreou počas štátnej návštevy)

“Nechcem robiť niekoho z hrdinu, kto ním nie je.”

“Navrhujeme to, aby vždy vo výplatný termín júnový, júlový, júnový, to znamená fo výplatnom termeni za kalendárny mesiac mája a vo výplatný termín decembrový bola určitá dávka.”

A ešte treba zahrnúť jeho “človek človeku”.

“Žiaden človek nedokáže dať toľko lásky človeku, ako dokáže dať len človek človeku. Ale žiaden iný človek nedokáže rozdať toľko zla, poníženia a urážok inému, je to dané len nám, ľuďom.”

Evi

One thought on “Kapitán

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.