Osudy kníh, ktoré si kúpim z náhleho popudu

Prosím povedzte mi, že nie som jediná, kto si kúpi knihu a potom ju už nikdy neotvorí.

tyler labine please GIF by HULU

Priznávam, že s tým slovíčkom “nikdy” to možno trochu preháňam. Otvoríme ju minimálne raz.. až potom ju necháme zapadnúť prachom. Neviem či som jediná, kto sa zaoberá takýmito hlúposťami, ale viem aspoň o troch ľuďoch, ktorí zdieľajú môj pohľad na vec. Tak buď sme blbí my, alebo všetci ostatní.. he.

Aby som to trošku viac rozvinula a nebola ukameňovaná hneď zo začiatku, vysvetlím vám aké typy kníh mám na mysli. Samozrejme to nie je nejaký Harry Potter 8, na ktorého boli kilometrové rady dva dni pred tým, ako vyšiel. Ani preložený Grey, na ktorého.. okej, tu by som sa asi zastavila.

Nie sú to knihy, na ktoré sa tešíte, a na ktoré čakáte celý svoj život – pretože tie si samozrejme prečítate ešte cestou domov. Myslím skôr tie, ktoré majú tak nádherné obálky, že ich potrebujete mať doma. Alebo tie, ktorými vám vaši spolutrpiaci knihomoli pília uši. Tie, ktorých anotácia vás dostane, no neskôr nechápete prečo. (asi tá obálka)

Takéto knižky sú nám skrátka príťažlivé len pokiaľ ich nevlastníme. Potom akosi stratia svoje čaro.

Povedzme si narovinu – keď sa vám do ušiek alebo očičiek dostane nejaká knižka, len málokto má silu si ju vyhovoriť. Či nemáte miesto na poličke, alebo skrátka nemáte peniaze a vzdáte sa posledného rožku.. kúpite si ju. Nesnažte sa predstierať, že to tak nie je. Keď už ste raz nepoučiteľní, čo s vami. Niet riešenia ani cesty.

Vybavujem si veľmi veľa kníh, ktoré sú obeťami môjho zlého výberu a len smutne sedia na poličke. Niektorým sa na poličke ani neušlo miesto. Tieto knihy si samozrejme chcem prečítať, no na mojom zozname sú veľmi nízko – skrátka to nie sú moje priority a vždy je niečo “dôležitejšie”, čo si musím/chcem prečítať.

V týchto situáciach by možno bolo dobré naozaj zhodnotiť či si knihu reálne plánujete prečítať. Viem, že to tak robíme vždy (aspoň si to nahováram), no niekedy je skutočne dôležité pozrieť sa pravde do očí a nedovoliť si byť zlým majiteľom knižky. Bude sa cítiť zanedbaná.

O tom míňaní peňazí ani nehovorím.

Proste som si povedala, že sa z tohto výlevu možno poučím aj ja a nabudúce si nekúpim reportáž, na ktorú nemám síl ani náladu. Vďaka za pozornosť a veľa šťastia v ďalšom výbere knižky. ❤

Evi

2 thoughts on “Osudy kníh, ktoré si kúpim z náhleho popudu

  1. Přiznám se, že moc ráda nakupuji knihy, ale nestíhám všechny číst kvůli nedostatku času. Chtělo by to vymyslet něco, jak zastavit nakupování a vrátit se k těm již doma čekajícím, ale ono je to tak strašně těžké 😡

    Liked by 1 person

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.