Only Dead on the Inside

Rozmýšľali ste nad tým, ako vychovať dieťa počas zombie apokalypsy? 

Názov: Only Dead on the Inside: A Parent’s Guide to Survivng the Zombie Apocalypse

Autor: James Breakwell

Rok vydania v originálnom jazyku: 2017

Žáner: humorné

Séria: žiadna

Vychovať deti je neľahká úloha aj počas bežných dní s bežnými starosťami. Ako však na rodičovstvo, ak na vás za každým rohom striehnu nemŕtvi, ktorým ide iba o to zahryznúť si do vás a vášho potomstva?

“The undead are immune to all burns, both physical and emotional.” 

Viete, nikdy by som si nemyslela, že budem vo veku 19 rokov čítať knihu o rodičovstve a výchove detí. Ale pridajte slovo zombie, a… Nie, veľa sa toho nezmení. Len by som si povedala, že čo je to za hlúposť. Takže ako často krát, keď ide o knihy mimo môjho zvyčajného záberu, vďačím za toto odporúčanie mojej obľúbenej blogerke Cait na blogu Paperfury.

Toto odporúčanie mi však nebránilo nechať knihu na TBR poličke rok a pol no a potom som sa na ňu odhodlala a teraz vám konečne po dlhom predslove prinášam môj názor.

Najprv by som ozrejmila, že podľa všetkého sa po slovensky či česky túto knihu vydať nechystajú. Neuveriteľné. Zombie apokalypsa nám hrozí každý deň a oni sa rozhodnú nevydať niečo tak potrebné? Našťastie kniha obsahuje jednoduchú angličtinu a množstvo grafov a komiksov pre iný druh prenosu informácii, takže si myslím, že si úspešne poradí aj angličtinár s úrovňou mierne pokročilý.

“Don’t tell your friends about this book. You need every advantage you can get over the competition. It’s a person-eat-person world out there.” 

James Breakwell nie je nijaký spisovateľ. V podstate by sa jeho kariéra dala najlepšie zhrnúť ako obľúbený účet na Twitteri, kde píše o tom, čo hovoria jeho dcéry alebo tak celkovo vtipné vstupy do rodiny. Jeho popularita mnou ani trochu nehla, pretože Twitter nemám a len kde-tu som zachytila jeden či dva screenshoty jeho tweetov.

Napriek tomu, že ho nesledujem, chápem, ako sa ľuďom môže zdať vtipný, pretože samotná kniha naozaj právom patrí do kategórie humorné. Niežeby som sa váľala od smiechu po zemi, ale James nestavil na tradičné a otrepané žarty, ale vymyslel si svoje. Napríklad čo použiť miesto amputovanej končatiny.

V knihe veľa hovorí o svojej rodine. Veľmi sa mi páčilo, že znova nestavil na tradičný štýl, kde manželka je ako závažie na nohe. Miesto toho o nej hovoril ako o niekom, kto vzbudzuje zdravý rešpekt a pravdepodobne drží celú rodinu nažive.
Jeho dcéry, na to, že sú mladé asi tiež sršia vtipom. Žeby to bežalo v rodine? A tiež sa nevyhýba tomu, aby na svoje deti aj nafrflal. Napríklad hovorí o tom, ako sa z detí po zombie apokalypse zázračne nestanú jedáci, čo zjedia hocičo, ale miesto toho umrú hladom, radšej, ako nejesť niečo, čo chcú.

“It’s easy to predict human actions once you assume everyone is a jerk.”

Sám James párkrát spomenie, že toto nie je rodičovská príručka. A hoci pár vecí by sa asi dalo uplatniť aj vo výchove detí za bežných podmienok, určite by som túto knižku nenazvala výchovnou alebo vzdelávacou. Miesto toho by som to zaradila na poličku medzi kuriozity a dala to v tom prípade prečítať hocikomu.

Ako som spomenula, kniha nie je len text, ale aj grafy, tabuľky a komiksy. Breakwell nám umelecky s jemnocitom tretiaka na základke načrtáva jeho rodinu. Úprimne povedané, manželku od manžela oddeľuje len iný tvar trička. Postavičky nemajú ani len tvár. Napriek tomu sa celá rodina dá pekne rozoznať a tieto komiksy boli skvelým doplnkom ku knihe.

Druhá vec, že bez nich by asi nezaplnil dostatočný počet slov/strán alebo čo, lebo je len určitý počet slov, ktoré si dokážete vymyslieť o rodičovstve počas útoku zombíkov.

A je len určitý počet slov, ktoré si dokážete vymyslieť ako recenziu na knihe o rodičovstve počas útoku zombíkov. (Toto bolo jasné hromadenie zbytočných slov.)

Napriek tomu, že sa ťažko hodnotia plusy a mínusy, na stupnici sa ohodnotiť táto kniha dá a môj zvyšný komentár už len toľko, že je to zábavná kniha o otrepanej téme z netradičného uhla, ktorá sa dá prečítať v akomkoľvek životnom období (rodič či nerodič).

Knihu hodnotím na 7.5/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.