Krutá Krása

Už od mala sa učila, ako ho zabiť…

Názov: Krutá krása

Autor: Rosamund Hodge

Rok vydania v originálnom jazyku: 2014

Žáner: fantasy, young adult, romantické

Séria: žiadna

Nyx žije v krajine zvanej Arcadia, ktorá je doslova oddelená od zbytku sveta vďaka Ignifexovi, démonovi, ktorý v krajine panuje. Práve jeho si má Nyx na svoje 17. narodeniny zobrať kvôli nešťastnej dohode, ktorú v minulosti uzavrel jej otec. To je však jedinečná príležitosť, ako sa tohto démona naveky zbaviť…

V minulom dvojtýždní (to slovo si dobre zapamätajte, raz ho dám do príručky) som prečítala množstvo kníh – konečne sa mi moje čitateľstvo vrátilo v plnej sile! To však znamenalo, že som si vyberala hneď z niekoľkých kníh, o ktorých by som vám chcela povedať. Nakoniec som sa rozhodla pre túto, pretože hoci ide s “témou” blogu (ako keby sme nejakú mali okrem toho, že je o knihách), tak je to kniha naozaj unikátna.

“Where you go, I shall go; where you die, I shall die, and there will I be buried.” 

No teda, pod témou som myslela young adult, fantasy, romantika. To sú naše najčastejšie žánre. A táto kniha spĺňa všetky tri, no zároveň by sa jej hodil aj štvrtý prívlastok, ktorý tu ale veľmi nepoužívame – retelling. Cruel Beauty/Krutá Krása už podľa názvu má niečo spoločné s Kráskou a zvieraťom, ale okrem námetu, “uväznenia v zámku” a hrubej dejovej línie… Nuž, keby vám to nepoviem a prečítate si to bez inej vedomosti, tak na to podľa mňa neprídete.

A to vôbec nevadí, pretože napriek tomu, že vďaka tagu “retelling” som ju našla, za prečítanie stojí aj kvôli iným veciam.

Už to, kde sa dej odohráva je zaujímavé. Tento svet je zmesou… antického Grécka a Anglicka, čo znie zvláštne a aj je to zvláštne, ale celkom to funguje.

Postavy… už teraz vám prezradím, že kniha nie je 10/10 a postavy sú asi hlavným dôvodom, prečo som odoberala body. Kým Nyx väčšinou vie, čo robí a čo chce, miestami sa správa ako ozajstná pubertiačka. Jej sestra na druhej strane… tá mi liezla hrozne na nervy. Zbytok rodiny zhruba tak isto. Ignifex bol veľké plus, ten bol naozaj dobre napísaný. Teda, Nyx z väčšej časti tiež. Najlepšie na nej bolo to, že nebola len dobrá, milá a upnutá hrdinka, ale pekne si uvedomovala, že je aj “zlá”. Povedzme si úprimne, nikto z nás nie je 100% anjelik, tak bolo fajn prečítať si knihu o niekom, kto sa tak nebojí aj miestami správať.

Dej… hoci som vedela, čo sa deje, miestami to bolo naozaj mätúce. Najmä ku koncu. Ale… a to neprezradím veľa, vlastne neprezradím nič, myslím (ak si to s niečím nepletiem), že autorka nám to na konci pekne vysvetlí. Ak to tak nie je a knihu prečítate/ste prečítali, tak vám rada pomôžem s rozuzľovaním mystérií.

Okrem toho grécko-anglického sveta si autorka vymyslela aj trochu mágie do tohto už dovtedy zaujímavého sveta. Teda, už to, že Ignifex je démon naznačuje, že to asi nebude len tak, ale okrem toho tu máme mágiu viazanú na živly. Čo je podľa mňa trochu škoda, autorka sa tomuto nejako veľmi nevenovala, proste to existovalo a hotovo.

Ďalšia fajn vec je, že hoci kniha má romantiku ako svoju ústrednú tému a všetko, tak to na nás autorka nehádže lopatou. Aby som pravdu povedala, ja by som romantiku v knihe definovala ako niečo, čo sa deje v úzadí a dôležitejšie sú iné veci… ale to nie je pravda. Takže poviem to, že som rada, že celá kniha nebola zameraná na to, aby ukázala len to, ako sa dve postavy do seba zamilovali a žili šťastne až do smrti. Toho sme tu už mali dosť.

“You deserve all that and more. It made me happy to see you suffer.”

Nakoniec poviem už len toľko, že vynikajúca kniha, ktorou si Rosamund podľa mňa vytvorila veľkú základňu fanúšikov a ja sa už nemôžem dočkať ďalšej jej knihy, konkrétne o Červenej čiapočke, či Rómeo a Júlia, pričom obe patria do svojho vlastného sveta. Takže mi bude ľúto povedať zbohom Arcadii, ale taký je život. A od minulého roka je Krutá Krása dostupná aj na našich trhoch, i keď len po česky.

Knihu hodnotím na 8.5/10.

Pepa

 

One thought on “Krutá Krása

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.