Hard Times

“There is a wisdom of the head, and… there is a wisdom of the heart.”

Názov: Hard Times/Ťažké časy

Autor: Charles Dickens

Rok vydania v originálnom jazyku: 1854

Žáner: klasika, fikcia

Séria:

Diel:

“Now, what I want is Facts. Teach these boys and girls nothing but Facts. Facts alone are wanted in life. Plant nothing else, and root out everything else.”

Charles Dickens je autor, ktorý ma už veľmi veľmi dlho láka. Patrí medzi najznámejších autorov 19-teho storočia no i medzi najvýznamnejších autorov vôbec. Každý predsa pozná Vianočnú koledu, Olivera Twista či Davida Copperfielda. Jeho meno sa pravidelne skloňuje na hodinách literatúry na základných, stredných i vysokých školách.

Prečo som si od neho až doteraz neprečítala nič okrem Vianočnej koledy je pre mňa záhadou, no konečne som sa k niečomu dokopala. Musím sa priznať, že to predsa len bolo z donútenia, no hneď vám poviem prečo som to neľutovala a určite nikdy ľutovať nebudem.

Všetci vieme ako veľmi sa nám nechce do kníh, ktoré nám sú vnútené. Povinné diela sú smrrrrť. No zastávam názor, že keď sa dostanete cez tú bariéru, ktorá vám bráni užiť si knižku, a že keď si skrátka odmyslíte to, že to nečítate dobrovoľne, veľakrát to pre vás môže byť krásny zážitok. Už milión ráz som sa o tomto presvedčila, tak som to len chcela dať do éteru.. šírte túto múdrosť ďalej, priatelia.

(Dobre, nečítala si to dobrovoľne, nekecaj už o sebe.)

dance dreamworks GIF by How To Train Your Dragon

Hard Times je knižka, ktorá odráža ideály devätnásteho storočia, priemyselnej revolúcie, a ktorá opisuje jej dopad na spoločnosť, no hlavne na jednotlivcov.

Thomas Gradgrind je starší pán, ktorého život naučil, že dôležité sú len fakty. Žiadne emócie, žiadne rozjímanie, žiadne sny. Len holé fakty. V tomto duchu vychováva i svoje deti, hlavne najstaršieho Thomasa a jeho sestru Louisu.

Louisa je mladé dievča, ktoré má v srdci veľký chaos. Potrebuje snívať, potrebuje svoju fantáziu a pocity, no jej otec to v nej od raného detstva potláča. Louisa nechápe čo je zlé na cirkuse, čo je zlé na predstavovaní si. Je nešťastná, zmätená a všetky emócie, ktoré v sebe celý život drží sa pomaly ale isto derú von.

Pod vplyvom Gradgrindovej filozofie sa z mladého Toma stane “mechanický” a nemorálny muž. Jeho výchova ho bude viesť k nepremysleným a vyslovene zlým rozhodnutiam, ktoré ho zvedú z cesty. Potom sa už len ťažko bude vracať naspäť na tú správnu.

Pán Bounderby je stelesnenie aristokratického zla. Autor v jeho prípade veľmi pekne ukázal nenásytný charakter tých najvyššie postavených.

“Do the wise thing and the kind thing too, and make the best of us and not the worst.”

Musím ešte spomenúť Stephena Blackpoola. Reprezentuje robotnícku triedu, ktorá v tej dobe veľmi trpela kvôli hrozným podmienkam a malým platom. Stephen je dobrý, spravodlivý muž, ktorý nechce žiadne konflikty. Možno práve na ilustráciu ťažkých čias ho autor nechá tak veľmi sa trápiť.

Dickens má svoje vedľajšie postavy perfektne premyslené. Môžu sa zdať nedôležité takmer do konca knihy, no autor zrazu z niekoho dokáže urobiť postavu, ktorá úplne zmení dej i náš názor na knihu. Všetky postavy, ktoré vytvoril boli originálne a jedinečné. Nič sa nedialo bezdôvodne a dej mi dokonca ani neprišiel nereálny.

“How could you give me life, and take from me all the inappreciable things that raise it from the state of conscious death?”

I keď som knižku čítala po anglicky, dokázala som oceniť Dickensov štýl písania. I cez zložité vetné konštrukcie a slová, ktoré som ešte nikdy nevidela a už ani vidieť nebudem, bolo celkom jednoduché vidieť autorovo majstrovské písanie, jeho krásne a nápadité opisy či situácie vykreslené do posledného detailu.

Veľmi mi to pomohlo i v získaní historického kontextu z 19-teho storočia. Čítanie dobovej literatúry vždy obohacuje to, čo o danej dobe viete – autori vo svojich knihách vedome či nevedome opisujú mentalitu spoločnosti a ťažkosti života.

Kniha sa čítala pomaly, no koniec určite stál za to. Nenechajte sa odradiť zdĺhavým začiatkom a prečítajte si ju. 🙂

Dielo hodnotím na 7/10.

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.